Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy millinillion mennyi?...

Egy millinillion mennyi? Hogyan kell hatványalakban leírni?

Figyelt kérdés
Mert valahol 10^1000-ent írnak rá. Valahol 10^3003-ont, valahol meg (10^3003 - 1)-et. Mennyi akkor a millinillion értéke hivatalosan? Mert mindenhol más értéket látok leírni. Egy kifejezésnek ennyire változatos nem lehet az értéke, főleg nem a matematikában.
2018. okt. 17. 11:23
 1/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Ugye először a millió, milliárd, billió, trillió számok kaptak nevet. De van itt egy kavarc, van egy Magyarországon is használt hosszú skála, meg van egy főleg angolszász országokban használt rövid skála:


millió: hosszú skálán 10^6, rövid skálán 10^6

milliárd: hosszú skálán 10^9, rövid skálán nem használják ezt az elnevezést

billió: hosszú skálán 10^12, rövid skálán 10^9. (Tehát mikor egy amerikai filmben meghallod, hogy 1 billion dollar, akkor az egymilliárdot jelent magyarul.)

billiárd: hosszú skálán 10^15, rövid skálán nem használják ezt az elnevezést

trillió: hosszú skálán 10^18, rövid skálán 10^12


A számok nevei a latin egy, kettő, három szavakból tovább képezhető: millió, billió, trillió, kvadrillió, kvintillió, szextillió, szeptillió, stb…


Ha n-el jelöljük a latin alapszámot, amiből az -illió számnevet származtatjuk, akkor, az adott szám:

- rövid skálán: 10^(3n+3)

- hosszú skálán: 10^(6n)


A millinillion a latin ezer (mille) + -illion összetétele, így az ezredik a millió, billió, trillió, kvadrillió sorban. Rövid skálán az értéke 10^(3*1000+3) = 10^3003, hosszú skálán meg az értéke 10^(6*1000) = 10^6000.


A 10^1000 valami teljes félreértése a dolognak.


~ ~ ~


> Mennyi akkor a millinillion értéke hivatalosan?


Mit jelent az, hogy „hivatalosan”? A matematikának nincs parlamentje, sem Bibliája, se pápája. Fontos észrevenni, hogy az, hogy hogyan nevezünk egy számot, az nem matematikai, hanem nyelvi, esetleg társadalmi, politikai kérdés. Nem matematikai összefüggésekből következik egy számnév értéke, hanem definitív kérdés. Persze vannak nemzetközi konferenciák, szervezetek, amik tehetnek ilyen kérdésekben ajánlásokat, de hogy egy adott nyelv, vagy egy adott országban mi terjed el, törvényileg szabályozva van-e, és ha igen, akkor mondjuk a rövid, vagy a hosszú skála mellett dönt egy szuverén állam törvényhozása, az nem matematikai kérdés. Sőt van olyan eset is, hogy egy országnak két hivatalos nyelve is van, és a két nyelven eltérő nevezéket használnak.


Olyan ez, minthogy valahol SI mértékegységet használnak, valahol meg nem. De van, ahol elvileg SI mértékegységet kellene használni, mégis vannak területek, ahol nem azt használjuk. (Pl. az autók sebességénél ritkán használjuk a m/s-ot.) Vagy olyan ez, hogy valahol 230V-os a hálózati feszültség, van, ahol meg 110V-os. Van, ahol tizedespontot írnak, van, ahol tizedesvesszőt. Van, ahol az úttest bal oldalán haladnak az autók, van, ahol a jobb oldalon. Nincs ezzel gond, ezek döntés lehetőségek, ahol több különböző lehetőség is van, egyik sem jobb a másiknál, és egyik sem tudományos törvényszerűségekből, hanem konvenciókból erednek, a konvenciók meg nem feltétlenül egységesek világszerte.

2018. okt. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

10^3003. Angolul van, tehát rövid skála, nem kell ezt túlbonyolítani. Ha "millinillió"-t írtál volna, akkor lehetne filózni, hogy hosszú skálás 10^6000, vagy egy pongyola tükörfordítás eredménye, ami eredetileg 10^3003-at akart jelölni.

De a millinillion az 10^3003, pont.

2018. okt. 17. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

> Angolul van, tehát rövid skála


Biztos? Mert pl. franciául is pont így írják, pedig ott hosszú skálát használnak. Franciául betűre pontosan „ millinillion” az írásmód, mégis 10^6000-et jelent.


Nota bene ha a történelmet nézzük, akkor elég vegyes az a felvágott. Angol és francia matematikusok írták le először ezeket az elnevezéseket, és eléggé sokféle változat volt: bymillon, trimillion, tryillon, milliart, milliard. Ráadásul a milliárd kezdetben milliószor milliót – 10^12-t – jelentett, amit ma magyarul billiónak, angolul trillion-nak mondanánk, csak később alakult ki a mai ezermillió értelmezés. A rövid skála Franciaországban igencsak elterjedt, ezt vette át az Egyesült Államok, és ezt kezdték el tanítani. Franciaország csak később tért át a hosszú skálára. A 9. Általános Súly- és Mértékügyi konferencián a hosszú skála használatára tettek javaslatot, amit sok olyan ország is aláírt és elfogadott, mégsem emelték törvényerőre, és megmaradtak a rövid skálánál. Angliában is sokáig a hosszú skála volt használatban – 1974-ig –, csak később vették át az angol nyelvű országok az Egyesült Államokhoz igazodva a rövid skálát, bár ezt sem teljes következetességgel.


Szóval a történelemhez képest ma még istenes állapotok uralkodnak. :-)

2018. okt. 17. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!