Mennyi idő alatt tudok felfűteni egy szobát?
A kvázi nullától a végtelenig terjedhet az eredmény :)
Először is, mi az, hogy a "szoba hőmérséklete"? Ha fel is tételezzük, hogy kint 20,00°C van már évek óta, így minden 20,00°C-os, amint elkezded üzemeltetni a hősugárzót, a hőegyensúly megbomlik, és egyes dolgok melegebbek, mások hidegebbek lesznek. Ha feltesszük, hogy egy hőlégfúvóval fűtünk, akkor a levegő melegebb, a falak hidegebbek. Ekkor ha egy hőmérőt körülveszel egy alul-felül lyukas alufólia hengerrel, hirtelen többet fog mutatni: a levegő hőfokát méri, míg korábban a falakkal való sugárzásos hőcsere is belejátszott.
Miután az emberre is hat a sugárzás és a levegő is, talán a "csupasz" hőmérő által mutatott hőfok a korrekt, azzal lehet definiálni a szoba hőfokát. Mondjuk a helye se mindegy, a falakhoz közel és lent hidegebbet mutat...
De tegyük fel megadtuk, hogy hol és hogyan mérjük a 20 fokot. Ha infrasugárzóval fűtünk, akár azonnal (a hőmérő reagálási idején belül) lehet 20-ról 25 fok. Ha mondjuk a szoba térbeli középpontjában van a hőmérő, és a falakról + plafonról +padlóról (60+50=110 nm) egyenletesen (= 18 W/nm) sugározzuk a hőt, akkor a hőmérőnk a sugárzó falakat sugárzási szempontból kb. 4,5 fokkal melegebbnek látja, tehát még nem vagyunk a célnál, ráadásul mindenfélétől függően, de kb. 50-50% a sugárzásos és a levegő hőméréskletének hatása, tehát a bekapcsolással 20-ról 22,2-re nő azonnal a hőfok. Ha a hőmérőre irányozzuk az infrasugárzókat, akár az is megoldható, hogy azonnal 25-re nőjön.
A végtelen sok idő meg akkor, ha nem hanyagoljuk el a hőveszteséget, és nagyobb a 25 fokra számolt fűtési hőigény 2kW-nál.
Szóval az egyik meghatározó dolog, hogy sugárzással fűtünk, vagy a levegőt fűtjük.
A másik meghatározó, hogy mekkora a szoba "felületi hőkapacitása". (hővezetés és hőkapacitás kombinációja, lásd "hidegburkolat" vs. "melegburkolat") Elsősorban a falaknak, de a berendezés is nehezebb, "hőtehetetlenebb", mint a szoba levegője.
A két szélsőség: egy infraszauna pillanatok alatt meleg lesz, egy ugyanakkora sóbarlang ugyanakkora teljesítményű hősugárzóval fűtve sokkal lassabban.
És van még végtelen sok egyéb tényező, pl. hőmérsékleti rétegződés mértéke, párolgó felületek, stb. ami miatt erre nem lehet képletet adni, egyszerűbb megmérni :)
Ha mindentől eltekintünk, amitől csak lehet, akkor a levegő adatai:
Hőmérséklet: 20 C
Hőkapacitás: 1.005 kJ/(kg K)
Sűrűség: 1,2045 kg/m^3
( [link] )
( [link] )
Tömeg: 75 m^3 * 1,2045 kg/m^3 = 90,34 kg
+1 C felfűtéshez kell: 90,34 kg * 1.005 kJ/(kg K) = 90,79 kJ
Hősugárzó teljesítmény: 2 kW = 2 kJ / s
90,79 kJ / t s = 2 kJ / 1 s
t = 90,79 kJ * 1s / 2kJ = 45,4 s
25 C-ra fűtéshez: 45,4 s * 5 = 227 s = 3,78 perc
Tuti elszámoltam valamit, de elvileg ennyi idő kell hozzá.
Nem számoltál el semmit, csak eltekintettél mindentől, amitől NEM lehet! :D
Általában télen, a 20 °C tartásához is kell 1-2 kW fűtőteljesítmény.
Persze erősen függ a kinti hőmérséklettől, szigeteléstől, fűtött oldalfalaktól, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!