Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Differenciál egyenletek...

Differenciál egyenletek megoldásakor milyen esetben kell homogén megoldást, majd partikulárist számolni?

Figyelt kérdés
Azt nem értem, hogy pl. az (y' = -xy^2)-nél simán egyből kiszámoljuk a megoldást, de az (y' + 2xy + xe^-x^2)-nél először a homogén megoldást keressük, majd a partikulárist, végül pedig a kettő összegeként megkapjuk az általános megoldást. Nem értem, hogyan kell felismerni, hogy mikor kell ez a hosszabb fajta megoldás. Légyszi, érthető és egyszerű válaszokat adjatok, köszönöm!

2019. márc. 21. 11:23
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább akkor, ha az egyenlet inhomogén…


Az első példád homogén első rendű egyenlet, és szeparálható.

[link]

dy/dx = –x*y^2,

dy/y^2 = –x*dx.


A másik egyenletet elírtad (hiányzik az egyenlőségjel), de az is lineáris y-ban, viszont ott van egy y-t nem tartalmazó tag, ami miatt inhomogén.

[link]


Meg persze szerencsés esetekben néha észre lehet venni dolgokat, és akkor megúszod a sok számolást, szóval gondolkozni ér; de ha nincs ötleted, akkor neki kell menni a jól begyakorolt általános módszerrel, mert különben eltelik az időd.

2019. márc. 21. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A differenciálegyenletek ott kezdődnek, hogy osztályozni megtanuljuk őket.

Ha ez megvan, akkor az egyes típusokhoz tartozó módszereket alkalmazzuk.


A te esetedben -ahogy az előző válaszoló rámutatott- a lényeg abban van, hogy a homogén és inhomogén egyenleteket felismered -e. Ehhez persze kéne tudnod az elsőrendű egyenletek standard alakját. Az inhomogén tagot (zavarás) a jobb oldalra rendezzük.


Javaslom Scharnitzky: Differenciálegyenletek c.könyvét, abban sok példát találsz az egyenletek osztályozására és a módszerekre.


Pl. a te inhomogén egyenletedre én kapásból nyolc különböző analitikus módszert tudok így fejből, a fent említett könyvben ebből hármat megtalálhatsz.

2019. márc. 21. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Hát azt felírtuk, hogy ha az egyenlőségjel jobb oldalán levő r(x) (most így neveztem) egyenlő nulla, akkor homogén, és ha nem, akkor nem, csak sajnos nem értem, hogy ez mit jelent. Minden feladatot meg tudok csinálni, csak sajnos nem értem. Egyszerűen tudom a folyamatot és kész. A könyvekhez már sajnos késő, de azért köszi a tippet.
2019. márc. 21. 23:02
 4/10 A kérdező kommentje:

Ja de, persze ezt tudom, hogy úgy írom fel a homogén egyenletet, hogy egyenlővé teszem nullával a jobb oldalon. Amit nem értek, az az, hogy pl. a következő egyenletet miért lehet pár sorban megoldani partikulásis meg minden egyéb dolog nélkül: y' = y * 7cosx

Bocsi, ha értetlen vagyok...

2019. márc. 21. 23:08
 5/10 A kérdező kommentje:
Ha azt megjegyzem, hogy inhomogén, ha van y-mentes tag és ilyenkor kell a hosszú megoldás, az jó? Csak leírtam mindent, amit akartam.
2019. márc. 21. 23:14
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

dy/dx = y*7*cos(x),

dy/y = 7*cos(x)*dx,

ln(y) = 7*sin(x) + C,

y = exp(7*sin(x) + C) = c*e^(7*sin(x)).

Vagy félreértettem valamit?


Esetleg még azt tudom elképzelni, hogy gyakoroltatni akarják, hogy 'így' oldd meg, és az nem baj, ha más módszerrel is ellenőrizni tudod magad. De annyira ne izgulj, ZH-ra menjen a módszer, mélységében úgy is meg csak majd akkor érted meg, ha sokat használod.

2019. márc. 21. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A standard alakokat tanuld meg.


Tehát: y'(x)+q(x)*y(x)=r(x). Ez a standard alakja a lineáris egyenleteknek, tehát ilyen alakra kell hozni. Addig rendezed az egyenletet, amíg ilyen nem lesz.


A homogén egyenlet azt jelenti, hogy r(x)=0. Egyéb esetben inhomogén.


"Amit nem értek, az az, hogy pl. a következő egyenletet miért lehet pár sorban megoldani partikulásis meg minden egyéb dolog nélkül: y' = y * 7cosx"


Ezt is hozhatod standard alakra:


y'-7cosx*y = 0. Látjuk, hogy ez az egyenlet homogén.


Ismeretes hogy az y'(x)+q(x)*y(x)=0 homogén egyenlet megoldása exponenciális próbafüggvény alakjában kereshető.


Azaz a próbafüggvény e^[p(x)] alakú.Helyettesítsük ezt vissza:


p'(x)*e^[p(x)] + q(x)*e^[p(x)] = 0.


Látjuk, hogy az exponenciális tényezővel oszthatunk:


p'(x)+q(x) = 0.


Ez pedig már egy közönséges integrálási feladat:


p(x) = integrál[-q(x)dx] = - integrál[q(x)dx]


Vagyis az általános megoldás:


y(x) = e^{-integrál[q(x)dx]}


Nálad ugye q(x)=-7*cos(x) volt.


Persze úgy is jó, ahogy az előző válaszoló írta.

2019. márc. 22. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez az utolsó most nagyon érhető volt.
2019. márc. 22. 13:44
 9/10 anonim ***** válasza:

"Szia!


Látom, te érthetőbben el tudod magyarázni. Segítesz egy másik konkrét feladatban is, ha van időd és kedved?


Köszi"


Hát lássuk, írd ki a példát akár ide.

2019. márc. 22. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ja és ne felejts el felpontozni, ha hasznos volt a válaszom. Újabban sajnos az a divat, hogy a helyes válaszok lepontozásra kerülnek. (Így gyakran én is).


De a mai napig nem fér a fejembe, hogy a lepontozás miért jó, vagy miért okoz örömet valakinek. (Vagy irigykednek a hozzá nem értők, de hát akkor meg tanulhatnának és ők is okosabbak lennének...)

2019. márc. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!