Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Védővezető "helyi erősítése"...

Szgabor kérdése:

Védővezető "helyi erősítése" extra földszondákkal okés?

Figyelt kérdés
Adathálózati túláramvédelemnek kéne jó erős földelés két helyen is, de ezek sajnos elég távol vannak a bekötési ponttól, ráadásul a hálózat is régi, aluvezetékes, ezért gondoltam arra, hogy helyi szondákkal lehetne ezen javítani. Mit gondoltok erről? A hálózat nullázott.

2018. nov. 6. 21:34
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Működik a dolog, úgy hívják hogy földelő-hálózat. A lényeg, hogy minden földelést közös potenciálra kell hozni, különben a FI-relé hibásan működik, és a túlfeszlevezetőkkel is gondok adódhatnak. A közös potenciálra hozás annyiból áll, hogy minden földelést összekötsz egy min. 16 mm2 keresztmetszetű rézkábellel. Viszont a földelés minősége nem számít a túláramvédelemnél, azt a biztosíték-kismegszakító rendezi
2018. nov. 6. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Varisztoros védelemről van szó DSL és Ethernet kapcsolatokra, itt a túláram csak a föld felé tud folyni, ehhez kéne az erős földelés. Igaz, ezek amúgy elvileg földfüggetlenek, viszont a barkács szonda száraz időben lehet, hogy még rosszabb lesz, mint az ottani védővezető, ezért gondoltam a kettőt összekötni. Akkor a ház védővezetőjével (sima alu tyúkbél) semmiképp nem ajánlott földhálót kialakítani, igaz? FI relé nincs, régi vályogház felújításra váró hálózatáról van szó, csak mivel a modem egyszer már leégett (szerencsére még nem volt rákötve semmi), addig is jó lenne védeni a kamerarendszert.
2018. nov. 6. 22:38
 3/13 anonim ***** válasza:
Lehet, persze, a védővezető újabb és újabb földelése a szabványban is ajánlott dolog. Hosszú védővezetőnél meg már szükséges is.
2018. nov. 6. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
...akár alumínium az a védővezető, akár nem...
2018. nov. 6. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Kevered a túlfeszültség-védelmet a túláram-védelemmel. Varisztorokkal a túlfeszültséget szokták elvezetni, jellemzően nanosec tartományban max 3 kA lökőárammal. Ezek tüske szerű impulzusok, ha már milisec az intervallum, a levezető kinyiffan. Ha nem vagy biztos a régi földelésben, akkor szüntesd meg, mert lehet annak idején csak ledugtak egy 8-as betonvasat, és kinevezték földelésnek, és ma már csak egy rozsdakupac van belőle. Én keresztföldelőt használok, 10 kilós samuval le lehet verni könnyen a 3 méterest, ott lent azért már mindig nedves a föld. A korrekt túlfeszvédelem komplex feladat, magába foglalja a megfelelő földelőhálózatot, lépcsőzetes túlfesz védelmet (B-C-D), és a villámvédelmet. Ugyanis tapasztalat, ha nagyon jó földelést csinálsz, akkor a környezetedhez képest csinálsz egy "extra" szívóerőt a villámoknak, ezért nem árt egy villámhárítóval is megspékelni a rendszert.
2018. nov. 6. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Értem... A ház villamos rendszeréről egyelőre szinte semmit nem tudok, csak hogy nullázott (amikor megvettem, a védővezető fázispotenciálon volt, miután leszakadt a légvezeték, és fordítva kötötték be). Se villámhárító (max. a fenyő a ház előtt :) ), se túláramvédelem, se FI relé, a kismegszakító is csak 10A-es, az egészet fel kellesz újítani (de előbb a tetőt kell rendbehozni). Szóval akkor jobb, ha egyelőre hagyom úgy, ahogy van?
2018. nov. 7. 00:00
 7/13 A kérdező kommentje:
Mármint utóbbit a védelemre értettem a DSL és a hálózati kábeleken.
2018. nov. 7. 00:02
 8/13 A kérdező kommentje:
Jut eszembe, az, hogy a védővezető fázispotenciálon volt, implikálja a földszonda hiányát/üzemképtelenségét, nem?
2018. nov. 7. 00:15
 9/13 anonim ***** válasza:

Én itt egy hozzá értő villanyszerelővel az egészt átnézetném. Mert ez több sebből vérzik. Nem tudom mekkora az ingatlan, de a "elét távol vannak" az nagyon nem egzakt. Főleg nem villamosan. Eleve ha tényleg nagykiterjedésű egy létesítmény (a néhány 10m nem nagy kiterjedésű, inkább 80-100m távolságok után jelentkeznek a nagykiterjedésű problémák, pl. egy ipari csarnok) akkor érdemes elkülöníteni az adathálózat földjét a védőföldtől és a nullától. Majd ezeket a megfelelő szabályok betartásával lehet egyesíteni, túlfesz.védelem stb. együtt. Ha klasszikus családi házról van szó még a vidéken jellemző hosszú keskeny telkes megoldások esetén sem nagyon szokott kialakulni olyan hossz, hogy gondot okozzon. Ott valami más probléma is van. És amit írt SolarGyula, hogy ebbe belepiszkálni a környező hálózatrészek ismerete nélkül elég kacifántos dolog. Légvezetékes hálózatnál gyakori, hogy a villám a légvezetékbe csap bele, ha nálad van "jó erős földelés" akkor a villámáram jó eséllyel feléd fog folyni további galibákat okozva. De ez egy elég speciális szakterület és látatlanba nehéz erre többet mondani.

Jelenleg a legegyszerűbb megoldás, ha a kamera rendszeredet akarod védeni, beteszel egy közepesnél jobb minőségű UPS-t és arra kötsz minden IT fogyasztót és ha szerencséd van csak az UPS-ed fog kipusztulni. A ház többi részében egy a helyi viszonyokat ismerő szerelővel meg rendbe kell rakatni.

2018. nov. 7. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ne tréfálkozzatok már, ez nem a rég megszűnt Ludas Matyi.

Nehogy már elriasszátok attól, hogy a védővezetőt több ponton leföldelje, ha ez neki tetszik - mert akkor karonfogva tetszik neki és a szabványnak.

Csak tudja azonosítani, hogy nem a fázisvezetőt földeli, illetve a nagynénjét.

Ha jobb földelése van, akkor villámcsapás esetén kisebb lesz a feszültségemelkedés.

2018. nov. 7. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!