Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Váltóáramú vezetéknél miért...

Váltóáramú vezetéknél miért van szükség a "nullás fázisra"?

Figyelt kérdés
Egy hozzáértő villanyszerelő vagy fizikus dobjon légyszi egy laikusoknak is értelmezhető választ :-). Köszönöm szépen!
2019. márc. 24. 12:08
 1/6 lali24 ***** válasza:
52%

vagy nulla, vagy fázis :)

egyébként a nullára azért van szükség, mert az a földet képviseli és a fázison jövő delej -a fogyasztón keresztül- arrafelé "megy" el.

2019. márc. 24. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
68%

A nullás fázis az olyan, mint a baljobbkéz, vagy a forrásban levő fagyás. Azaz nincs.

Alapesetben a váltakozó feszültség előállításakor a két vezetékben a földhöz képest fel-le jojózik a feszültség, pozitív és negatív maximum között. Ha az egyik vezetéket leföldeled, csak akkor lesz az a nulla, és csak akkor lép elő a másik fázissá.

Hogy miért praktikus az egyik vezetéket leföldelni, annak számtalan oka van.

2019. márc. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Elvileg nem lenne rá szükség, ha három fázisú fogyasztókat nézünk, illetve nem folyna rajta semmi áram. (Amire #1-es utalt, az az egy fázisos rendszerben igaz.) Viszont a fogyasztók általában egy fázisosak, amit a szolgáltató próbál szimmetrikusan elosztani, de elkerülhetetlen némi aszimmetrikus terhelés, ezért folyik rajta áram.

Az áramok (ideális) három fázisos rendszerben:

[link]

Nincs nulla vezető.

2019. márc. 24. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
#3 voltam.. Bocsánat, nem tudom, hol olvastam három fázist a kérdésben... mea culpa.
2019. márc. 24. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
58%

Áram csak zárt körben tud folyni. Véges hosszúságú szakaszban nem. A zárt kör úgy néz ki, hogy az áramtermelő egyik pontjától indul, elmegy a fogyasztóig, majd vissza az áramtermelő másik pontjáig (vagyis az áramtermelő két pontja között potencálkülönbség van, ezért folyik benne az áram). Ebben az elvi sémában az egyik ágban (az elsőben) a potenciál nagyobb a föld potenciáljánál, ezt a különbséget használja el munkaként a fogyasztó, tehát visszafelé a vezeték és a föld közötti (elvi) potenciálkülönbség nulla. Innen az elnevezés: az eslő a fázis, mert benne nagyobb a potenciál, a második a nulla, mert benne nulla a potenciálkülönbség a földéhez képest.

(a földvezeték szerepe a biztonságot szolgálja. számos ok miatt előfordul, hogy a nullásban mégis van potenciálkülönbség, a föld ezt hivatott eltüntetni rövidzárral a föld felé)

2019. márc. 24. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#4, pedig jó, hogy megemlítetted a három fázist. Elvégre az energiát úgy termelik, és annak a középpontja, hogy úgy mondjam, "magától" földpotenciálon van, azért hívjuk nullának, mert nulla a feszültsége a földhöz képest. Amit én írtam, ez egy egyfázisú termelésre vonatkozik - illetve, ha egy tekercsben indukálódik feszültség, és egyik pólus sem lesz leföldelve, akkor a fázis szó még értelmetlen.


#5, Bocs, ezt kissé eltorzítottad.

Nem kell ahhoz áram, hogy az egyik földeltnek minősüljön.

Nem kell földeltség az energiaáramláshoz.

2019. márc. 24. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!