Miért van az hogy a kinai ebike motorvezérlőkbe, ha a teljesítményét növelni akarják, akkor több mosfet-et raknak párhuzamosan? (így összesen 12,18,24,30,36 stb mosfet van egy vezérlőben).
Nem jobb lenne, ha nagyobb áramot megbíró mosfeteket raknának be és csak 6-ot (fázisonként 2-őt)?
Vagy olcsóban kijönnek, ha a gyengébb minőségűekből többet beraknak, mint a jobb minőségűekből (drágábbakból)kevesebbet?
#1 -nek nincs igaza kérdező.
P=U*I Tehát ha valami ugyanakkora feszültségen nagyobb áramot bír az eleve nagyobb teljesítményű is.
Az hogy több kisebbet kötnek párhuzamosan az inkább anyagi megfontolásból történik.
Ugyanis minél nagyobb teljesítményű egy fet annál drágább. És mivel ezt a felépítésében a felhasznált anyagokban és hűtésben is egyre különlegesebbé kell tenni hogy hosszú távon kibírja ezért nem lineárisan hanem annál sokkal jobban drágul. Pl egy kétszer akkora teljesítményűt akár 4x annyiért adnának el.
Ezért mit csinál a kicsi kínai? felépíti az áramkört sok kicsiből.
És akkor itt jön képbe az igényes kialakítás.
Mert ha ezt nagy gonddal végzik és például a feteket nagyon alaposan összeválogatják minden paraméterükre nézve illetve körítik megfelelő minőségű védő és stabilizáló áramkörökkel és alkatrészekkel, akkor egész jó hosszútávon stabil áramkör is születhet a megoldásból.
Ám ez megint csak pénzbe kerül.
Kicsi kínai ezt is meg akarja spórolni.
Nem válogat fetet paraméterek (ellenéllás stb ...) alapján nem tesz köréjük megfelelő illesztő áramköröket vagy nem jó minőségű alkatrészekből teszik meg.
További hiba szokott lenni kicsi kínaiaknál hogy spórolásból tűrés nélkül rakják az alkatrészeket. Pl: 25V -os kondit a 24V -ra.
Na ilyenkor van az hogy valaki megveszi az áramkört megy egy darabig. Aztán láncreakciószerűen kiég benne az összes fet. Mert nem volt ami megvédje. Mert az egyik gyengébb volt kiégett és rögtön átterhelődött a többire amit köhögni kellett volna vagy épp túláram túlfesz indult el...stb...
Lehet így jó áramkört is építeni hogy sok fetet használnak. (Ahogy leírtam.)
De jól meg kell nézni kitől és milyen minőséget vesz az ember.
Jellemzően (minden egyébre) a jó minőséget a kicsi Kínai is közel itteni Európai árban tudja csak előállítani + ideszállítási költség.
+ A kis teljesítményű nem feltétlenül rosszabb minőségű, sőt lehet, hogy jobbak az egyéb paraméterei. Általános módszer, hogy a nagyobb igénybevételt megosztják több alkatrész között.
Továbbá a félvezetőknek általában három különböző határértéket is megadnak, max. feszültség, áram és teljesítmény. Ezek egyikét sem lehet átlépni, külön-külön. A max. feszültség és áram nem használható ki egyszerre, mert pl. ha összeszorozzuk, jóval a max. teljesítménynél nagyobb értéket kapunk.
Pl: "IRF1405, N-MOSFET 55V 169A 330W"
Amúgy valóban anyagi okai is vannak. Egy tervezőtől mindenütt elvárják, hogy a megadott (magas vagy alacsony) minőségi követelményen túl minden centet spóroljon meg, sorozatgyártásnál ez fontos tényező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!