Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik olyan magas hőmérsékle...

Létezik olyan magas hőmérséklet, amin még az atommag is szétesik?

Figyelt kérdés
Vagy amiken még az őket alkotó protonok és neutronok is szétesnek?
2018. szept. 5. 19:10
 1/7 anonim ***** válasza:
34%
Ha jól emlékszem tanulmányaimból ott már nem értelmezhető a hőmérséklet fogalma. De az atommag talán még szét bír esni, hogy a proton-neutron hőmérséklet hatására szét tudna esni nem emlékszem erre, szerintem ott már nincs értelmezve a hőmérséklet fogalma. De ez most csak tipp, és hangos gondolkodás (hajrá piros kezet nyomó k*öknek munició, lehet nyomkodni a piros kezet)
2018. szept. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
43%
A hőmérsékletnek , vagyis a fotonok energiájának nincs felső határa. Az univerzum története szerint a kezdeti időszakban volt olyan magas a hőmérséklet, hogy a fotonok anyag-antianyag részecskéket keltettek, de azok nem tudtak összeállni atommagokká, mert a nagy energiájú fotonok azonnal szétverték őket. Tulajdonképpen a mostani gyorsítók is az univerzum első másodperceiben lévő extrém magas hőmérsékletet szimulálják amikor egy nagy energiájú részecskével eltalálnak egy atommagot. Itt már számtalanszor megfigyelték a részecske-pár képződést, és elég stabil lábakon áll az elmélet is.
2018. szept. 5. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#2 Köszi, ezt nem tudtam. De még ez sem adott választ a kérdésemre.
2018. szept. 5. 21:37
 4/7 anonim ***** válasza:
78%

Az atommagok nukleonokból épülnek fel, vagyis protonból és neutronból. Ezek pedig kvarkokból.

Az univerzum születését követő néhányszázezer év során olyan magas volt a kezdeti hőmérséklet, hogy az egész anyagmennyiség fotonokból és ún. kvark-gluon plazmából állt. Az extrém magas hőmérséklet miatt a kvarkok nem tudtak nukleonokat alkotni, mert mire léterjöttek volna ezek a részecskék, addigra szét is esett és újra részévé vált ennek a kvark-gluon plazmának. Ugyanez a folyamat visszafelé is érvényes, ha elég magassá válik az anyag hőmérséklete, akkor bizony a nukleonok is szétesnek, az óriási energiájú, becsapódó fotonok szétverik a nukleonokat kvarkokká. Ezt is szimulálták a CERN-nél, tehát igen, a kérdésedre a válasz egyértelműen igen.

2018. szept. 5. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A dolgot nem olyan könnyű elmondani úgy, hogy még igaz legyen (szakmailag), de már érthető. Mint fentebb láttuk, nagyon csekély bonyolultságot is olyan mély utálattal kezelnek a tudatlanok, hogy a pontszám azt sugallja, nagy ívben ki kell kerülni, akkora hülyeség. Nem az! Csak nem értik.


A hőmérséklet nem egyéb, mint egy sajátos állapota az energiának. Minél magasabb hőmérsékletű egy anyag, annál nagyobb az energiája.

Tudjuk, hogy az anyagot a magenergia tartja egyben. Ez valamekkora, nem fontos mennyi, nevezzük ME-nek.

Ha az anyagot energiával bombázzuk megfelelően, akkor - bár egy részét visszaveri - jó sokat elnyel. Egyre melegebb lesz mellesleg. Amikor már annyi energiát nyomtunk bele, ami több, mint ME, akkor megbomlik az addig összetartó egyensúly. Az energiák változatos módon alakulnak át, eközben (jó sok energiát hordozó) részecskék száguldanak ki belőle. A további energiaközlés (ha megfelelő formában történik), végül teljességgel szétbombázza az anyagot, amely elemi részecskék formájában szétesik, és ezek magukkal viszik az energiát. Ha nagyon akarod, mondhatod, addig hevítettük, még szétrobbant. Valójában ez igaz, csak senki nem fogalmaz így, hanem helyette az energiabevitelről, részecske-ütköztetésekről és hasonlókról beszélünk. A hőmérsékletet abban az értelemben használhatod, hogy az energiát (bizonyos egyéb paraméterekkel együtt) végső soron kifejezheted a Kelvin fokban is. Ami ugye a hőmérsékletet méri. De nem így használják, mert a fizikai tulajdonságai mások, mint amit szokásosan "hőnek" nevezünk.

2018. szept. 6. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
És hány foknál történik az meg, hogy szétesik az atom?
2018. szept. 6. 20:47
 7/7 anonim ***** válasza:
Anyag függő hogy mikor esik szét az atommag, mert függ a magot alkotó nukleonok számától.
2018. szept. 7. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!