Akárhogy készülhet, nyilván attól függ, milyen anyaggal dolgozol épp.
Pl ha léceket darabolsz, akkor egy egyszerű fűrészeléssel készül egy pontos mérés után.
Milyen célra?
Milyen pontosságú?
Az etalon egy bizonyos méretet adatként tartalmazó, összehasonlító mérésre szánt eszköz.
Tulajdonképpen rá lehet fogni, hogy a macera is az.
Na ki tudja, mi az a macera?
Bizonyára rosszul tettem fel a kérdést. Amikor azt mondjuk. A pontos mérés, akkor nyilván egy pontos mérőeszközre gondolunk. De azt a mérő eszközt is valamivel készítik. Én arra az etalonra gondolok, aminél már nincs föjjebb.
szóval hogyan készül a mindenható etalon?
Úgy készül, ahogy elkészítik. :)
Mivel elég sokféle etalon van, így erre nincs jobb válasz.
Egy darab valami akkor lesz etalon, ha azt a valamit (hasáb, gyűrű, akármi) egy erre a célra akkreditált laboratóriumban megvizsgálnak, megmérnek, majd ha megfelel a szabványnak, akkor hitelesítik. Innentől kezdve a munkadarab etalonnak számít, lehet használni. (kap kvázi egy bizonyítványt)
Nincs mindenható etalon, ahogy fejlődött a technológia, úgy lettek egyre pontosabbak a munkadarabok, ebből következik, hogy a mérőműszerek is pontosabbak lettek.
"szóval hogyan készül a mindenható etalon?"
Közmegegyezés, hitelesítés alapján. A méter vagy a gramm nem valami univerzális mértékegység, ez csak egy emberek által meghatározott és elfogadott konkrét méret. Pl a méter mai definíciója: az a távolság, amit a fény vákuumban megtesz a másodperc 1/299 792 458-ad része alatt.
Az etalonok kitalálásakor nyilván fizikailag elkészítették az etalonokat, de ez ma már nincs így, és amik még megvannak régi fém etalonok azok tudománytörténeti jelentőségűek.
Az ősmétert és az őskilogrammot 1889-ben készítették és a Párizs melletti Sevresben őrzik, amiknek másolatait az etalont elfogadó országok kapták meg. Ezeknél az etalonoknál a legnagyobb probléma a technikailag megfelelő minőséget garantáló elkészítés volt, amin többször változtattak is.
A kilogramm etalon első meghatározása szerint egy kilogramm annyi víznek a tömege, amennyi egy tized méter méretű kockába belefér a víz fagyáspontján. Ebből jött a liter is. Később fémből készítették el megtervezett munkamenet szerint.
A fém kilogramm etalonról kiderült, hogy veszített a súlyából pedig platina-irídium ötvözetből készült hengert őriztek kettős üvegbura alatt. Az ötvözet 90% platina és 10% irídium volt ami nagy sűrűsége és jó oxidáció tűrése miatt volt alkalmas etalonnak. És így is 50 milliomod gramm súlycsökkenést vettek észre amikor összehasonlították az etalonokat, és ennek oka máig ismeretlen. Csak a Sevresben őrzött példány lett könnyebb, míg a világ többi részén őrzött etalonok megőrizték súlyukat.
Méteretalonokat és más mértékegységeket is elhelyeztek a városokban nyilvánosan.
A kilogramm etalon újabb kivitelezése egy szilícium gömb amit 1500 kutató készített speciális kivitelezési technológia meghatározása után, 2 millió euróból. A gömb átmérője ~tíz centméter és annyira tökéletes hogy egy tükör gömb az amit láthatunk, és még azt sem lehet látni rajta ha forog. Még a tisztítása is külön procedúra és az újra mérése is, mert a levegőből vízpára rakódik rá, de vákuumban az elpárolog és úgy mérhető.
Egyre újabb etalon meghatározási módszereket dolgoznak ki amire szükség is van, mert pl az eredeti méter etalon kb 102 cm ha ma mérik meg. A kiindulóponton ez nem változtat, ami a Föld méretéből fakad. A legelső méter etalon sárgarézből volt, ma már spektrográfiai módszerrel mérik ki laboratóriumokban a métert és szükség esetén hitelesítést is végeznek mérőeszközökön. Ma már különféle pontossági szabványok szerint készülnek pl a mérőszalagok is, van osztály nélküli, van II. osztályú és I. osztályú is és ezen felül hitelesítik is. A meghatározások atomi sugárzás hullámhosszán majd ma fénysebességen alapulnak.
Mérőszalag kalibrálás:
Vagy még egy kis érdekesség, lézerrel beégetett mérce készítése:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!