Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan veszíthetjük el a...

Hogyan veszíthetjük el a technológiánkat?

Figyelt kérdés

Ha egy tömeges kihalás esetnén az emberiség létszáma pár ezer emberre csökkenne attól még miért veszítenénk el a tudást pl. mondjuk az atomfizikát? Könyvek csak akkor tűnnek el ha azt az emberek elégetik. A számítógépek csak akkor veszítik el az információt ha mindet tönkreteszik.

A tudásunk annyi helyen van tárolva hogy kétlem hogy ha csak nem önszántunkból akarnánk megfosztani magunkat a tőle akkor bármilyen katasztrófa képes lenne minket tőle megfosztani. "Visszaesni a kőkorszakba". Ez azt jelenti hogy nem csak a számítástechnikát és atomfizikát, de az alap kémiai és fizikai ismereteket is elveszteni, ami szerintem abszurd, hisz az ott van több ezer iskolában a tankönyvek több millió példányában.


2018. júl. 12. 09:49
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

A széles technikai háttér nélkül a lexikális tudás használhatatlanná válik, továbbadása értéktelenné vagy misztifikált szent könyvekké degradálódik a "fénykor" régi tudása.

Ilyen megmentett információ jelentősen gyorsíthatnak egy újjáépülést, hiszen nem kell mindent újra feltalálni, de mondjuk a vaskor szintjétől indulva újra kell építeni mindent.

Ez is sok generációs folyamat lehet.

A mai világ olyan szinten összefonódott rendszer, mint egy biológia ökoszisztéma. Ha sok központi részét kitéped, összeomlik az egész.

2018. júl. 12. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Mindjárt azzal is lehet kezdeni, ha elektromosságot nem tudunk előállítani, akkor az összes elektronikusan tárolt információ kiolvashatatlanná válik. Ha nincs áram, a legtöbb gép használhatatlanná válik. Ha a gépek használhatatlanok, akkor az előállításukhoz és üzemeltetésükhüz szükséges tudás is értékét veszti, továbbá minden olyan tudás, ami a gépek működésének eredményéhez kötődik.


Ami viszont megmaradhat az a higéniai ismeretek, mezőgazdasági koncepciók, élettani ismeretek egy része. Az antibiotikumokkal és vakcinációval kapcsolatos ismeretek hasznosak lehetnek egy jóval alacsonyabb techonlógiai fejlettségi szinten is. Bizonyos modern csillagászati, fizikai koncepciókat egy primitívebb környezetben is lehetne használni navigációra, térképészetre... A mérnöki tudás egy része is használható marad. Mondjuk szofisztikált anyagokat többé nem fogunk tudni előállítani, de tervezési koncepciók továbbra is hasznosak lesznek.


Érdekes kérdés, hogy egy csomó elekronikusan üzemeltetett gép mechanikus, gőz által hajtott alternatíváit tulajdonképpen újra fel kellene fedezni.

2018. júl. 12. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A mai fejlett technológia elveiben többnyire közkincs, de konkrét gyakorlati megvalósítása általában ipari titok. Arról nem is beszélve, hogy egy-egy konkrét megvalósításhoz annyi minden másra van szükség, hogy azt néhány ezer túlélő (akik ráadásul a túlélésért küzdenek) semmiképp sem tudná előállítani. Ráadásul roppant nehéz is lenne újra felépíteni mindent, hiszen az emberiség mára kimerítette a könnyen elérhető ásványkincseket és energiahordozókat, így a maradék eléréséhez is fejlett technológia kellene.
2018. júl. 12. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
92%
Hozsánna néked, Leibowitz!
2018. júl. 12. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Volt már a kérdés!

Akkor nagyon részletesen leírtuk... miért nem olvasol vissza?

Az előzők is jókat írtak, de van még sok dolog: pl. a vallási téboly. Biztos, hogy minden tudományos dolgot: könyvet, tudóst, stb. - kiirtanának. Aktívan.

Megsemmisítenék a gépek, könyvtárak stb. nagy részét.


Ami megmaradhatna TÖBB nemzedéken keresztül is, az a középkori tudás. Az nem veszne el, mert az még elfér egy-egy ember agyában is, ÉS még hasznát is veszi, EZÉRT aztán tanítja a gyerekének is.


