Az elektronok szintjén hogyan kell elképzelni a feszültséget és az áramerősséget? Melyik mit jelent?
"az áramerősség meg az áram munkavégző képessége"
Ezt rosszul tudod.
Az áramerősség azt fejezi ki, hogy mennyi töltés (elektron) halad át egy adott keresztmetszeten.
A feszültség azt fejezi ki, hogy adott mennyiségű töltés (elektron) mennyi munkát végez, ha az egyik csomópontból átmegy a másikba.
Igen, bocsi, belekeveredtem. :D
De az nem világos, hogy ez a kettő nem függ össze? Kétszer annyi töltés nem kétszer annyi munkát fog végezni? Ha kétszer akkora az áramerősség (=kétszer annyi elektron halad át), de feleakkora a feszültség (=fele munkát végez), az hogy valósul meg? Mert ekkor egy elektron negyedakkora munkát végezne csak.
"A feszültség azt fejezi ki, hogy adott mennyiségű töltés (elektron) mennyi munkát végez, ha az egyik csomópontból átmegy a másikba."
Pontosabban hogy mi mekkora munka árán juttatjuk el egyik pontból a másikba.
Az áram valóban az adott keresztmetszeten, adott idő alatt áthaladó töltések száma. A feszültség pedig az elektromos mező hatása a töltésekre, nevezhetjük mondjuk hajtóerőnek, ami a töltéseket egy irányba hajtja. A vizes hasonlatra visszatérve, minél nagyobb erővel nyomjuk át a vizet a csövön, az annál nagyobb munkát fog végezni, már ha van min. Ha nincs ellenállás, akkor munkavégzés sem lesz, ahogy feszültségesés sem lesz azon a szakaszon. Ha van ellenállás, akkor feszültség fog esni, vagyis megjelenik a munkavégzés, energiát kell bevinnünk a rendszerbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!