Ha egy villamosmérnöki mesterképzést elvégzett ember visszakerülne 1880-ba, és művezetői poziciót érne el a Ganz vállalatoknál, miközben bütykölni, kísérletezni is van ideje milyen fejlettebb eszközöket tudna építeni?
Tehát valaki megkapja a Villamosmérnöki MSc diplomáját. A diplomaosztó után hirtelen belecsap a villám és 1880-ban találja magát. Munkát vállal a Ganz-nál és hamarosan menedzser lesz, és egy labort vezet, a korabeli legfejlettebb elektronikai eszközök rendelkezésére állnak.
Miket tudna kifejleszteni modern tudásával és korabeli eszközökkel? Mi lenne a legfejlettebb technika amit létre tudna hozni?
Pl. tudna elektroncsöveket csinálni úgy, hogy üvegfúvással megcsinálja a körtéket, belehelyezi az anódot és a katódot, aztán vákuumpumpával kiszívja belőlük a levegőt?
Össze tudna rakni egy 1930-as évekbeli fejlettségű rádióadót és vevőt?
Tranzisztort tudna-e csinálni, vagy az már túl bonyolult lenne?
Nyomtatott áramkörök gondolom kizárva.
1, tranzformátort mindenképp, minden adott volt hozzá.
2., Elektroncső is összejönne, az izzólámpa és a vákuum technológia adott volt. a titános getter nélkül is működtek az első elektroncsövek.
3., Adó és vevő elkészítéséhez - ha van elekroncső és tudja mit akar csinálni - akkor mindenképp.
4., tranzisztor nem menne szerintem.
5 nyáklap : minden további nélkül. némi kémiai ismeret birtokában a bakelit is és az epoxi gyanta is megcsinálható, a szálerőssítésre pedig a selyem vagy egyéb textil is jó.
inkább a fúróval lenne gond bizonyos átmérő alatt..
Igazából ha magával visz egy jó tartós laptopot, meg néhány giga wikipédiát (angol) akkor biztosan megfordítja a történelem kerekét. A repülőgéptől az atombombáig minden csak pénz és erőforrás kérdése.
Mondjuk a géppuskával és társaival kezdeném...
OFF:
Tetszik a kérdés, én is sokat gondolkodtam már ezen...
Tranzisztort kapásból nem tudna előállítani, de ha már megvan az alapja (fejben, vagy valamilyen magával vitt eszközön) akkor a kifejlesztését jócskán meg tudná sürgetni szerintem.
NYÁK lemez előállítása nem lenne nagy feladat, de igazából értelme nem lenne. Régebbi elektroncsöves készülékeket is simán megépítették nélküle, léghuzalozással/forrasztással. Integrált áramkör létrehozása viszont tényleg reménytelen lenne.
Van-e elég gyakorlati tapasztalatod hozzá?
Elmondok egy sztorit, hogy mire gondolok.
A Ganz-ban, Kandó Kálmán tervei alapján szerelik össze a gyár mérnökei a prototípust. Nem egyszerű melósok. A gyár idősebb mérnökei, akik Kandó tervei alapján az összes legyártott alkatrészből most először építik össze az első darabot. Már kétszer visszaszedték darabokra, mert nem sikerült összerakni a cuccost. Amikor harmadjára sem sikerül, újra szétszedik. A rangidős mérnök még téblábol egy darabig, de minden szem rászegeződik, ő meg bólint, és elindul. Felmegy a főmérnök úrhoz, és bekopogtat az ajtaján. Kandó harsány szabad kiáltására belép, és megjelenti neki, hogy a motort a tervek alapján nem lehet összerakni. Kandó bólint, és leveszi a zakóját. Felemeli a telefont, és hazaszól Ilonkának, hogy ma nem megy haza ebédelni. Aztán leveszi a nyakkendőt is feltűri a hófehér inge ujját, és elindul a műhelybe, nyomában a mérnökével. Délután háromra összerakja a motort. Csak a keze koszos egy kicsit, amikor a makulátlan fehér ingében kiegyenesedve megpaskolja a motort.
- Na, így kell ezt csinálni - mondja, mosolyogva szétnéz a mérnökökre, és elindul kezet mosni.
- De most aztán menjünk harapni valamit - kiáltja a hátán keresztül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!