Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Homogén testek súlypontjának...

Homogén testek súlypontjának számítása közben az érték mikor lesz - előjelű?

Figyelt kérdés

Nem vagyok tisztában azzal, hogy egy xy koordináta rendszeren lévő homogén test számítása közben egyik összetevő mikor lesz mínusz előjelű? Egy példával: [link] (jó kis paintes kreálmány).

Tehát az 1-es test egy négyzet a 2-es egy háromszög és a 3-as egy félkör. Ahhoz, hogy kiszámoljam a súlypontját mind a háromnak tudni kell a térfogatát és a súlypontját. Ebben az esetben a négyzetnek egy egyszerű képlet, a háromszögnek úgyszintén, a körnek viszont egy téglalap, amiből ki kell vonni egy félkört. Így kapjuk meg ugye az egész testet. Egy tény, hogy a félkör számolásakor a téglalapból ki kell vonni a félkört. Egy kérdés, mikor lesz egy test egész értéke mínuszban, a koordináta rendszert tekintve? Az x vagy az y - értékekor? Ha mondjuk nem egy homogén testet, hanem egy vonalat szeretnék kiszámolni, ugyanígy kell eljárni? A választ előre is köszönöm!


2013. máj. 11. 22:58
 1/8 anonim ***** válasza:

Már megbocsáss, de mi a f*szt hablatyolsz itt össze? Most azt nem érted, hogy mikor negatív valaminek az x-, y-koordinátája? Meg mit kavarsz a kör térfogatával? És mit értesz két síkidom összege és különbsége alatt? Mi az, hogy a négyzetnek egy képlet a súlypontja? Azt értem, hogy pókerezés közben (hacsak nem egál van), akkor valaki mínuszban van, de mi az, hogy egy „test értéke mínuszban van”?


Magyar- és matekórákra többet kéne járnod szerintem. Érthetetlenül fogalmazol.

2013. máj. 11. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem a fogalmazásommal van itt a baj, csupán az oktatási rendszerrel, én leírtam azt, amit a tanár elmondott nekem, ezt jegyeztem meg, tulajdonképpen, ha valaki nem ért valamit, azért nem kell rögtön letolni, mert talán valaki rosszul magyarázta el neki, de, ha már csak ennyiből áll a válaszod, meg sem kellett volna írnod.
2013. máj. 11. 23:52
 3/8 anonim ***** válasza:

És a félkörhöz hogy jön a téglalap vagy mi? azt te nem fogod tudni kiszámolni integrálás nélkül.


És éppen emiatt feltételezem, hogy nem általános iskola 6. osztályos a feladat, hanem legalább főiskolai szintű.


De akkor tényleg elképesztő, hogy ilyen értelmi képességekkel bejutnak emberek a felsőoktatásba.

2013. máj. 12. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy a tanárod olyat magyarázott volna, hogy:


- a négyzet, a félkör, meg a háromszög az test lenne,

- ezeknek a síkidomoknak lenne térfogatuk,

- testet lehetne ábrázolni xy koordináta-rendszerben (testek három dimenziósak, így xyz koordináta-rendszerre van szükség az ábrázolásukhoz),

- téglalapból félkört ki lehetne vonni (legfeljebb a területét),


meg a többi dolgot, amiket még itt leírtál. Ezek olyan alapvető marhaságok, hogy nincs tanár, amelyik ilyeneket mondana a diákjainak. Itt valamit nagyon félreértelmeztél. Szerintem beszélj valamelyik osztálytársaddal, hogy legalább a feladatot diktálja már le neked normálisan, mert ennek így tényleg semmi értelme sincs.

2013. máj. 12. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A fogalmazásoddal itt elég nyilvánvalóan bajok vannak, hogy ez mennyire a tanár hibája, azt persze nem tudhatjuk.


Ha nem bízol a tanárokban, akkor javaslom, hogy olvass utána. Menj el könyvtárba, keresgélj interneten! Az elejétől kezdve próbáld megérteni, hogy mi az a koordinátarendszer, mi az a vektor, helyvektor, súlypont,… Amit leírtál, abból csak az derül ki, hogy valahol nagyon az elején elakadtál, és már ott sem értetted.


[link]

[link]

2013. máj. 12. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

AZ alapkérdést, a képet és a kommentet összevetve, az a valószínű, hogy a tanár helyesen, de úgy fogalmazott, ami számodra hottentotta volt.

Térfogata testeknek van, területről lehetett szó. Itt egy kicsit bonyolultabb alakzatról van szó, és az lehetett a kérdés, hol lehet a súlypontja ennek az idomnak. Súlypontot geometriailag szerkeszteni lehet, vagy koordinátarendszerben számolni. Itt az utóbbiról lehet szó.

Az alapkérdésre válaszolva: koordinátarendszerben ábrázolva akkor biztosan, ha az idomot a koordináták negatív felén helyezzük el, hiszen ekkor a kiszámítandó pont koordinátái negatívak lesznek. Ha ugyanezt az idomot megfelelően eltoljuk, akkor pedig pozitívak. De ennek semmi jelentősége, mert itt az alapfeladat az, miképpen számolhatjuk ki a súlypontot. Feltéve, hogy egy téglalapról, háromszögről és félkörről van szó, mindhárom idomra jól megfogalmazott szabályok szerint kell kiszámolni. Így három pontot kapunk (koordinátáival megadva), és számíthatjuk ezek eredőjét.

Kedves kérdező, a te problémád az lehet, hogy a síkidomokkal való számolás alapvető elemeit nem érted. Lehet hogy bemagoltad, de akkor fogalmad sincs mit. Amíg meg nem érted, miről van itt szó, nincs esélyed. Feltehető, hogy egy osztállyal lejjebb kell kezdened a pótlást. De sürgősen tedd meg, mert később esetleg lehetetlenné válik a pótlás, annak pedig az általános iskola be nem fejezése a következménye.

2013. máj. 12. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Először is, ezt középiskolában tanuljuk és az egész anyagot mindössze 3 óra alatt kellett megtanulnunk a lemaradás végett. A tanár egy idős 60 körüli öregember, van, hogy órákat diktál a füzetéből, és majdnem minden órán írunk vagy 3 oldalt. A magyarázására nem sok idő jut, ezért lehet, hogy tényleg az a baj, hogy nem jól magyarázta, vagy számomra összetetten. Pót órákra rendszeresen jártam, de egy alkalommal a mechanika tanáromnak el kellett mennie vizsgáztatni, ezért az osztályfőnököm vette át az órát, és amit ő elmagyarázott én úgy gondoltam, hogy igen ezt én most értem, feltéve, ha minden úgy van, ahogy gondolom. Persze itt kiderült, hogy nem, az utolsó válaszolónak igaza van egy xy koordináta rendszerben kell kiszámolni egy síkidom súlypontját. A valódi feladat az lenne, hogy egy adott síkidomnak ki kell számolni a homogén súlypontját, majd annak vonalainak súlypontját, ezt az idomot utána elkészíteni egy cindrótból és egy cérnát rákötve a súlypont segítségével meg kell állnia egy helyben a levegőben. Remélem érthető volt a feladat, egy képet is csatolok mindjárt, a konkrét feladatról.
2013. máj. 12. 10:37
 8/8 A kérdező kommentje:

[link]

Bal oldalt egy A és egy R betű van, az ABCDE pontokból áll az egész idom, az R pedig a sugár, (35cm).

2013. máj. 12. 10:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!