Ha szelektíven akarom gyűjteni a pet palackokat, akkor a kupakot és a matricát rajtahagyhatom?
Attól függ, melyiken. Pl. a joghurtos üvegeknél kérik is, hogy a tiszta, száraz üveg tetejét is csavard rá és úgy add vissza a bolt üvegvisszaváltó-automatájába. A matrica rajta kell, hogy legyen (azon van a leolvasandó kód).
A műanyag palackoknak is kell a teteje (pl. víz).
Ha csak kukába gyűjtöd, szelektíven, akkor az üvegnek soha nem kell a teteje, mert az nem üveg, hanem más anyag, nem azabad, hogy keveredjen, azt a recyc-be kell tenni (csomagolóanyagok, műanyag stb.) Ilyenkor nem számít a matrica sem már.
Most kifejezetten csak ásványvizes/üdítős flakonokra gondolsz?
Ha van otthon sárga kuka vagy esetleg konténerbe akarod elvinni a pet palackokat, akkor is jobb, ha nincs rajtuk a kupak, mert az teljesen különböző kemény műanyag. A címke maradhat, de ha leszeded és külön kerül a gyűjtőbe, nyilván, az sem gond. :) Viszont ilyen esetben nyomd össze minél kisebbre a flakont, mert gondolj bele, mennyivel több fér így egy kukásautóba, mint érintetlenül hagyva.
Nem tudom, hol élsz, de biztos nálatok is van hely, ahol gyűjtik a kupakokat pl. beteg kisgyerek megsegítésére. Ezekért a kupakokért tényleg pénzt adnak az újrahasznosító cégek, mert sok munkát és időt spórolnak meg, ha nem kell leszedegetni a palackokról. (És nem csak a pet palack kupakja mehet, hanem pl. vitaminos doboz, dezodor kupakja, öblítő, mosószer kupakja, stb. bármilyen kisebb kemény műanyag.)
Mi fokozatosan el akarjuk tüntetni az életünkből a műanyag flakonokat. Pl. nem veszünk egy ideje üdítőket, hanem csak üvegben kapható szörpöket és hozzá szódát, ha szénsavasan szeretnénk inni. Hamarosan vásárolunk egy vízszűrőt a csaptelepre (sajnos nem a legjobb nálunk a csapvíz), így majd ásványvizet sem fogunk többet venni.
Amíg még több pet palack előfordult a háztartásban, illetve míg ásványvizet iszunk, addig az alábbiak szerint csináltuk/csináljuk:
A műanyag flakonokat külön gyűjtöttük, ami nem vizes volt, elmosva, megszárítva. Egy darabig a sárga kukánkba dobtuk, aztán egy idő után vettük a fáradságot és elvittük mindet a Lidlbe, az automatába. Nem a pénzért, mert 1 Ft. jár azokért, amiket ők is forgalmaznak (ez általában 10-ből kb. 3 volt), hanem azért, mert így mégcélzottabban jut el az újrahasznosító céghez, nem a sárga kuka vegyes szelektív szemetéből kell kiválogatni.
Az egyéb műanyagokat, amit csak lehet tisztán a háztartási sárga kukába gyűjtjük. Ahogy a fémet és a papírt is. (Fémből csak az aludobozok nem mennek bele, mert azokat meg a Tesco visszaváltó automatájába visszük, de már alu dobozos italt is csak ritkán veszünk. Az alumínium viszont közel korlátlanul jrahasznosítható, a műanyaggal elentétben, így ez a kisebb gonosz. Persze csak akkor, ha nem a természetben végzi.)
Korábban én is aggódtam a vízpazarlásért, de utána jártam, hogy az új anyagog előállítása mennyivel több vízpazarlással jár, mint az, hogy én kézzel elmosok egy műanyag dobozt, vagy ha marad hely, beteszem a mosogatógépbe.
Úgy tűnhet, hogy fáradságos szelektíven gyűjteni a szemetet, de hamar bele lehet jönni, rááll a háztartás és a napi rutin része lesz. Sem sok plusz időt, sem energiát nem vesz el.
Hajrá! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!