Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy pisztolyból kilőnek...

Ha egy pisztolyból kilőnek egy golyót, az hány méter múlva esne le ( ha nem lenne semmi akadálya)? Pl Tenger fölött lőve vagy egyenesen az égbe lőve.

Figyelt kérdés
Egy álagos kézifegyver. Vagy pl. egy Colt 2000 -es.
2018. máj. 1. 22:36
 1/8 anonim ***** válasza:
43%

Számold ki.

A te házi feladatod, nem?

Azt is te tudod, hogy merre lősz (mert nagyon nem mindegy).

2018. máj. 2. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
50%
Mi az hogy "nem lenne akadálya"? Vákuumba lősz? Ha nem akkor ott a levegő, ami miatt légellenállás lesz, azaz akadály. Plusz ez a levegő mozogni szokott, lehet szembe szél, ami megint csak nem mindegy.
2018. máj. 2. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem keresem most ki a csőtorkolati sebességét, sem a lövedék ballisztikai együtthatóját. Ennyi kell a minimális számításhoz. Pontosan számolni rohadtul bonyolult. Már egy nagyobb távra leadott pontos lövés esetén is sok dologgal kell számolni. Ezt a lövészek nem is számolják, tapasztalatból lőnek. Lehet bármilyen jó lövész valaki, egy ismeretlen fegyverrel nem fog tudni pontosan lőni. Még akkor sem, ha ugyanolyan gyártmányról van szó, mert nincs 2 egyforma fegyver. 1km feletti lövésnél már a hőmérséklet, páratartalom, napsütés (pl a Nap melegíti az aszfaltot, az a levegőt, felszálló légáramlat), de még a Föld forgása is figyelembe van véve. Nem mindegy, hogy Észak vagy Kelet felé célzol. A lövedék lassuló forgása is befolyásolja a pályát, a tengerszint feletti magasság, a légnyomás, a fegyvercsővel leadott lövések száma, a cső és a lövedék hőmérséklet különbsége (pl árnyékban van a lőszer, a fegyvert pedig közvetlen, erős napsütés éri), de még egy kis szennyeződés is a csőben vagy a lövedéken... Nagy hatótávolságú ágyúk esetén (pl hajóágyú) a Föld görbületét is figyelembe kell venni. Pontosan kiszámolni ezt rohadtul nagy macera.
2018. máj. 2. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Az,hogy nincs semmi akadálya azt úgy értettem,hogy nem talál el sem egy sziklát sem egy madarat sem semmit, a levegő marad,mivel a Föld nevű bolygón vagyunk. Értem én,hogy a szél is sokat befolyásol de mégis tudnátok egy kb minimum és maximum értéket megadni? Maradjunk mondjuk a tengeri példánál,ha valaki egy hajóról egyenesen az égbe lőne, és egyet "vízszintesen" (mondjuk enyhe szélnél,ami lehet bármilyen írányú szél) akkor kb, mire lehet számítani? Hány méter magasságig megy fel, illetve repül el a víz felett? Tudnátok egy minimum és egy maximum értéket megadni?
2018. máj. 2. 08:09
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki számolgatni akar, néhány adat:

Taurus Magnum M86

Csőhossz 102 mm (4 inch)

Űrméret 9,06 mm (0,375 inch)

Lövedék kezdősebessége 427 m/s


Colt Army ( Régi modell )

Csőhossz 140 mm ( 5,5 inch )

Űrméret 11,4 mm ( 0,45 inch )

Lövedék kezdősebessége 198 m/s

2018. máj. 2. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"vízszintesen"


Milyen magasan van a fegyver? Fontos kérdés, tekintve hogy a lövedék lefelé veszi az irányt, tehát ha a magasság nulla, akkor a távolság is nulla lesz.

2018. máj. 2. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Senki többet?

Arra következtetek, hogy a Kérdező még nem tart ott tanulmányaiban, amikor ezt tanítják, de kíváncsi.

Megjegyzem, a légellenállás figyelembe vétele nem is olyan egyszerű.

Egy mozgó testre ható közegellenállás függ a test alakjától, felületétől, a közeg sűrűségétől, és a közeghez (levegőhöz) viszonyított sebesség négyzetétől. (Hangsebesség alatt.)

Hangsebesség felett ( v > 340 m/s ) még cifrább képlet érvényes.

Egy kilőtt, vagy nagy sebességgel eldobott tárgy sebessége a légellenállás következtében is változik. A légellenállás pedig a sebességtől négyzetesen függ.

Itt harap a kígyó a saját farkába.

Egy egyszerű számítással ezért nem határozható meg hol esik le a lövedék. ( Ha figyelembe vesszük a légellenállást.)

Mit lehet ilyenkor csinálni?

Vagy felírunk, és megoldunk egy differenciálegyenletet, vagy sok egyszerű számítást végzünk, és megelégszünk egy közelítő megoldással.

Differenciál egyenletet utoljára matek-szigorlaton oldottam meg. Ennek már sok-sok éve.

Inkább megetettem a problémát a LibreOffice Calc-kal. A lövedék mozgását az első 20 ezredmásodpercben ezredmásodpercenként, az után századmásodpercenként számíttattam ki.

- + - + -

Egy Colt Dragon 1849-es modellel lövünk, pontosan vízszintesen. A torkolati sebesség 259 m/s. A csőfurat alja 1,2 m magasan van a víz fölött. A lövedék egy 11,2 mm átérőjű 8,314 g tömegű ólom golyó.


A lövedék 93,69 m, és 95,14 m közötti távolságban csapódik a vízbe.


Közvetlenül becsapódás előtt a 49. századmásodpercben a golyó vízszintes sebessége 145,19 m/s.


A számításnál elhanyagoltam: A Föld görbületét, a levegő sűrűségének, és a gravitációs gyorsulás változását, és a vízszintes, és függőleges sebesség vektoriális értékét.

2018. máj. 13. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ja, igen az átmeneti ballisztikai jelenségeket sem vettem figyelembe. Az első néhány ezredmásodpercben a lövedék nem álló levegőben, hanem áramló lőporgázban mozog.
2018. máj. 14. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!