A folyadékok használhatóak-e szag-szigetelésként?
Tudom, fura kérdés. Főleg kémia, illetve fizika szakik válaszát kérném!
Szóval, adott bármi, aminek erős illata van. Ha azt valamilyen folyadékba helyezem, megszabadulok-e a szagtól? Egyáltalán szigetel-e? Ha igen, függ a folyadék állagától, sűrűségétől vagy épp a mi voltától?
Na most alapvetően a szagok a levegőben terjedő illékony anyagok. A receptoraidat ingerlik, ezért érzel szagokat.
Ergo minden "szagszigetelő", ami képes hermetikusan lezárni az adott tárgyat, vagy elnyomja a szagát, viszont ha te folyadékba rakod, az abban ugyanúgy feloldódik, minden folyadék párolog, így ha ez a folyadékkal teli tartály nincs hermetikusan zárva, nem működik hibátlanul a rendszer.
Magyarul a füvedet nem tudod eldugni az akváriumban :)
Itt nem arról van szó, hogy büdös van és szenvedek tőle!!
A folyadék -mint olyan- ; szag-áteresztő avagy sem?
(Egy állat kedvenc ételét belerakom egy vödör vízbe -fekete vízbe- (csak hogy ne legyen ilyen válasz; 'hát de látja') megtalálná?
#2
Ez attól függ, hogy mennyi ideig áll a vízben. Ahogy írtam, a szag is feloldódik a vízben, a víz pedig párolog. Ha beledobod és fél perc múlva odaeresztesz egy kutyát, nem fogja megtalálni, de egy nappal később már biztosan.
Az oldódása függhet a folyadék sűrűségétől és a hőmérsékletétől.
Rendben :D végülis a lenyeg ugyan az. Hosszú lenne elmagyarázni szóval inkább bele megyek a játékodba.
Nyílván nem dobom bele ala-natur. Tegyük fel, el van csomagolva, vízhatlanul. A tartályra rá csavarjuk a kupakot. Ráadásul nem is nagy mennyiség a szagló anyag. Szóval azt mondod ez így elméletben okés lehet?
Ez tényleg nagyon helyzetfüggő. Mi elől akarod elrejteni a szagot? Kutyák elől? Akkor még tedd be ezt az egész összeállítást egy vákuumkamrába. Ha emberek elől, akkor bőven elég beledobni egy vízhatlan csomagolásba és vízbe.
Ha tényleg minden és mindenki elől elszeretnéd rejteni elméletben a szagot, akkor becsomagolod a dolgot jó alaposan 2-3 vízhatlan, teljesen szigetelt zacskóba, ráöntesz egy adag higanyt, arra pedig vizet, az valóban szagszigetel :D
igazából a csomagolás technológiája az ami átvisz a szagnyomot.
Ajánlatos rétegenként új nőgyógyász kesztyűt használni.
Ajánlatos a rétegek anyagát csomagolás előtt nagyon precizen zárt körülmények közt tartani. pl koton.
Ajánlatos a csomagolás során rétegenként vákuumozni (kiszívni a levegőt belülről, majd kötni a gumit.)
rétegenként adszorbens alkalmazása (belül) pl porított széntabletta.
Ennyi jut eszembe első blikkre, de annyi biztos, hogy a szag nem kijön a belsejéből, hanem a helység környezetéből kerül rá a csomag külsejére. Ez ellen kell küzdeni leginkább.
"ráöntesz egy adag higanyt, arra pedig vizet"
Ezzel azt éred el, hogy a szagló anyagot a higany kiveti a felszínére - hisz 13 a sűrűsége - és újra csak a víz lesz felette. Már amennyiben amúgy elsüllyedne a vízben. Lehetséges, hogy annak is a felszínére emelkedik :-)
Persze lehet lesúlyozni, de túl sok hűhó semmiért...
Szagszigetelni, olyan légmentes lezárást jelent, ahol az illető molekula nem jut át. Ha kicsi a molekula, más a légmentesség fogalma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!