Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy focilabda mikor éri el a...

Egy focilabda mikor éri el a legnagyobb sebességét? Mivel lehet ezt kiszámítani?

Figyelt kérdés
2010. júl. 7. 16:20
 1/10 anonim ***** válasza:
Amikor elhagyja a lábat. Mivel akarod? Mi van megadva?
2010. júl. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nincsenek konkét számok csak egy elég komoly kis vita alakult ki ebből. Egyesek szerint még gyorsul, mások (köztük szerintem) ahogy elhagyja a lábat egyből lassul.
2010. júl. 7. 16:31
 3/10 anonim ***** válasza:

a=F/m

Tömege állandó, tehát csak akkor gyorsul, ha valamilyen erő gyorsítja. Van ilyen?

2010. júl. 7. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Lehet F erő, ha elkezd zuhanni. Pl ha finoman lerúgod egy 100 emeletes ház tetejéről, jóval gyorsabb lesz, mielőtt becsapódik a földbe. :)
2010. júl. 7. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Általában felfelé vagy laposan rúgják, kivéve, amikor eleve lefelé fejelik. Innentől fogva milyen erő hat rá? Amíg felfelé vagy vízszintesen halad, semmi oka gyorsulni, mivel semmilyen gyorsítóerő nem hat rá. Ha igen, abból világra szóló botrány lenne, hogy motoros labdával játszanak. Amikor lefelé megy az íven, a gravitáció gyorsítja, de biztos vagyok benne, hogy már nem fogja az eredeti sebességét elérni, mivel ilyen sebességnél és alaknál a közegellenállás elég jelentős fékerőt fejt ki.


Ha egy szögletrúgás után a felugró játékos lefelé fejeli a labdát, akkor elképzelhető, hogy még gyorsuljon, viszont ez teljesen elméleti kérdés, a gyakorlatban 2 méter zuhanás során nem következik be jelentős gyorsulás az eredeti sebességéhez képest.

2010. júl. 8. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
78%

A labda sebessége eléggé változatos lehet a repülése során. Ami biztos, hogy amíg erőhatás éri (értsd: a rúgás ideéig), a láb gyorsítani fogja. Abban a pillanatban amikor elhagyja a lábat, lassulni fog. Mégpedig addig lassul, amíg a földtől mért magassága növekszik. Amint eléri pályájának legmagasabb pontját, kicsit megváltoznak, megváltozhatnak a sebességkomponensek. Hogy konkrétan a repülése során gyorsulhat-e még a labda, az függ az eredeti kezdeti sebességétől (légellenállás). Az eredeti kérdésre felelve azt mondhatjuk el, hogy a legszélsőségesebb eset, amikor a labda az elrúgás pillanatától függőlegesen felfelé emelkedik, majd megáll, és visszahull. Ha a levegő ellenállásával nem számolunk, könnyen belátható, hogy a sebessége a visszaérkezéskor annyi lesz, mint az elrúgása pillanatában (És persze azzal sem számolok, hogy függőlegesen felfelé nem tudok a földről elrúgni egy labdát, csak kézben tartott labdával tehető ez meg, ergo kicsit lejjebb fog esni, mint ahonnan elrúgtam. Így, végül is ebben az esetben a légellenállás nélkül valójában nagyobb lehet a labda sebessége leérkezéskor) Ha szigorúak vagyunk, és mindent figyelembe veszünk belátható, hogy a labda a repülése során kerülhet olyan helyzetbe, hogy a pillanatnyi sebessége ugyan nő, de lényegében az elrúgásának pillanatában mért sebességnél nagyobbat elérni nem fog tudni, ha egyébként a talaj vízszintes (értsd: a leérkezésének tengerszint feletti magassága nem különbözik az elrúgás magasságától). Kiegészítve azzal, hogy a labdát rúghatjuk csavarva is, amikor is a rúgás erővonala nem halad át a labda (gömb) elméleti tömegközéppontján. Ilyenkor ugye a labda a levegőben pörögni fog, és a megváltozott áramlási viszonyok miatt a levegőben leírt pályája eltér az elméletitől (csavarodni, kanyarodni fog). A sebességeket ugyan egy ilyen rúgás befolyásolhatja, de semmiképp nem növeli.


maci

2010. júl. 8. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha az erők kiegyenlítik egymást, akkor a labda állna a levegőben. Mivel mozog, így a rúgáskor kapott mozgási energiája nagyobb, mint a lefelé ható gravitációs erő.


Ahogy fogy a mozgási energia (a súrlódás miatt belső energia lesz belőle, és átadja a levegőnek is egy résézt), úgy megy a labda egyre inkább a föld felé -> ballisztikus pálya.


A felfelé rúgás meg előttem megmondták, a pálya tetőpontján 0 lesz a sebesség, a labda egy pillanatra megáll, majd a=9,81 m/s^2 sebességgel gyorsul a föld felé.

2010. júl. 13. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
akartam mondani 9,81 m/s^2 gyorsulással gyorsul a föld felé...
2010. júl. 13. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A focit elég ritkám szokták légüres térben játszani, hogy 9,81 legyen a gyorsulása.
2010. júl. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%

ne elméleti síkon gondolkodjatok szerintem mivel nem hiszem hogy a foci a kérdést kiírója egy 100 méteres ház oldalán játssza :D

Nagyon egyszerű :D Totális szélcsendben lassul mivel a labdának állandó tömege és teste van így van légellenállása...hátszélben valamelyest gyorsul szbeszélben pedig lassul...a leggyorsabb viszont csak abban a pillanatba mikor elhagyja a lábat a labda...

2010. júl. 14. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!