Mikor lesznek már végre légdeszkák?
Nehéz kérdés. Elsőnek azt kell megoldani, hogy a légdeszka akkora emelő erőt fejtsen ki, ami elbír egy embert. De ezt kontrolláltan tegye, lehetőleg ne emelje 10 méter magasra. Elektromágneses elven ez viszonylag kicsiben jól kivitelezhető, de speciális pályát igényel (lásd pl.: Hendo Hover, Lexus Hoverboard), ráadásul rengeteg energiát zabál. Vagy felhajtóerővel működik, mint pl. az Omni Hoverboard, viszont akkor nehéz lesz kicsiben megépíteni, nehezebb kontrollálni a felhajtóerőt, ráadásul baromi hangos is lesz.
A felhajtóerő egy dolog, még majdnem az a kisebb probléma. A nagyobb probléma az irányíthatóság, stabilitás. A hagyományos gördeszka érintkezik a talajjal, mindenféle erőhatásokon keresztül válik irányíthatóvá. A légdeszkánál egyrészt nehéz megoldani, hogy jól irányítható legyen, könnyen lehessen vele kanyarodni, fékezni. A pörgési stabilitás is nehéz kérdés, a perdületmegmaradás miatt ha egyszer elkezdesz vele forogni – mert megfújt a szél, vagy mert a bal vállad beleütközött egy faágba –, akkor külön gondoskodni kell arról, hogy valami megállítsa a pörgésedet. Mindezt úgy, hogy továbbra is tudj vele kanyarodni, a kanyarodásból származó perdületet azért engedje. Valahogy korlátozni kellene a sebességét is, meg kellene oldani azt is – extra súrlódást imitálva –, hogy ha leesel róla, lehetőleg ne menjen tovább és ne 500 métert kelljen sétálni a deszkáért, ami közben nyolc embert ütött el.
Összességben valószínű baromi drága lenne – a mai kerekes hoverboardoknál nagyságrendileg drágább –, baromi energiaigényes – az nem pálya, hogy töltöd két óráig, majd deszkázol 20 percet –, valószínű baromi hangos is lenne. És nem is lenne veszélytelen. Pluszban nehéz lenne megtanulni deszkázni, teljesen máshogy kellene irányítani, mint egy sima gördeszkát. Nem hiszem, hogy hatalmas piaci kereslet lenne rá egyhamar.
"ilyen marhaságokba időt és pénzt fektetni"
Alapvetően igazad van, de mégis, a legtöbb technikai fejlesztést nem a tudományos vagy mérnök csapatok generálják, ill. nem tőlük függ elsősorban, hanem a szponzori, gazdasági, marketing, stb. csoportoktól. Ha nyereséggel létre lehet hozni és el lehet adni, akkor megcsinálják és eladják. Márpedig egyszerre van kereslet a rák gyógyszerére, a gyors internetre, a légdeszkára, és a gumicsirkére is. Mindent be lehet árazni, és néha a legnagyobb marhaságokból jön a legnagyobb profit.
A mai lehetőségekhez mérten az első válaszoló az összes szóbajöhető megoldást kimerítette.
Következő lehetőségként ezért csak szerintem valami olyasmi jöhet szóba ami a mai gondolkodástól nagyon elrugaszkodott. Pl. felül kellene vizsgálni, hogy a gravitációt valóban a téridő görbülete okozza-e. Ha kiderülne, hogy nem és a gravitáció okaként más tényezőt ismernének fel akkor ennek a „más tényező"-nek az ismeretében talán lehetne kezdeni valamihez.
Persze első lépésben valószínűleg nem a Marty Mcfly féle verzió születne meg, hanem sokkal inkább annak a lehetősége, hogy miként lehetne nagyobb távolságokat emberi léptékkel mérve viszonylag rövid idő alatt áthidalni. Ha ez már megvan csak utána jöhetne szóba a Mcfly féle móka mert ennek a mókának a technikai alapjai megegyeznének a térbeli utazás technikai alapjaival.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!