Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért áramlik tovább a víz?

Miért áramlik tovább a víz?

Figyelt kérdés

Érdekes jelenséget tapasztaltam.

Vendégeim voltak, és egy tucat tányér van a mosogatóban, kissé fáradt vagyok, majd kicsit később elmosogatom.

Nescafét kevertem magamnak és meglepődtem, hogy a vízcsap elzárása után másfél percig tartott a csobogás és utána is sebesen csepergett még a víz.

Miért folyt a tányérok között még sokáig?

A felületi feszültséget gondolom, de az meg miért nem tartja meg a vizet, miért csobog még sokáig, amikor a csapból már régen nem folyik?



2018. okt. 19. 21:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Kb. azért, mert amíg volt vízutánpótlás, addig a vízszint az edényekben magasabban állt, mint az edény legalsó pereme. (Egyrészt azért, mert véges idő alatt tud csak kifolyni, tehát a peremig eljutni a többlet víz, másrészt a felületi feszültségnek is van némi szerepe benne.) Amikor elzártad, akkor a felső edényekben lévő víz lassan beállt a perem magasságára (továbbra is csak véges sebességgel tud áramlani a víz), és ez táplálta a lentebb lévő edényeket. Amikor a felső szintje stabil lett, akkor kezdte csak az alatta lévő leadni a felesleges vizet és beállni a perem vízszintre, és így tovább lefelé a legalsó edényig.

Edénynek számít itt minden kis hely, ahol valamennyi víz össze tud gyűlni, akár a tányérok alja is, stb.

2018. okt. 19. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, erre nem gondoltam, hogy sok víz lehet a tányérok külső oldalán is.

Érdekes, hogy másfél, két percig szabályosan csobog, aztán csepeg. Először sebesen, de fél óra múlva is lassan még.

A felületi feszültség nem képes engedni valamilyen módon a kidomborodó vízfelületekből?

2018. okt. 19. 22:07
 3/3 anonim ***** válasza:

Az utolsó kérdésedre: akár csökkenhet is a felületi feszültség:

[link]

De itt a mosogatónál szerintem nem ez dominál, kis felületi feszültségű folyadékkal, magas nedvesítéssel is hasonlóan zajlana a "kísérlet".

2018. okt. 21. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!