Fizika. A pörgettyű hatás a súlyemelésben is működhet?
Sokan ismerik a fizikai kísérletet, mikor is egy rúd végén levő tárcsát ha nagy sebességgel a tengelye körül megforgatunk, akkor a rúddal együtt a tárcsát sokkal könnyebben fel lehet emelni.
Elgondolkodtam, ha egy súlyemelő úgy emelné meg a súlyt, hogy a rúd végein mindkét tárcsa forog, akkor vajon mi történne ? Azonos irányban kellene a tárcsákat forgatni, vagy ellentétesen ? Vagy egyáltalán nem történne semmi ?
A kérdés pusztán elméleti, így tételezzük fel, hogy a függőleges tengely körüli mozgást a súlyemelő lépkedi.
Látott már valaki olyan gépet, mechanikát, ahol alkalmazták ezt a fizikai "furcsaságot" ?
"Sokan ismerik a fizikai kísérletet, mikor is egy rúd végén levő tárcsát ha nagy sebességgel a tengelye körül megforgatunk, akkor a rúddal együtt a tárcsát sokkal könnyebben fel lehet emelni. "
Ez nem így van, a súlya ettől nem változik. Nem könnyebb, mint ha a súlypontjánál emelnéd fel. A forgatónyomatékot nem kell (annyira) kifejtened, mert a pörgettyű miatt nem billen le. A súlyemelésben eleve úgy fogják meg a szimmetrikus súlyzót, hogy az nem akar se jobbra se balra lebillenni, ezen már javítani nem lehet.
Illetve itt gyanítom se a súly se a tömeg nem a lényeg, hanem a tehetetlenség.
Azért érdekes, hogy van aki látja a videón és megpróbálja kimagyarázni. :D Azt a súlyt forgatás nélkül nem tudná megforgatni a feje fölött. Kész pont. Innen jön a magyarázat. Ne azt próbáljuk már megmagyarázni, hogy a videón se tudja felemelni. :D
A nehézségi erőtér konzervatív, potenciálos erőtér. Vagyis az ellene végzett munka útfüggetlen. A kérdés alapfeltevése hibás.
konkrétan ez a szamárság:
"ha nagy sebességgel a tengelye körül megforgatunk, akkor a rúddal együtt a tárcsát sokkal könnyebben fel lehet emelni. "
#8
Lehet, hogy nem értelek.
Abban kételkedsz, hogy könnyebb e felemelni a rudat és a tárcsát, ha forog a tárcsa ?
Ezt tartod hülyeségnek ?
Kedves kérdező!
igen, pontosan. Azt állítom, hogy a végzett munka ugyanannyi. És itt aláhúznám a munka szót.
Összefoglalva : ha a pörgettyű csapágyán disszipálódó veszteségtől eltekintünk akkor elmondhatjuk:
A muki kisebb erővel emelte, függőlegesen, többlet erőt fejtett ki a forgási sík változatatására, (eközben is végzett munkát) a körbefordulás során ez erővel végzett munka a pörgettyűben tárolt perdület mennyiségét csökkentette és helyzeti energiává konvertálta. Ekkor a muki tényleges emelési munkája kisebb lett, mert a forgó tömegben tárolt energia helyzeti energiává konvertálódott. Visszafelé természetesen ugyanígy működik a dolog. (a végén ugyanúgy forog a pörgettyű, ha nincs surlódás) Elmondható, hogy a súrlódásmentes esetben (a mutatvány végén ugyanúgy forog a tömeg) a forgás síkjának változtatására befeccölt munka megegyezik a nem forgó esetben a nehézségi erővel szemben végzett munkával.)
a munka Fxs, csak más irányú az erő és más úton kifejtve történt a munkavégzés.
Röviden tök mindegy, hogy emelem a súlyt rövid úton függőlegesen vagy egy pörgettyű perdületvektorával birkózom, a perdületvektort változtatom és így perdületet konvertálok helyzeti energiává.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!