Áram nélküli mosógép?
A neten találtam egy már törölt blogra való hivatkozást.
Mit tartalmazhatott?
Az ajánlás szövege:
Önellátásban érdekelt figyelmébe, fantasztikus!
itt volt:
idézek, ennyi maradt a szövegből:
Forgatag 1:0 - a mi mosógépünk
Amikor elkezdtük vizsgálni annak a lehetőségét, hogy hogyan lehet áram...
Kezdetek kezdetén volt ilyen.
Kurblival, kézzel kellett tekerni.
Nagyon pihent agyú, vagy fanatikus zöld aki ezt kitalálta, de működhet, csak a szobabicikliből átalakított meghajtóegységgel pedálozni kell hozzá, de ha simán hajlandó valaki tekerni, akkor mosáshoz is jó, legalább valami hasznot is hoz a kondizás közben.
Valamilyen elektromos kábelek is csatlakoznak hozzá, az valószínűleg a szobabicaj eredeti kábelezése, csak nem szedték le, ehhez a mosáshoz nincs rá szükség, hacsak áramtermelésre nem használják egyébként a mosás mellett, egy dinamó van ugyanis beépítve.
Elég strapás módszer, de a teknőnél talán valamivel jobb.
Centrifugázni nem feltétlenül kell, hamar lecsöpög a víz a kiterített ruhából és ha akkor kicsit megigazgatják, akkor nem is gyűrődik, van olyan ruhám, amit egyébként sem centrifugázok, pedig lehetne, mert lecsepegtetve vasalni sem feltétlenül kell.
Nyilván lehet ilyeneket készíteni, csak a mai életbe nehezen illeszkednek az efféle megoldások. Az anyukák manapság addig amíg megy a mosógép, mást szoktak csinálni, így hamarabb végeznek a házimunkákkal.
Azért ma már a nők is dolgoznak és nem háztartásbeliek, mint régen amikor volt idő mindenre egyenként is. Ha megnézzük átlagosan megy egy mosógép 30-45 percet, ha ennyi ideig teker mondjuk minden másnap, na az nagyon zöld. :) A legtöbben pont ennek a mai technológiának örülnek, hogy a mosást a gép magától teljesen megcsinálja, még a centrifugálással együtt is.
Anno a nők kézzel mostak és az szerintem több idő volt mint a mosógép ahogy kimossa. De tüzet rakni se egy gomb megnyomása volt, hanem fát kellett innen oda tenni, meg gyújtóst is és őrizni is kellett a tüzet, folyamatosan táplálni. Vizet se egy gomb eltekerésével kaptak, hanem ki kellett menni érte a kútra és az még csak hideg víz volt. El lehet képzelni egy tea elkészítése is mennyivel több idő volt régen.
Egy ökofaluban lehetnek talán ilyenek, de nem sokat tudok róluk, csak tippelek.
Szerintem általában nem éri meg az ilyen mosás, se időben, se pénzügyileg.
Egy mosógép ma fogyaszt mondjuk 50 Ft-ot egy mosásra, de ezt felfelé kerekítettem, ennél ma már energiatakarékosabbak a mosógépek. Tehát egy mosás 50 Ft áram. Egy egyszerű fizetés mondjuk havi netto 150 000 Ft, akkor kb 1000 Ft az órabér.
Tehát ha az órabére valakinek 1000 Ft, akkor az egy mosásra való áramszámlát megkeresi kb 3 (!) perc alatt. Akkor melyik éri meg? Fél órát biciklizni érte, vagy a munkahelyen dolgozni 3 percet?
Ez a civilizációtól elvonult család szerkezménye, hát persze, hogy vizet tüzelés útján melegítenek hozzá. Amennyire emlékszem a beszámolójára.
A nyugdíjasnak jó esetben nem kell tekerni, hanem időben utódot kell nemzenie, aki majd felnőve teker. Hát, akinek megeszi a gyermekét a medve, vagy elviszi a kanyaró, az meg vagy a közösségre bízza magát, vagy elkoszolódik. Így volt ez régen is, illetve régen azért a higiénia...
Ezek az önfenntartó törekvések a 2008-as válság kapcsán kaptak erőre, nekem még olyan ismerősöm is van, aki nagy tétel lisztet vett, nehogy éhenhaljon.
16: Viszont ez a pedálos sokat fogyaszt. Abból, aki hajtja :)
Rendszeres kondi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!