Elektronika: Digitális hőmérők köthetők párhuzamosan?
Feltételezem ezek egy kaptafára készülnek valamilyen ellenállás alapú méréssel. A gondom az, hogy egyetlen hőforrás hőmérsékletét két különböző helyen is ellenőrizni szeretném. Kb 10 méterre vannak egymástól légvonalban, de vagy 20métert kell sétálnom egyiktől a másikig.
Ha a hőforráson egyetlen szondát helyeznék el és erre az egyre kötnék két kijelzőt, az működhet ?
Illetve a hosszú kábel nem vesz e fel valami zavart ?
Szóval két mérőpontot akarsz ellenőrizni egyszerűen.
Lehet olyan mérőhely-kapcsolót készíteni amelyik pl. másodpercenként váltogatva kapcsolja a kiértékelő / kijelző egységre a különböző mérőhelyek jeleit.
De! Ha egy elektro-buherátor 1000 forintos rezsiórabért számol az még baráti árnak mondható.
Az 1500 forintos digitális hőmérő most 1200 forintra le van árazva. Jobban jársz, ha kettőt veszel. (vagy hármat)
A mérővezeték meghosszabbítható, de az ellenállása befolyásolja a mérési eredményt.
Ha ez nem jelentős, mondjuk csak századfoknyi eltérést jelent, akkor sima ügy.
Ha viszont az eltérés nagy, fel kell nyitni a kijelző panelt, és megkeresni a megfelelő trimmer-potikat, és újra kalibrálni a műszert.
Vezeték hosszabbításra árnyékolt, "harisnyás" vezetéket ajánlok.
A vezeték ellenállása miatt nem aggódom, mivel a szonda valószínűleg nagyságrenddel nagyobb ellenállású. 20-100 Kohm között gondolom.
Analóg elektronikában sosem voltam ott, de digitálissal foglalkoztam hobbi szinten jó régen.
Az ide-oda kapcsolgatós dolog jó ötletnek tűnik, ez nem jutott eszembe. 4066-os IC erre talán meg is felelne + valami astabil. Kérdés nem zavarodik e össze a kijelzés, mivel tudtommal ezek a digitális cuccok pár másodpercenkénti mintavételezéssel dolgoznak.
Működik nálam egy ilyen hőmérő egészen más területen, azon azt látom, hogy olyan jó 5 másodpercenként frissíti a kijelzőt. A kapcsolgatás elképzelhető, hogy meghülyíti a folyamatot, hacsak nem a hőmérő belső órajelét használom fel időalapnak, de akkor meg mindkét hőmérőhöz ugyanazt az órajelet kell használnom, amit meg valószínűleg nem tudnék összeközösíteni.
Azt hiszem ebay-ről rendelek pár darabot
Ha több ilyen digitális hőmérőt veszel, azt tanácsolom jelöld össze az érzékelőket, és a digitális egységeket.
Amikor a kezembe került néhány PTC, és méricskéltem az ellenállásukat, azt tapasztaltam, hogy brutálisan nagy a szórásuk. Azaz, azonos hőmérsékleten erősen különböző ellenállásuk volt. Pedig azonos gyártmányú, azonos típusúak voltak.
Valószínűleg azok jobbak amiket a készülékhez adnak.
- - - -
Multiplex üzemmódot ebben az esetben, jó minőségű mechanikus kapcsolóval is meg lehetne valósítani. Egy jó, por, és nedvesség ellen védett aranyozott érintkezős kapcsoló egyszerűbb lenne, de nem olcsóbb mint egy 4066-os csip. Legalábbis úgy saccolom.
4066-om van még a kincstári készletben bőven, így adja magát.
Az eltérő szonda ellenállásokkal viszont bajban leszek, mivel abból csak 1db kerülne felhasználásra. Remélem van trimmer poti az elektronikában, hogy valahogy össze tudja hangolni a két egységet.
Üdv!
Igen, működhet.
Ennek a műszernek K-típusú hőelem az érzékelője. Feszültséget mér a műszer, ezt konvertálja vissza a kijelző hőmérséklet értékre.
A másik műszerről levágod a szondát, és színt a színnel párhuzamosítod a két kijelzőt egy érzékelőre. A távolabbi műszert és a szondát, úgynevezett hőmérséklet kompenzált vezetékkel kell összekötni.
Üdv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!