Fémpénzeket szeretnék függőleges mágneses felületen ideiglenesen rögzíteni és ezen a felületen mozgatni, szortírozni, ezután pedig simán ujjal leszedni. A kérdés az, hogy ezt milyen mágnessel lehet megoldani?
Ha hallottál volna az anyagok mágneses tulajdonságáról, akkor tudnád hogy csak a vas,kobalt, nikkel ami mágnesezhető (ferromágneses anyagok), ill. olyan ötvözetek, amiben van ezekből.
A para -és diamágnesességet már nem is említem, mert gondolom még az általános iskolás fizika ismeretek sincsennek meg...
Javaslom használj gyurmát. Mert ha létezne is mágnesből tábla, csak azokat az érméket vonzaná, amelynek elég nagy ötvözőtartama a ferromágneses anyagból van.
Jót ír a hatos, de szakszerűen ezt vákuumasztalnak és vákuumszivattyúnak nevezik.
Van ennél talán egyszerűbb megoldás is, ezek pedig a tapadólapok.
Olyasmi ragadós műanyagból vannak a két oldalukon bevonva, mint az a régi kis henger, amivel a szöszmöszöket szedték le a ruhákról, talán láttál ilyet.
Ha telítődik porral, vagy egyéb szennyeződéssel, akkor nyilván veszít a tapadásából, de lemosható vízzel és akkor újra használható.
Az egyik felét egy nem porózus anyagra ráteszed, mondjuk ajtólapra, vagy bármilyen függőleges stabil felületre és szerintem a másik felére felrakhatod a pénzérméket, nem is túl drága:
Ha bekoszolódik, akkor az egész lapot leszeded, lemosod vízcsap alatt és megint használható.
Ha megelégszel a száz forintosok ilyetén rögzítésével, menni fog.
Az egy lágyvas korong vékony saválló, középen meg réz bevonattal.
Az összes többi fémpénzünk alig vagy nem mágnesezhető ötvözet.
Javasolnám, hogy a szortírozó asztal haditervét forgasd el a függőlegesből egy vízszintestől max. 5 fokot eltérő helyzetbe.
A gravitáció és súrlódás a többit megoldja.
Jól írják előzőek hogy simán a mágnesességgel megtapadni nem fognak a pénzek függőleges felületen.
Viszont az autómatákban azért felhasználják egy tulajdonságukat a kiválogatásukhoz (hamis kiszelektálásához). (Nem csak súlyt és méretet mérnek.)
Ugyanis az elektromosan vezető képes fémekben még ha nem is ferromágnesesek a mágneses térben haladás hatására örvényáramok ébrednek és az azoknak megfelelő ellentétes polaritású mágneses tér is létrejön.
Ezért a fémtárgyak zuhanását mágnessel be lehet folyásolni hogy mennyire az anyaguktól ill. vezetőképességüktől is függ.
Ezt a jelenséget a Lenz törvény okozza:
https://www.youtube.com/watch?v=4dzSd1iaJYE
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!