Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha szappanhoz (ami lúgos 9-12...

Ha szappanhoz (ami lúgos 9-12 ph) adok desztillált vízet (semmelegs 7ph) akkor milyen ph tartamú anyagot kapok?

Figyelt kérdés
Illetve ha a szappant vízzel velmelegítem akkor belőle a lúg nem fog kioldódni? Nem veszélyes ez? A benne lévő olaj a melegítés hatására nem veszti el jó tulajdonságait (olívaolaj vagy kókuszolaj)
2018. máj. 16. 15:37
 1/4 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Próbálok válaszolni, csak egy kicsit nehéz:

a kémhatásra: a hozzáadott víz és a szappan R-COO- Alk+ koncentrációjától függ. Ezek és a víz mennyiségek ismeretében számítható a pH. Első közelítésben a kereskedelmi forgalmú szappanok enyhe lúgos tartományú oldatot (8-10) adnak.


Alk+ jelenti a "lúg" kationját ami Na+ vagy K+ attól függően mit használtak az elszappanosításhoz.


"Nem fog e kioldódni a lúg" : nem. A szappanfőzés során a lúg elreagál a karbonsavval, sót képez. Ennek oldódása adja a lugos kémhatást. Szabad lúg nincs a szappanban, így ki sem oldódik belőle.

A benne lévő olaj vizes környezetben való felmelegítésével kapcsolatban:

Jó lenne tisztázni milyen tulajdonság változására kíváncsi és milyen felmelegítésre gondol, mert a válaszom ettől is függ. Ennélkül csak néhány dolgot tudok kiemelni, úgymint:

A felmelegítés vízfürdőn keresztül a víz miatt 100 cFok maximum, (efölött szappan sütésről lehet beszélni a közvetlen melegítés miatt) az olajok lényeges tulajdonságait szappan szempontból nem befolyásolja. Illat és segédanyagok tekintetében az illóolajok elpárolognak a festék és szinezőanyagok anyagok anyagtól függően bomolhatnak. A másodlagos struktúrák biztosan eltünnek: sok szappangyártó habosítja a szappant a térfogat növelése érdekében, ez egy olvasztás és kifagyasztás során eltünik. A szappanok esetleges mintázatos öntése pl régen a FA szappan mintája egy átolvasztás során biztosan eltünik. Ha ez vízfürdőn óvatos melegítéssel történik, akkor az illó olaj elvesztésén túl (illat csökkenés) kémiai szempontből nem károsodik szerintem a termék, mosakodásra ugyanúgy jó lesz.

2018. máj. 16. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ :)

Igazából azért kérdeztem, mert itthon szeretnék csinálni tusfürdőt szappanből. Nagyon érzékeny a bőröm és a bolti tusfürdőket nem nagyon tolerálja. Át akartam váltani szappan használatára, viszont az ugye lúgos, a bőrünk meg enyhén savas, így az nem jó rá. Találtam a neten egy receptet, miszerint a szappant desztillált vízzel fel kell melegíteni és kész is a tusfürdő. Ezért kérdeztem, hogy annak milyen lehet a ph értéke. Nekem ilyen 5 körüli érték lenne a megfelelő. Ha esetleg ehhez adnék még olajat, akkor elérherem azt a ph-t vagy esélytelen? A kémia sohasem volt az erősségem, de mivel nekem kell magamnak tusfürdőt gyártanom, ezért néhány folognak utána kellett néznek, de kicsit homályos számomra ez az egész.

2018. máj. 16. 23:22
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező! Ahogy Walter_Dornberger nagyon helyesen levezette, a vízben való oldással nem fog a "lúg kioldódni belőle" mert nincs szabad lúg a szappanban. Magának a szappannak (vizes közegben) ennyi a pH-ja.

A desztillált víznek amúgy is nagyon kicsi a pufferkapacitása, és nem változtatja meg lényegesen a hozzáadott vízben oldható anyag pH-ját. Hacsak nem olyan óriási a hígítás - de akkor nagy hígítás miatt változik a pH.


Én a helyedben alaposan szétnéznék a neten, és nem szappanból készítenék tusfürdőt, hanem eleve bőrbarát 5,5 pH-jú tusolót vennék. Majdnem minden nagy márkának van ilyenje:

[link]

2018. máj. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

vagy ne is használj semmilyen szappant vagy tusfürdőt.

én 5 éve ne használok semmit csak vizet és kefét.

A barátnőm megveszik a bőröm illatától.


3 hét míg beáll, utána 3 hónap mig összerendeződik a bőrflóra.

2018. máj. 25. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!