Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyek a leggonoszabb pszichol...

Melyek a leggonoszabb pszichológiai kísérletek?

Figyelt kérdés
Olyan tudományos - többnyire pszichológiai - kísérletek után kutatok, melyek brutálisak, embertelenek és etikátlanok, mégis előre segítették/segíthetnék a tudományt.

2018. dec. 9. 12:03
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, Zimbardo börtönkísérletéről már hallottál. - De azért leírtam, hátha mégse. :D


A másik elhíresült kísérlet Milgram engedelmességi kísérlete volt, ezt talán kevesebben ismerik.

2018. dec. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A modernkorban valószínűleg az MKUltra projekt, amit a CIA hajtott végre amerikai és kanadai elítélteken, elmegyógyintézeti betegeken, prostituáltakon, és sok esetben tőrbe csalt, mit sem sejtő állampolgárokon, azok beleegyezése nélkül.

A kísérletek fő célja az emlékezetkitörlés, agykontroll, skizofrénia és bipoláris személyiségzavar előidézése, és vallatási módszerek keresése volt amivel szóra bírhatták a szovjet kémeket és alvó ügynököket képezhettek, legalábbis erről biztosan tudunk.

A kísérletek során az alanyokat pszichoaktív drogokkal (LSD és heroin elsősorban), sötétzárkás izolációval, elektrosokk terápiával, sensory deprivation-nel dolgozták meg, emellett idegstimuláló injekciókkal kínoztak egyeseket, és túlélők beszámoltak szexuális erőszakról is.

A leleplezést követően a CIA szinte minden bizonyítékot megsemmisített, így nem tudjuk milyen eredményeket értek el, milyen egyéb ügynökségek és személyek vettek benne részt, és hogy ma is tart-e.

2018. dec. 9. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

Előzőek is jók. Még ezt találtam:

[link]

2018. dec. 9. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 EagleHUN ***** válasza:
89%

Illetve +1 történettel szolgálhatok, amit (informatikai) fősulin az egyik előadó tanár mesélt el, nem emlékszem már milyen apropóból. Annyira nem gonosz kísérlet mint amiket eddig soroltak, de elgondolkodtató és hátborzongató (szerintem).


Volt egy kísérlet ahol 9 beavatott alany mellé 1 nem beavatottat tettek. Az alanyoknak egy háromszöget mutattak fel. A beavatottak a kérdésre mi ez azt kellett válaszolniuk hogy ez egy kör. Mire a 10. nem beavatott alanyhoz értek...nos mit gondoltok mit válaszolt?..."ez egy kör"...hát igen...tömegpszichózis...ritka kivételes személy ha nem ez az eredménye a kísérletnek...

Ha jól tudom ez is a tiltott emberkísérletek listáján szerepel.

Sajnos a hivatalos megnevezését nem tudom, de majd leírja valaki ide.

2018. dec. 9. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
65%
Illés Endre Szakadék c. szép novellájábann ír egy kisérletről, amit Naspolya tanár úr végzett diákjain:tíz sorban tíz szám, szóval száz, össze vannak dobálva,egyenként áthúzni a azokat egytől százig. A feladatot csak 12 perc alatt lehetett becsületesen elvégezni, de mindenki sokkal hamarább jelentkezett. Nem vagytok becsületesek, mondta nekik. Később egy év végi osztálykiránduláson a tanár elesett, elájult. Felidézte a próbát: Az a prôba embertelen volt, Gonosz, ! Becstelen! Fiatal lekeket nem szabad tőrbe csalni, és azután átvilágítani őket... Nem szabad felvételeket készíteni róluk, mint egy beteg tüdőről vagy alattomos daganatról. És ő ezt tette. Tévedett! Az embernek rangja van, egy fiatal fiú nem daganat és nem egyetlen szerv.Ő segíteni akart, de kíváncsi is volt... Nem, nem! Nem kellenek újabb próbák, semmilyen próba... Már nem akar megtudni semmit.
2018. dec. 9. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
86%

Itt rendkívül fontos a "kísérlet" jelentése.

A (tudományos) közvélekedés szerint normális ember kísérletet úgy állít össze, hogy az az emberre nem veszélyes. Itt azonban szerepe lesz annak, hogy a szerző milyen képességekkel bír, hiszen lehet jóhiszeműen is szadista. Viszont a nem normális embertől bármi kitelik.


Véleményem szerint Zimbardo nem tekinthető normálisnak. Szélsőséges hasonlattal, Mengele is a tudományt akarta szolgálni. Az a kísérlet tehát egy torz lelkű ember eredményhajhászása, és normális ésszel el kell tiltani a kísérleti kutatástól.

A Milgram kísérlet egy speciális - vitatott - eset. Az elmevizsgálatokban nyilvánvaló, hogy kritikus problémák vizsgálata során a kísérlet lehet időlegesen negatív hatású. Fokozott a felelősség abban, hogy ne okozzon még vétlen maradandó károsodást se. Lehet tévedni kicsit (a tudás véges), de nem nagyot (az már a tudatlanság felelőtlensége). A Milgram kísérlet - szemben az előzővel - pszichikai hatást ugyan generált, de fizikai hatás nélkül.


Az átveréseken alapuló kísérletek nem nevezhetők tudományosaknak. Nem keverendő ez az irányított és célzott megtévesztéssel.


Természetesen az elmekísérletekre szükség van. Azonban a kutató fokozott felelőssége olyan kísérletet összeállítani, amely nem veszélyeztet testi épséget és nem okoz maradandó lelki károsodást. Az is emberi tulajdonság, hogy a tudás határterületein könnyű jóhiszeműen is tévedni. Ezért nem zárkózhat el sem személy sem intézmény a felelősségtől a haladásra hivatkozva. Hogy a gyakorlatban ezt nem tartják be sokszor, az viszont az emberi gyarlóság következménye.

2018. dec. 9. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 EagleHUN ***** válasza:

"Az átveréseken alapuló kísérletek nem nevezhetők tudományosaknak."

- Nincs a tudományos kontra nem tudományos (szintén nem egzakt) meghatározásaiban hogy ez kizáró feltétel lenne.

Konkrétan ha egy kísérlet elvégzése átverés is azt a résztvevők csak utólag fogják megtudni, tehát a kísérlet alatt még tudományosan vizsgálható és értékelhető módon fognak viselkedni! És ha kísérlet úgy is van dokumentálva és ellenörizve ahogy kell az bizony tudományos lesz eredményeit tekintve is!

- Van egy csomó dolog amit sehogy máshogy nem tudnának kutatni, mert a valódi végrehajtása már tényleg veszélyes lenne emberre állatra környezetre akármire...akkor meg hogy szereznél az ilyesmiről információt?

2018. dec. 10. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Alex Fly ***** válasza:
65%
Reklám és marketing...
2018. dec. 11. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!