Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyi károsanyagot bocsájt...

Mennyi károsanyagot bocsájt ki egy űr rakéta?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Valaki látott már erről tanulmányt hogy a pl műholdak fellövésénél használt rakéták mennyi károsanyagot bocsájtanak ki? A minap csak megfordult a fejemben de nem találtam semmit sem.



2019. nov. 13. 19:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Rakétája válogatja. Ha mondjuk a hajtóanyag hidrogén az oxidálószer meg oxigén, akkor kicsit több lesz a páratartalom a fellövés környékén. Na persze nem minden rakéta ennyire "környezetbarát".
2019. nov. 13. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Sokat. Egy Falcon-9 első fokozata pl. 245 m3 folyékony oxigént és 146 m3 RP-1 kerozint használ üzemanyagként. Ebből nagyjából kiszámolhatod hogy egy mennyi CO2 keletkezik, amikor elég.


Az űrutazás azonban mégsem meghatározó (egyelőre) az összes kibocsátás szempontjából. Rakétából csak kb 100 darabot indítunk évente, autóból pedig több mint egy milliárd futkos az utakon. Nem beszélve a szén-erőművekről.


Forrás:

[link]

[link]

[link]

2019. nov. 14. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:
100%
A SpaceX Starship már oxigén-metán hajtású lesz, egy fokkal jobb a kerozinnál. Co2-t ez is tol.
2019. nov. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dellfil ***** válasza:
100%

Korrekt válaszok, ha eltekintünk attól az egyszerű ténytől, hogy a széndioxid nem "károsanyag".

Alább majd odaböffentek némi linket a fenti megállapítás igazolására.

Most csak annyit fűznék hozzá, hogy a széndioxiddá és vízzé elégő rakétahajtóanyagok végtermékei nem mérgezőek, ezeknek az anyagok megjelenése a levegőben a fellövés-működés során nem tekintendő "szennyezésnek". Viszont vannak erősen mérgező rakétahajtóanyagok is, amelyek egy része elégés előtt is mérgező és vagy maró, korrozív. Például az asszimmetrikus dimetilhidrazin, vagy az oxidálószerként használt tömény salétromsav, hogy csak a durvábbakból említsek a folyékony hajtóanyagok közül. Azután ott vannak a modern, viszonylag jó tolóerőt biztosító szilárd hajtóanyagok. No azok égéstermékeit nem szívesen tüdőzném le... :)

De tessék, olvasgasd át:


[link]


Kiemelek belőle: "A legjobb oxidálószer a fluor, így a legnagyobb fajlagos impulzusa a fluor/hidrogén üzemanyagnak van, de a fluor nagyon korrodáló természete, magas égési hőmérséklete valamint az égés során keletkező igen környezetszennyező hidrogén-fluorid miatt nem használják."


Na akkor amit már jeleztem:


https://www.youtube.com/watch?v=e93Hn1BoAUw


Sejtem borzaszóan felháborodtok. Megértem. De nem fogadom el... egyébként a videó vége felé lesz utalás. Mármint, hogy miért is érzik sokan felháborítónak, ha valaki kétségbe vonja valamely "alapvető" hitét(!). Ezért értem meg.


https://www.youtube.com/watch?v=ZLscfVwVyo8


dellfil

2019. nov. 14. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ha már a hidrazin szóba került, ugyan rakétaindító hajtóanyagként nem használatos, többek közt iszonyatosan ingerlékeny természete miatt, kisebb rakétahajtásokra gyakori.

SpaceX és Boeing is ezt használja az emberes leendő űrkapszuláinak vészhelyzeti katapultálására a rakétáról, meghiúsult fellövés esetére.

Ezt, meg a dinitrogén-tetroxidot.

Hamar észrevehető, ha ez az anyag van használatban, elégetlenül szép barna felhőt tud nyomni.

Na ha ezt a felhőt látod, jobb ha futsz, mert ez spec qrvára mérgező és maró anyag.



A cucc

2019. nov. 18. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!