Élnek még manapság polihisztorok?
A tudomány annyira széles terület lett, annyi specializálódott ágazattal, hogy egy embernek nagy szeletét virtuóz módon kezelni már nem nagyon van esélye.
Viszont ma is van sok tudós, aki pl. művészeti területen is megállja a helyét.
A polihisztor szót ma is használjuk, de már nem lehet arra, amire régen. Ugyanis a világ azóta megváltozott.
Már nem lehet az összes természettudományban és művészetben kiemelkedőt alkotni. A képzőművészetekben még úgy-ahogy, de a modern iparművészetben és tudományokban is egyaránt maradandót is zseniálisat alkotni? Erre egyszerűen nincs idő!
Ahhoz hogy felzárkózzon az ember a mai tudományos "elithez" és kiképezze magát egy tudományterületre már el is telt 30 év. És még van 20.000 másik tudományterület, ami totál kínai számára...
Szóval nincs már polihisztor. Ma azokra használjuk ezt a kifejezést, aki nagyon tehetséges és több témában is jártas, esetleg sikeres...
#1:
Nem hiszem el, itt nagy bátran kilépve az árnyékból felfedem magam, mint az utolsó polihiszter, erre mit kapok? Lepontoznak.
Korábban sem lehetett mindenben kiemelkedőt alkotni. Csak sok mindenben, de az nagyon nem ugyanaz.
Igenis vannak polihisztorok, csak - mint minden fogalmat - kicsit érdemes aktualizálni. Az e téren zajló vita attól lehetséges, hogy nem ismerjük, vagy nem definiáljuk pontosan a fogalmat. Ezáltal ahány ember, annyiféle elképzelés róla.
Olyan nincs, hogy valaki mindenhez ért egy adott szinten. Ilyen régen se volt. Csak olyan volt, hogy nagyon sok mindenhez, ami a hétköznapi ember számára a "mindent" jelentette. És eltérő mértékben, csak ezt senki nem vizsgálta. Eszterházi Péter például meglehetősen sok dologhoz tudott értelmesen hozzászólni. Mindenhez persze nem értett, de fizikusként (méghozzá igen jó fizikusként) vált kiváló íróvá, miközben olyan légkörben nevelkedett, ahol a művészetek és számos dolog iránt érdeklődni természetes volt. Ezért ő nem figyelt arra, hogy "mindenhez értsen", de minden felvetődő témához tudott értelmesen hozzászólni. Az értelmes ember egyik tulajdonsága éppen az, hogy nem tudja megítélni a tágabb környezete egy konkrét területhez való hozzáértésének mértéket.Továbbá egy hozzászólás minősége nem feltétlenül az adott terület mély értését, inkább általános ismeretek mesteri alkalmazását jelenti. Amit a "hétköznapi" ember nem tud megkülönböztetni.
Amúgy: ki és mikor mérte a polihisztorság mértékét, miféle értéktől tekintette annak, és mikortól nem?
Megjegyzés: most a polihisztorságról mondtam véleményt. Lehet vizsgálni aminőségét. Aztán már csak az a kérdés marad, a vizsgálóról mit mondhatunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!