Miért nem folyik ki a víz a pappíral zárt fellyel lefelé tartott pohárból?
neten meg egy könyvben is az volt hogy mert a nyomás sokkal nagyobb mint a víz sulya amit értek is, de a pohárban is van légnyomás...
a (belső )légnyomás bol származó erő plusz a víz sulya miért nem nagyobb mint a (külső) légnyomásból származó erő
"csak az a baly hogy ha vélig töltöm akkor is működik ..."
Persze hogy működik, csak a 7-es válaszoló agyáig ez nem jutott el, hogy nem a szinültig töltés esetéről beszélünk.
Nem a domborodás miatt van! Ha egy sík kemény falapra (pl.rétegelt lemezre) sima gumilapot (pl. autóbelső egy alkalmas részét) ragasztasz azzal csinálod, akkor is működik ha csak félig van töltve a pohár. És ebben a molekuláris erők is szerepet játszanak. Higannyal nem működne! A tudatlanok meg nem értem, hogy a jó választ miért pontozzák le.
Sőt továbbmegyek, ha a pohár száját egy vizáteresztő textildarabbal feded le, akkor is működik.
A papírral történő lezáráshoz még egy dolgot hozzátennék. Miközben átfordítod, egy kis víz ki fogy folyni a pohárból, néhány csepp. Ez a néhány csepp elegendő ahhoz, hogy a víz feletti levegő nyomása kisebb legyen mint a légköri nyomás.
Ez indokolja azt, hogy a légnyomással magyarázzák a jelenséget.
Ehhez Hasonló kísérlet a következő: Egy befőttesüveg tetejét kifúrod több helyen. Félig töltve az edényt, azt lezárva majd átfordítva ismét nem folyik ki a víz. Viszont áfordítás közben néhány csepp kifolyik, és a fent leírt jelenség alakul ki (nyomáskülönbség). A felületi feszültség természetesen itt is meghatározó, mert ha túl nagy a furat, akkor nem működik.
Ha a felületi feszültségnek nem lenne szerepe, akkor nyitott szájnál is működnie kéne a kísérletnek, de ugye nem működik.
De mindettől függetlenül a kísérlet működik a merev falap-gumilap kombinációnál is, tehát a magyarázat nem csak a légnyomáskülönbségben keresendő. (Csak ezt ritkán emlegetik...)
Nincs esélyed kérdező. Itt ami jó, azt lepontozzák, ami rossz,azt nem. Régóta így van, de senki sem hajlandó fellépni ellene.
Azért azt is tanuld meg, mikor kell pontos j, és mikor ly. Nem nehéz ám.
A kérdésedhez. Gondold el a következőt. a különféle molekuláris erők a papírlapot a pohár széléhez tapasztják, ha ügyes vagy (azaz rázással és egyéb módon nem gyakorolsz nagyobb erőt a lapra). Kifolyik pár csepp víz, de helyére nem megy levegő. Az a pár csepp vízhiány csökkenti a pohárban lévő levegő nyomását, hiszen ugyanannyi levegőnek több térfogat áll rendelkezésére. A pohárban lévő víznek adott a súlya. Ha légnyomáskülönbség van, az is erő, mégpedig a felülettől függő mértékű. Ha tehát kifolyik annyi víz, hogy a pohárban lévő levegő és a légköri nyomás különbsége, valamint a poháron lévő papírlap felülete (területe) alapján kiszámítható erő nagyobb les za pohár víz nyomóerejénél, akkor többé nem csurog a pohárból víz. Ha teljesen tele volt, elég pár csepp, és akármilyen kevés vízzel meg nem sikerül, mert túl sok fölötte a levegő, és nem tud elég nagy nyomáskülönbség létrejönni.
Erőtörvény, csak cselesen. Minden dolog abba az irányba halad, amerre az eredő erő mutat. Itt az eredő (a légnyomás lesz nagyobb) felfelé mutat.
" Itt ami jó, azt lepontozzák, ami rossz,azt nem. Régóta így van, de senki sem hajlandó fellépni ellene."
Hát igen, ez nagy baj. A tudatlan lepontozókat minimum ki kéne tiltani az oldalról.
Ha a 12-es kifogástalan, szakmailag teljesen korrekt választ is megnézzük, 0%. Pedig több lepontozónak kellett ehhez lennie. Ebből is látszik, mennyi ostoba van itt.
köszi a válaszokat
(*fejjel :D)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!