Legyőzhető valahogy a matematikai várható érték?
Az itt a piros, hol a piros játékban a várható érték 1/3 (esély) * 2 (nyeremény), ami ugye kevesebb egynél, így hosszú távon vesztünk.
Minden kártyajátéknak és hasonlónak van mögöttes matematikája, nagyrészt valószínűségszámítással és sztochasztikával.
A kérdésem: le lehet győzni valamilyen módon a várható értéket, vagy ha az egynél kisebb, akkor hagyni kell az adott "dolgot"?
A matematika természettörvények kezelhető eszköztára, a legyőzés mint ilyen, értelmezhetetlen.
Vannak dolgok, amelyek a természettörvények szerint bizonyos feltételek fennállása esetén biztosan bekövetkeznek. Ezek a biztos események. Például elejtek egy követ, leesik. Ha nem esik le, akkor valami feltétel megváltozott, tehát más szabályt kell alkalmazni. Vannak dolgok, amelyek számunkra nem biztos események, ilyen az említett játék. Ha képesek lennénk a mozgását (mozgatását) végig pontosan megfigyelni, biztos esemény lenne és tudnánk a választ. De nem tudjuk megfigyelni (ez a kezelő fő célja), tehát ez csak számunkra nem biztos esemény. Attól nem az, hogy kevés az információnk. ÉS vannak dolgok, ahol az esemény véletlen, ilyesmi a kvantumvilágban fordul elő, de ez már messzire vezet.
A várható érték egy absztrakt fogalom és nem értelmezhető rá a "legyőzés" fogalom. A "megértés" értelmezhető.
Matematikai alapon nem. Te magad is leírtad hogy hosszútávon mindenképp vesztesz, ez ki van számolva.
Csak csalással lehetne megfordítani a dolgot.
De ugye mivel nem te szervezed csupán játszod sőt még azt sem hiszen a poharakhoz piros golyóhoz hozzá sem érsz, csak fogadsz. Így elég nehezen kivitelezhető a csalás.
Szóval itt a piros hol a piros a játéknál nem. Esély sincsen rá.
A kártyajátékoknál már több lehetőség adódik.
Ha akarod nevezheted a csalásod győzelemnek.
De ezt nem a matematika és nem a várható érték fölött aratod!
Csupán ügyesebben csaltál mint a többiek így ők át lettek verve. (Már ha kártyajátékban sikerre viszed.)
Az otthoni kártyapartikon rendszeresen előadtam az én ittapiros-holapiros mutatványomat. Természetesen nem hagyatkozva a várható értékre, hanem a kis szivacsgolyót a kisujjam és a gyűrűs ujjam közé csippentettem, mikor ráborítottam a poharat.
Amúgy rendszeresen bűvészkedtem is nekik pihenésképpen. Viszonzásul azért néha party közben a körök végén is megszámolták, hogy megvan-e a 22 db lap a pakliban tarokkozás közben :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!