A hétköznapi életben valójában az angolszász rendszer tök praktikus? A tudományokban és műszaki dolgokban meg a metrikus rendszer?
Pl. az életem nagy részét 0 és 100 Fahrenheit fok között élem (-18 és +38 Celsius), nem a víz forráspontjai között.
Vagy távolságra: a lábam kb 1 láb hosszú, így kisebb távolságok megbecsülésére akár praktikus is (mondjuk hogy szoba vagy folyosó milyen hosszú). A nagyobb távolságokra ott a méterhez hasonló hosszúságú yard, mondjuk városok közötti távolságoknál meg már mindegy, hogy 160 km-t vagy 100 mérdölfet mondok.
Űrtartalom: Egy kis pohár fél pint, egy nagy pohár egy pint. Egy kancsó tea meg mondjuk 1 gallon.
Vagy egy uncia 30 gramm kb. A konyhában vagy mit tudom én hol 1 uncia, 2 uncia, fél uncia gyakrabban előjön, mint 1 gramm. (Illetve van az a régi vicc, hogy a szovjetek a nagy számokat szeretik, ők a boltban nem egy kiló kenyeret vesznek, hanem 1000 grammot :-) ).
A kg-nak kb. a fele a font, az hasonlóan használható.
---
A tudományokban és műszaki világban meg nyilván a víz forráspontja és a Kelvin-skála szerinti változás jobb. Vagy a gramm elég kicsi egység, hogy viszonylag pontosan lehessen számolni vele. Illetve a hétköznapi életben elég ritkán kell 4 mérföldet inchre váltanom (4 * 1760 * 3 * 12), viszont műszaki meg tudományos számításoknál gyakran kell, és ott egyszerűbb nullákat rakosgatni.
Mitől lenne praktikusabb -18°C-os hőmérséklethez viszonyítani, mintsem hogy a víz fagyáspontjához képest hogy állunk?
Mitől lenne praktikusabb bármilyen más hossz- vagy űrmérték annál, mint ami praktikusan a tíz hatványaival váltható, és praktikusan a hatványokhoz tartozó előtagokkal (kilo, deci, stb) bármilyen nagyságrendhez hozzáigazítható?
Semmilyen előnye nincs az angolszász rendszernek, kizárólag a megszokás és hagyománytisztelet az oka hogy még létezik.
egyáltalán nem praktikus.
"Űrtartalom: Egy kis pohár fél pint, egy nagy pohár egy pint. Egy kancsó tea meg mondjuk 1 gallon." jó de mekkora az a kis pohár, mekkora a nagy pohár és mekkora a kancsó? a kicsi, nagy elég szubjektív méretek.
amúgy is mindenki találkozik az SI-vel még Amerikában is, akkor meg minek tisztában lenni 2 tök különböző rendszerrel, ha az egyikkel így is úgy is meg fog ismerkedni az ember?
Az 1 láb a legtöbb embernél nem stimmel a láb méretével...
A súlymértékek meg miért lennének gyakoribban az angol rendszer szerint, mint a metrikusban?
Egyáltalán nem praktikus, mindössze a mi vagyunk a világ közepe, mi aztán nem változtatunk a régi rendszeren hozzá állás miatt van még mindig használatban az USA-ban.
-"az életem nagy részét 0 és 100 Fahrenheit fok között élem (-18 és +38 Celsius), nem a víz forráspontjai között." igen, de az számít-e jobban, hogy kint -17 vagy -19°C van vagy az, hogy kint le van-e fagyva a szélvédő, vagy sem.. a víz fagyáspontja nagyon lényeges időjárási szempontból, ahogyan főzés, stb szempontjából a forráspontja is. Arról nem is beszélve, hogy ezt a két primitív eszközökkel is előállítható hőmérsékletet felhasználva könnyű egy folyadékos hőmérőt viszonylag pontosan beskálázni.(hideg víz + jég ->0°C ; forrásban lévő víz->100°C)
-a 10 hatványainak használata szintén a metrikus rendszer mellett szól
-"Űrtartalom: Egy kis pohár fél pint, egy nagy pohár egy pint. Egy kancsó tea meg mondjuk 1 gallon." Mitől is rosszabb a fél liter, egy liter, két liter? Ráadásul a metrikusnál a térfogat, és az űrtartalom(ami ugyebár ugyan az) közt is egyenes az átválthatóság, 1dm^3 = 1 liter ugyanez nem mondható el a pint és a ft^3 közt.
-"A konyhában vagy mit tudom én hol 1 uncia, 2 uncia, fél uncia gyakrabban előjön, mint 1 gramm..." igen, de a 10 hatványai alapuló átváltás miatt gondolkodás nélkül is tudja az ember, hogy 500g az fél kiló vagy 50 dkg, illetve 5000g pedig 5 kg, mivel csak azokat a fránya nullákat kell ide-oda tologatni, ha mértékegységet váltunk.
Igen, a hétköznapi életben, főleg amikor nincsenek mérőszerszámaid, tök praktikus.
Ott alakult ki, és így is lett szabványosítva (a kereskedelmet megkönnyítendő).
Az SI-nél nem volt szempont hogy a mértékegységek emberközeliek legyenek. Az volt a szempont hogy
a) 10 legyen a váltószám
b) konstansok nélkül levezethetők legyenek egymásból (pl a hosszúságból a terület vagy az űrtartalom)
BTW: nincsen olyan hogy angolszász rendszer, az angol/usa értékek eltérnek.
BTW2: nagyon gyakran egy adott területen dolgozók saját egységeket használnak, csillagászok, részecskefizikusok, orvosok, háziasszonyok.
Egyszerűen pl a "3 kanál" a legjobb megadása egy űrtartalomnak, ha éppen főzünk.
Sem a SI, sem semmi más nem fog ezen soha változtatni.
Egyszer meg akartam tanulni (segíteni az amcsiknak a matekleckéjükben, átváltani ezeket)
Itt egy jó videó: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!