Felfelé, vagy lefelé változik meg gyorsabban a hőmérséklet? Vagy esetleg egyenlő mértékben?
Elméletileg ha ugyanakkora a hőmérsékletkülönbség, és nincs más nagyon más tényező (ugyanúgy szabad levegő, nem fúj szél) akkor körülbelül ugyanannyi ideig tartana.
Viszont, mivel a kérdésedben 20 fokos sört -4 fokra akarsz hűteni, annak előbb le kell hűlnie 0 fokra, meg kell fagynia, majd utána tovább hűlnie -4 fokig, ami így már sokkal tovább tart, mint 6 fokról 30-ra (nem értem miért 40-et írtál, az 36 fok különbség) melegíteni.
Első válaszadónak: Bocsesz, 30 fokot akartam írni, csak félregépeltem. ;-) Az éppen megdermedő - vagy már megdermedt - anyagnak más a hőleadása, illetve a hőfelvétele?
Utolsó válaszadó: kicsit kiegészítenéd a képletet, hogy az ismeretlenek mely adatokat jelölik?
Ó hát az a képlet jó minden ilyesmi állapotátmenetre (kondenzátor feltöltődés, sör melegedés, tea hűlés, rádióaktív bomlás, aktivitás stb.), persze van ahol egy kicsit másképp alakul de a lényeg ugyanaz...
Jelen esetben az M0 az a hőmérséklet amink van, amikor elkezdjük a kísérletet. Az M az, amennyi lesz a hőmérséklet t idő múlva. A lambda pedig a sajátérték, ami anyagonként, körülményenként más és más. Legegyszerűbben méréssel lehet meghatározni (megméred a kezdeti hőmérsékletet [M0], 1 perc múlva [t=60] megint megméred az lesz az [M], ebből meg lehet határozni a lambdát, és onnantól bármilyen t időre tudjuk az [M]-et, fontos hogy közben ne bántsuk az anyagot, mert ha beleiszol a sörbe már más lesz a lambda értéke) jó szórakozást :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!