Milrt olyan népszerű dolog szidni a lusta embereket, amikor a technikai fejlesztések legnagyobb részét lusta embereknek köszönhetjük?
A lustaságot, meg a kényelemre való törekvést ne keverjük össze!
Aki lusta, az nem fog nekiállni egy gépet fabrikálni, beleölve nem kevés időt és energiát.
Tényleg van abban igazság, hogy a technika fejlődésében a legtöbb dolog célja az volt, hogy valamit könnyebben, kevesebb fáradtsággal, gyorsabban, kényelmesebben oldjunk meg.
De ez nem jelenti azt, hogy aki egy adott dologra a megoldást feltalálta, azért tette, mert lusta volt.
Sőt. A feltalálók többsége éppen hogy fanatikusan, munkát, időt nem kímélve dolgozott a találmányán.
És ha sikert ért el a találmányával, már állt is neki máson dolgozni.
Edison kutatólaborjában meg volt állítva a falióra, hogy jelezze, egy kutatónak, feltalálónak nincs olyan, hogy munkaidő vége. Több ezer alapanyagot próbált végig, míg megtalálta a tökéletes anyagot a "villanykörte" elektromos izzószál számára.
Egy kutató mindenképpen motivált. A lustaság meg a motiváció ellentéte. :)
Aki CSAK lusta, az elítélendő.
Aki szeretné az adott feladatot minél kisebb ráfordítással megoldani, az az okos, de a világ őt szokta elítélni, mivel az emberek többsége fél a változástól.
"Edison főleg a dicsőség és a pénz miatt csinálhatta amit csinált abból kiindulva, hogy Teslát meg hátráltatta."
Igen, ő egy egoista, profitorientált, minden hájjal megkent üzletember volt. Meg mellette zseniális feltaláló is. És messze állt tőle a lustaság. :D
De nézzük máshogy.
Ha valamire csinálsz egy megoldást, amivel az a dolog egyszerűbben, gyorsabban oldódik meg, nem biztosan azért teszed, hogy helyette henyélj, hanem hogy a megspórolt idő alatt csinálhass valami hasznosabbat.
Nézd a lustaság a mi tanszékünkön például erény.
Ha valami fogós ravasz problémával szembesül a tanszéken valaki, és ezt a szokásos hétfői tudományos megbeszélésen előadja, akkor több körben többen elmondják a véleményüket. A professzor úr meg csak hümmög egy sort, majd rám bök.
- Bízzuk ezt a leglustább kollégánkra. Most bonyolultnak tűnik, de ő biztosan kifogja módolni a legegyszerűbb megoldást.
És berekeszti a vitát.
Régebben az asszonyok otthon voltak és volt idejük fél napot mosni. Ma ez már kivitelezhetetlen. Gondold el a mosógépbe beleteszel 10 ruhát és mossa fél órát, míg ha ez kézzel kellene egyenként fél órát mosni mennyi idő menne el rá.
Más a lustaság, más a feltalálás és más a praktikusság.
Aki mosógépet használ az praktikusságból teszi és lustaságból. Reggel munkába menet is amikor autóba ülünk vagy buszra szállunk az is praktikum. Próbáld csak meg a reggeli utadat gyalog megtenni. Ha csak azt nézzük, hogy az Örs vezér teréről az Astoriára metróval 12 perc az út, és ugyanez gyalogosan több mint 1 óra, autóval meg 20 perc. És ez nem egy jellemző munkábajáró távolság.
Általában az emberek munkába utaznak mondjuk 40 percet csak oda, ugyanez gyalog lenne 2 óra. Oda-vissza napi 4 óra lenne. És maradjunk a gyalogolásnál, mert a ló használata a kérdés elmélete szerint lustaság.
elírtam :)
Aki mosógépet használ az praktikusságból teszi és *nem lustaságból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!