Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elektronika. Milyen ledet +...

Elektronika. Milyen ledet + előtét ellenállást javasolnátok?

Figyelt kérdés

Van egy ipari gépen levő géplámpám, 24V-os váltófeszültségről üzemelő 24 V / 60 W-os izzóval.

Állandóan bajom van vele, mert a melegtől elporladnak a foglalatok, az izzó kontakt felületén levő forraszanyag is elolvad. Napi 16 órát világít folyamatosan. Sokszor kontakt hibás, szóval betelt a pohár.


Szeretném ledesre kiváltani.

Elegendő lehet ilyen célra mondjuk egy 7W/méter ledszalag ? Feldarabolom a szalagot, hogy nagyjából az eredeti méretű lámpatestbe beférjen.

Elvileg a szalag 12 V egyenről működik. Hogyan tudnám legegyszerűbben a váltófeszről üzemeltetni ?

Vagy esetleg rakjak össze egy rakás 5mm-es ledből valami lámpatestet ?

Ez esetben minden LED elé be kellene raknom egy ellenállást, de mekkorát ?

Szóval mit javasolnátok ?


2018. júl. 24. 16:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Lehet kapni 24 V-os LED-szalagot. Gugli: ledszalag 24 V
2018. júl. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Valami különbség csak van az egyen és váltófesz üzemeltetés között.
2018. júl. 24. 22:21
 3/13 anonim ***** válasza:

Igen van különbség, de a probléma egy Graetz-híddal áthidalható (:D)

[link]

[link]


Nem tudom megmondani mit tegyél, mert nem tudom mik a lehetőségeid.

Csak tippet adhatok.

De számoljunk! Van 24V váltód, Abból lesz 22.6 - 22.8 egyen feszültség.(A diódák "ellopnak" 1.2 -1.4 voltot.)

Reklám szerint 2W LED fénye megfelel 15W izzó fényének. Tehát 8 - 10 wattos LED teljesítményre lesz szükséged.

3.6 voltos nyitófeszültségű fehér LED-ből 6 darabot lehet sorba kötni ( plusz egy kis előtét ellenállás), és az 20 milliamperrel terhelve 0.425 W. Ilyen 6-os füzérből kellene 16 - 20 darab. Kicsit meredek.

Szét kell nézni a neten vannak komolyabb teljesítményű SMD-LED-ek.

[link]

Persze meg kell nézni a katalógus adatokat.

Még egy fontos dolog!!!! Az egyenirányító után simán kötött LED-ek úgy villognak mint a fénycsövek. Tehát előfordulhat, hogy egy forgó gép állni látszik. A stroboszkóp hatás miatt. Ezt kondenzátorral lehet kiküszöbölni.

2018. júl. 25. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

"Van 24V váltód, Abból lesz 22.6 - 22.8 egyen feszültség"

A ~24V szerintem effektív érték, egyenirányítva és pufferelve terheletlenül a csúcsfeszt fogja kapni, azt 24V egyenre kényelmesen lehet stabilizálni. Ez csak egy példa, az elv miatt:

[link]

2018. júl. 25. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Ilyen egyenirányítós stabilizátoros cuccot már csináltam régebben. Azt tudom, hogy az egyenirányítás valami nagyobb kondenzátorral jócskán megemeli a feszültséget.

A stabilizátor meg forró lesz. Arra kell valami hűtés is.


Mi van akkor ha a 24 V váltót rákötöm a 24 V-os ledszalagra ?

2018. júl. 26. 01:11
 6/13 anonim ***** válasza:

A #4 Válaszadónak igaza van. Terhelés nélkül 22,8 * 1,414 = 32,2 V jelenik meg.

Stabilizátor jó, ha van.

De tapasztalatom szerint ez az emelt feszültség, már kis terhelés hatására is erőteljesen esik. Nagyobb terhelésnél beáll a váltóáram effektív érték közelébe.


Mesélek még:

Egyszer volt, hol nem volt, már jó régen. Gézengúzné elment elektromos biciklit vásárolni, elkísérte a párja is.

A boltban nem tudtak a bringára 36 voltos hátsólámpát adni. Az eladó azt javasolta, hogy tegyük rá egy hagyományos "dinamót", és egy hagyományos 6 voltos hátsólámpát.

Csendben a fejemet csóváltam, de közben ezt gondoltam:

- Elmész te a sovány malac kunkori farkára jeget aszalni, s közben a hordóban szaglászó vércickány cakkozza ki a füledet! Dinamó ??!!

Marattam egy NY.Á.K lemezt, és szép sorban ráforrasztottam 15 db. vörös, szuperfényes, 5 milliméteres LED-et. Egy egyszerű egy tranzisztoros áramgenerátort is kanyarintottam a LED sor alá. Az egész befért egy "távol-keleti", vörös villogó házába.

- - -

Az áramgenerátor a szaknyelvben meghonosodott kifejezés, az áram-stabilizátor kifejezés közérthetőbben írná le a funkcióját.

2018. júl. 26. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Még valami.

Én nem kötnék váltófeszültséget LED-szalagra.

2018. júl. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Miért nem kötnék 24V váltófeszültségre LED-szalagot?

- Mert a legtöbb LED -5 V zárófeszültséget visel el maximum.

- - - - - -

Nem is ez a lényeg. Nézd, mit gugliztam neked:

[link]


Igaz, hogy DC-t, egyenáramot igényel, de az ára barátságos. ( Ennyiért pákát nem érdemes kézbe venni.)

Még egy:

[link]

2018. júl. 27. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Ezen a ledes izzón el kell gondolkodnom.


Tehát akkor adva van nekem a névlegesen 24 V-os váltóm, ami terheletlenül 27V a müszer szerint.

Megterhelve a 60 W-os izzóval 25 V-ra esik vissza.


Ezt kellene egyszer egyenirányítani és stabilizálni.

Kondenzátorként elegendő egy 1000 mikrofarádos ?

Aztán vannak ezek a 3 lábú 1 A-es egyenirányítók.

Ha jól számolom akkor 24 W teljesítmény nyerhető ezekből, de csak hűtőfelületre szerelve.

Vajon a 9W-os ledes izzó terhelése mellett is szükség lehet a hűtésre ?

2018. júl. 27. 21:11
 10/13 anonim ***** válasza:

1) Szerintem elég lesz. Lehet, hogy sok is, ha kis terhelhetőségű egyenirányítót építesz be. Bekapcsoláskor a feltöltetlen kondenzátor egy pillanatig rövid-zárként viselkedik.

Ezt a problémát így oldják meg:


[link]


Meg így:


[link]


Fojtótekercset készíteni nem nehéz, néhány négyzetcentiméter keresztmetszetű vasmag, pár méter 0.5 - 0.8 mm átmérőjű zománcozott rézhuzal .....

2) Valamit elírtál. Az egyenirányító híd 4 lábú, a stabilizátor csipek egy közkedvelt típusának van 3 lába.

Neked olyan kell amire 7824 van írva. (Esetleg néhány betű, és gyári kód.)

3) Hűtőlemez sose árt. Az eddigi leírás alapján tikkasztó meleg lehet a műhelyedben.

-

Sok sikert!

2018. júl. 30. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!