Mennyi idő alatt megy végbe az alábbi?
s = 2 500 000 fényév = 2,3652 * 10^22 m
v = 400 000 km/h = 111 111 m/s
t = s/v = 2,365 * 10^22 / 111 111 = 2,1287 * 10^17 s = 6,7455 milliárd év…
lenne, ha a sebesség nem változna. De a sebesség gyorsul, mert a két galaxis vonzza egymást.
Ennek a kiszámolásához ismerni kellene a gyorsulást vagy a két galaxis tömegét, vagy az gravitációs vonzóerőt. A tömegnek a legkönnyebb utánanézni, abból lehet gravitációs erőt számolni, abból gyorsulást, abból meg ki lehetne számolni az időt. De ezt már rád bízom. A szükséges képletek:
F = G * m1 * m2 / r²
ahol:
G a gravitációs állandó
m1 és m2 a két galaxis tömege
r a két galaxis távolsága
a = F / m
ahol:
F a fent kiszámolt erő
m a galaxis tömege
s = v0 * t + a/2 * t²
ahol:
s a távolság
v0 a jelenlegi sebesség
a a fent kiszámolt gyorsulás
egyedül a t ismeretlen, azt ki lehet fejezni.
egyrészt #2 -nek tök jó a válasza, másrészt azért lehet kukacoskodni rajta még egy kicsit, mert a valóságtól még mindig messze áll.
Ugyanis:
Azt hogy az Andromédának megadták a hozzánk közelítő sebességvektorát csak egy dolog.
Mindkét galaxis mozog és nem is csak egymás felé hanem egy közös találkozási pont irányába!
Ez jelentősen változtat a megtett távolságokon és sebességeken is!
Lehet komplett újra számolni! :D
Én inkább abba kötnék bele (ha muszály lenne), hogy miért egyenletes gyorsulással számol. Amúgy a távolság, és a sebesség is elég pontatlanul ismert, a tömegek meg pláne... Szóval én számolgatás helyett beérném azzal, hogy a Wiki azt írja, hogy körülbelül 3,75 milliárd év múlva lesz az ütközés.
Nyilván mindkettőtök kritikája önmagában nézve jogos. De a kérdező pusztán a sebesség és a távolságból akart időt számítani. Ezzel úgy nagyjából belőhető, hogy milyen szinten áll fizikából. Az egyenes vonalú egyenletes mozgással való modellezés maximum nagyságrendi becslésnek jó (hogy egymilliárd, egymillió, vagy ezer év múlva történik meg). Az egyenes vonalú egyenletesen gyorsuló mozgás is csak közelítés, hiszen a távolság csökkenésével a gravitációs erő is nő, így a gyorsulás is nő, tehát nem állandó gyorsulásról van szó. De egy fokkal jobb becslést ad, és még esélyes, hogy a kérdező is tanult egyenes vonalú, egyenletesen gyorsuló mozgásról.
Az, hogy a sebességvektor nem feltétlenül a két galaxis középpontja által meghatározott egyenesre esik, nyilván azzal is számolni kell, csak tartok tőle, ez a kérdezőnek már túl sok lenne. A gyorsulás növekedésével is számolni kell, csak megint attól tartok, a kérdező számára ez is túl magas szint. Meg még kismillió dologgal lehetne számolni, mind-mind pontosabb értéket adna, csak nem biztos, hogy itt ennél a kérdésnél el kell menni a falig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!