A többi eltűnne.


Még egy: NINCSEN nyersanyag! Nincs kőolaj, nincs kőszén. Ami van, hozzáférhetetlen.

NEM LESZ második ipari forradalom!

Lesz fa és víz, meg egy kevés vas - és ezzel készen is vagyunk. Ja, meg vallási téboly.

Na, ez a középkor.


Ebben élnénk még pár millió évet, aztán kipusztulna az emberiség, utána az állatvilág, majd a többi élőlény is.


CSAK MOST van lehetőségünk kimenni az űrbe, és ott elterjedni a csillagok között!

2018. júl. 12. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:

5-ös válaszba bele van képleve sok a kérdésben meg sem lévő koncepció.


Könyvek, tudományos dolgok, tudósok kiirtása itt szóba sem jött. Csak kihalásról van szó, nem háborúról ami effélékkel is társulhat.


Ugyanilyen a könyvtárak és gépek megsemmisítése ami a kérdésből nem következik.


Tehát adott egy sima kihalás aminél maradna pár ezer ember, maradjunk ennél.


Kérdés itt kik úsznák meg? Számítanak a fennmaradók iskolai végzettsége, intelligenciája, gyakorlatiassága, összetartása, szakmai ismeretei. Fontos lenne az is milyen területi szétszórtsága lenne a pár ezer embernek, mert ez az egész Földön elosztva szinte itt ott egy egy magányos embert is jelenthetne. A kérdésben nincs semmi ami erre utal.


Mindent összevetve a nyomtatott könyvek jelentenék az ismeretmegőrzés törzsét, mivel az elektronikusan olvashatóakhoz áramellátás szükséges. Így az elektromos ellátó rendszerek mivel nagyjából automatizáltak még működnének pár hétig. Ez idő alatt lehetne ha eszükbe jutna kinyomtatni a lehető legtöbb dolgot. Akár olyan módon, hogy szinte mindenki nyomtatással foglalkozna. Addig a tartós élelmiszerek maitt lenne mit enni inni is.


De ennek esélye is kétséges mert kérdés erre mikor jönnének rá. Ilyen esetben mire egymásra találnak és kicsit kijózanodnak már el is telhet több hét. Akkor már elektromosság nem lesz annyira hozzáférhető. Bár kereshetnek benzines generátorokat hozzá, ha megszervezik működhet az is.


Koncepciókat kellene kidolgozni a többiek megtalálására, pl rádiózás vagy TV adások használatával, de ezek kezelése sem feltétlenül olyan egyszerű, magától adódó. Nagyobb szétszórtság esetén el kell menni vagy elhozni a többieket akár más földrészekre is ami nem ki feladat a repülésben vagy tengerhajózásban járatlan embereknek. Azért ötletesen és megtervezve ilyen utak is kivitelezhetőek lennének. A GPS és más műholdas helyzetmeghatározó rendszerek még hónapokig stabilan működnének ami könnyítené a nagy távolságok megtételét. Kérdéses lenne hogy ki/kik mennyire ülnének kapásból a tv-k és rádiók előtt figyelve jelentkezik e valaki, mert egy részük biztosan. Az adásokat is felvételről folyamatosan kellene ismételni és megnevezett csatornán várni a jelentkezőket. Már ha valaki tudna rádión válaszolni, mert tv-t bekapcsolni könnyebb.


Számolni kellene a tartós élelmiszerek és ivóvíz szavatosságával ami pár speciálisan tartós élelmiszernél 20 év garancia, de ezek direkt olyan túlélőkapacitások. A legtöbb élelmiszer pár évig bírná így a mezőgazdaságot és élelmiszer termelést legjobb lenne egyből elkezdeni megtervezni. Valamint a gyógyszerek szavatosságával is kalkulálni kellene.


A fejlettség a középkori szint környékén lenne amit feltornázhatnának igényük szerint. Illetve a középkori és mai valamilyen sajátos praktikus keverékénél.


Az első fő tevékenység az emberek megtalálása és sz élelmiszer termelés elindítása lenne. Onnan több irányba is mehetnének az események.

2018. júl. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Hozsánna néked, Leibowitz!"

hujj, de tökéletes példa.

És q jó könyv.


Ajánlom minden sci-fi kedvelőnek.

2018. júl. 13. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!