Mi számít szakirodalomnak?
Természet és műszaki tudományban manapság a legfontosabb szakirodalom a peer-review szaklapokban megjelent DOI számmal ellátott publikációkból áll. Ezeket ma már leginkább online adatbázisokból lehet letölteni, vagy elérni.
Természetesen a lektorált könyvek, könyvfejezetek még elenyészően, de idézettek.
A lényeg a peer review cikk, ezt fogadják el manapság leginkább. Ilyen értelemben pl a BioArxiv avagy a preprintek bár idézhetőek, DOI számmal ellátottak, de még nem elfogadott cikkek. Ezek nem ellenőrzött adatokat tartalmaznak, szóvak óvatosan kell bánni velük.
Időben is általában a legutóbbi 2-3 év cikkeit szokás figyelembe venni, mert hamar elavulnak.
"Időben is általában a legutóbbi 2-3 év cikkeit szokás figyelembe venni, mert hamar elavulnak."
Nyílván attól függ, hogy mihez történik a szakirodalmazás (szaklap írt cikkhez, vagy szakdolgozat, diplomamunkához), meg milyen tudományterületen, de szerintem inkább ritkább az, hogy pár év alatt elévüljön, a cikk.
Persze előfordulhat, hogy a megjelenéskor még helyesnek gondolt elméletet, kiértékelést tartalmaz a cikk, de azóta már kiderült, hogy nem helyes, vagy van jobb elmélet/értékelés.
Mérnök vagyok és csak a mérnöki cikkekre van rálátásom, nem értem, hogy egy 5, de akár 50 éves kísérleti anyag és annak kiértékelése mitől számítana elavultnak. Ha a szakirodalmazási témába vág és releváns, értékelhető információ van benne, akkor szerintem pont lényegtelen, hogy mikor készült. Persze azért egy kis rálátás szükséges, hogy tényleg megállja ma is a helyét a cikk tartalma tudományos szempontból, de ez néhány manapság publikált cikknél is megkérdőjelezhető.
Persze alap szakirodalom minden, csak az utóbbi 2 évet általában gond nélkül fel lehet használni. Annál régebbieket pedig ellenőrizni kell.
Gyakran jobb már egy friss review cikk ami összefoglalja az újdonságokat.
Tudományos szakirodalom elsősorban az impact factoros folyóiratban megjelent eredményközlő cikk vagy review cikk. (Ezek adatbázisa a Web of Science)
Számítanak még a nemzetközi tudományos könyvkiadók által kiadott könyvek. (InTechOpen, Elsevier, Springer, és az egyetemi kiadók pl. Oxford University Press)
Az eisz.hu-n megtalálod a szükséges adatbázisokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!