Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az RSA titkosításnál az n, d,...

Az RSA titkosításnál az n, d, e ismeretében hogy számítható ki p és q?

Figyelt kérdés
Ahol n=p*q, e egy adott érték tipikusan 65537, d az e multiplikatív inverze (p-1)*(q-1) maradékosztályon, p és q meg prím számok.
2018. nov. 28. 00:33
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

[link]

100-135 sorok között, kommentekkel.

2018. nov. 28. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat hasznos volt és világos.

Ami viszont nem világos, hogy látom hogy van ez az u 139-sor. obj.u = inverse(obj.p, obj.q). Azaz a q maradékosztályon p multiplikatív inverze. Erre mi szükség van?

2018. nov. 28. 12:03
 3/9 anonim ***** válasza:
CRT koefficiensnek hívják, igazából az algoritmus lényegét nem érinti, egy optimalizációs trükk. Itt tudsz többet olvasni róla: [link]
2018. nov. 28. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

A kódba meg itt van felhasználva : [link]


Szemmel láthatóan lassabbnak tűnik mivel több moduláris hatványozás művelet előzi meg, szemben ha csak pow(c, self.d, self.n) lenne. Viszont utána számolva valóban kevesebb a műveletigénye. Viszont akkor már következetes lenne self.d % (self.p-1) és self.d % (self.q-1) értékét is letárolni és nem mindig újra kiszámolni, hiszen p,q,d nem változik adott kulcs esetén.

2018. nov. 28. 21:19
 5/9 anonim ***** válasza:

Na ja, de ez a lényeg, hogy olcsóbb csinálni két kis gyors hatványozást, mint egy nagyot.

d % (p-1) és d % (q-1)-et azért nem tárolja, mert az egy szinte nulla műveletigényű kis semmi, annyira eltörpül a többi művelet mellett, hogy bűn lenne a tárolásával piszkítani a kódot.

2018. nov. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ezt is én kérdeztem, de nem tud válaszolni senki lényegében. Lehet te tudnál: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..
2018. nov. 28. 22:47
 7/9 anonim ***** válasza:

Számomra a kvantumszámítógépek elve teljes homály, egyszer le kéne ülnöm hogy legalább nagy vonalakban felfogjam. Mindenesetre ha van egy csodamódszer, ami n^2 alatt feltöri, és te ebből egymás után raksz m darabot, akkor ha van visszajelzésem, hogy sikeres volt-e egy adott kör, akkor m*n^2 a komplexitás, ez tiszta.

Te azt mondod, hogy ha nem raksz ellenőrző hasht a közbenső szintekre, csak a végére, akkor nem bontható le a feladat m darab n^2-es problémára, hanem végig kell menni a kulcsok teljes m*n bites terén. Ez esetben (mn)^2 a komplexitás, ami persze nehezebb mint az m*n^2, de még mindig csak kvadratikus. Azaz pont ugyanolyan, mintha egy körös lenne a titkosításod egy m-szer hosszabb kulccsal. Nincs minőségi különbség.

2018. nov. 29. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Végül is erre gondoltam én is csak előre nem akartam befolyásolni senkit, ez egy ellenőrzés volt részemről a részemre.

NP nehéz feladat a prímfaktorizáció, úgy sejtjük hogy nincs is olyan algoritmus mely polinom időben felbontaná (hiszen akkor bebizonyosodna hogy P = NP, amire egyetlen ellenpéldát se találtunk semmilyen NP teljes probléma esetében), kivéve kvantum algoritmust, de ez nem kvantumszámítógépen exponenciális idejű lenne. Azt se tudjuk hogy létezhet e ilyen gép ami elég kvantumbites hozzá. Ha igen akkor többé nem biztonságos az RSA.

Mondjuk azt tegyük hozzá , hogy bizonyos feltételeknek eleget kell tenni hogy ne lehessen feltörni pl a 2 prímszám ne legyen túl közel egymáshoz, kriptográfiailag erős legyen a random generátor, az e megválasztása se akármi lehet azon belül se amit a szabály megengedne, pl ha nincs elég távol egymáshoz a d meg az e akkor is törhető legyen elég nagy a p és q stb. Sőt ezeken felül elég találékonyak a támadók, az áramfogyasztás ingadozásának pontos mérésével is kitalálható a kulcs vagy a gép által keltett elektromágneses hatások mérésével is állítólag.

Érdekes amúgy hogy a bankok is 2048 bites kulcs minimum követelményt teljesítik, alig találni olyan oldalt ahol nagyobb kulccsal dologoznak. Igaz hogy a rekord ( [link] 768 bites RSA megtörése mely 2 évig tartott az akkori gépekkel külön saját algoritmussal hozzá és minden további 100 bit növelésével 40x-esére növeli a futási időt ha jól tudom. Így is tekintélyes idő mire elérné azzal a módszerrel a 2048 bitet úgy is hogy figyelembe veszem a számítási teljesítmény növekedésének exponenciális rátáját.

2018. nov. 29. 15:23
 9/9 A kérdező kommentje:

"további 100 bit növelésével 40x-esére növeli a futási időt ha jól tudom"

Nem jól tudtam, ha igaz lenne nem ez lenne a rekord.

2018. nov. 29. 16:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!