Minel alacsonyabb vminek a KW szama, annal kevesebb a fogyasztasa?
Általában igaz, hogy aminek kisebb a kW száma az kevesebbet fogyaszt. Például egy 100W-os hagyományos izzó és egy ugyanolyan fényű 14W-os LED lámpa esetében a hagyományos lényegesen többet fogyaszt pedig ugyanannyi fényt ad. Másik példa, egy régi rossz szigetelésű hűtő teljesítménye 80W, míg egy korszerűé csak 55W, pedig ugyanolyan hideget csinál mindkettő. Miért fogyaszt kevesebbet a korszerűbb (kisebb W számú) készülék? Azért, mert HATÉKONYABBAN működik (a LED sokkal kevesebb hőt termel, mint a hagyományos izzó, ezért a hőveszteség kisebb, illetve a korszerűbb hűtő jobban szigetel, ezért kevesebb elektromos energia kell a hideg fenntartásához).
Mi a helyzet a radiátorral? Ennek az eszköznek a hatásfoka gyakorlatilag 100%, mivel csupán az a dolga, hogy hőt termeljen és azt maradéktalanul tudja teljesíteni mindegyik típus, ezért a készülékek HATÉKONYSÁGA egyforma. Ha a 2kW-os és a 0,45kW-os készülék egyforma ideig üzemel, akkor az előző több mint négyszer annyit fogyaszt, de több mint négyszer annyi hőt is termel!
Ugyanakkor, ha az a cél, hogy a szobát 3 fokkal magasabb hőmérsékletre fűtsük, majd kikapcsoljuk a készüléket, akkor mind a két készüléknek azonos lesz a fogyasztása, de az első négyszer olyan gyorsan fogja felfűteni a szobát.
Összegezve, ha mindkét készüléken van hőfokszabályzó, akkor mindkettő ugyanannyit fog fogyasztani, de a nagyobb teljesítményű hamarabb fogja felmelegíteni a szobát.
Megjegyzés: lehet, hogy a kisebb teljesítményű eszköz fel sem tudja fűteni a szobát a kívánt hőmérsékletre, mert a szoba több hőt veszít a falakon keresztül, mint amennyit az eszköz átad a szobának.
Általános szabály, ha a villamos hálózat engedi, akkor a nagyobb teljesítményű fűtőkészüléket kell beszerezni, amennyiben a szoba térfogata azt igényli is. Egy 2 x 2 méteres kis helyéségbe jó a 0,45 kW-os is, de egy 20-25 m^2 alapterületű átlagos szobát azzal ne akarj befűteni.
A villamos áram utáni költségekhez pedig: a villamos áram munkáját kell kifizetni az áramszolgáltató felé, nem pedig a kW-ban értendő teljesítményt. Azaz ami rá van írva a készülékre kW-ban, azt be kell szorozni annyi órával, ameddig azt üzemelteted. Ebből lesz kWóra=kWh, ami a villanyórán is rajta van, és majd a villányszámládon. Ezt fizeted.
Ezek a modern elektromos radiátorok már kapcsolóval vezéreltek. Azaz ha van egy 2kW-os készüléked 6 fokozattal, de te csak a 3-ason használod egész nap, akkor az csak 1kW-os átlagos teljesítményt jelent, mert nyilván van egy beépített termosztát , hiszterézis kapcsoló is.
Egyébiránt az 1-es válaszolóhoz néhány megjegyzés:
"Másik példa, egy régi rossz szigetelésű hűtő teljesítménye 80W, míg egy korszerűé csak 55W, pedig ugyanolyan hideget csinál mindkettő. "
A régi, rossz szigetelésű hűtő teljesítménye inkább 100-120 kW környékén van, vagy ennél magasabb. Egy 180 literes régi NDK-s hűtőszekrény kb. 120 kW.
A korszerű, gazdaságos energiamegjelölésű hűtőszekrény viszont kb. 20kW. Erre most már energia-tanusítványok vannak.
"a LED sokkal kevesebb hőt termel, mint a hagyományos izzó, ezért a hőveszteség kisebb, illetve a korszerűbb hűtő jobban szigetel, ezért kevesebb elektromos energia kell a hideg fenntartásához)."
Ezt azért butaságnak tartom így. Azt ugye te sem gondoltad komolyan, hogy a régi hűtőszekrényeknél megtalálható 15W-os E14 foglalatú izzó kiváltása LED-el 100W-ot jelent?!
Mert ugye 100W energiamegtakarításról beszélünk. Egy régi 120W-os hűtőszekrényt ma kb. 20-25W-os készülékekkel lehet kiváltani. Vagyis a villamos áram díja közelítően ötödrészére csökkenthető a régi hűtőszekrény cseréjével, de ennek nem az izzó az oka!
Másrészt a hűtőszekrényben az izzó csak az ajtó nyitásával kapcsol be, mert az ajtó egy ú.n. ki-gombot működtet, ezen a ponton az elméleted ismét elvérzik...
Egyébiránt a 2-es válaszolóhoz néhány megjegyzés:
"A régi, rossz szigetelésű hűtő teljesítménye inkább 100-120 kW környékén van, vagy ennél magasabb. ...
A korszerű, gazdaságos energiamegjelölésű hűtőszekrény viszont kb. 20kW." Nem az egész lakást kell lefagyasztani!
"Ezt azért butaságnak tartom így. Azt ugye te sem gondoltad komolyan, hogy a régi hűtőszekrényeknél megtalálható 15W-os E14 foglalatú izzó kiváltása LED-el 100W-ot jelent?!" Első példa hagyományos vs. LED fényforrás, második példa régi vs. korszerű szigetelésű hűtő. Ki beszélt itt a hűtőben található izzóról?
Na jó, akkor az izzós példát én másképp értettem. Nekem az jött le, hogy szerinted azért gazdaságosabbak a mai hűtőszekrények, mert nem hagyományos izzók vannak benne, hanem LED-es fényforrások.
De ha nem így van, akkor elnézést kérek.
Igen. A "KW" - helyesebben kW - "szám" az az adott készülék teljesítményfelvételét mutatja. Azaz minél nagyobb, annál több a fogyasztás.
(A "kW" nem más mint a "kilowatt" - ejtsd: kilóvatt :) - rövidítése. Ez pedig a "W" a "watt" ezerszerese.)
A lenti táblázatban az adatok egy része wattban van megadva. Tehát figyelj a prefixumra. A k = kilo = ezer, azaz 1000 W = 1 kW! Vagy pl.: 400 W = 0,4 kW!
A 2 kW-os = 2000 W, a 0,45 kW-os = 450 W! Na melyik a kisebb szám? Hát persze, hogy a 450.
Tehát a négyszázötven wattos fűtőtest fogyasztása kb. negyede a kétezer wattos fűtőtest fogyasztásának. Persze ha azonos ideig vannak bekapcsolva. :)
dellfil
Az általam belinkelt táblázat nagyon komolytalan. Felejtsd el! (Még ha a számszerű értékek akár "jók" is lehetnek.)
Csak most vettem észre, hogy a második oszlopban micsoda marhaságok vannak a "mértékegységként" megadva. Bocsi. :)
dellfil
"A régi, rossz szigetelésű hűtő teljesítménye inkább 100-120 kW környékén van, vagy ennél magasabb. Egy 180 literes régi NDK-s hűtőszekrény kb. 120 kW."
Semmilyen háztartási berendezés teljesítménye nincs 120kW!
Vagy gondolod van akinél 500A a betáp?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!