FI relét ki lehet iktatni?
Ha nem a villanyóra szekrényben van akkor ki lehet iktatni vagy azért is büntetnek?
30mA-es A típusu,néhány hetente leold.
"néhány hetente leold"
Ellenőrizni kell, hogy nem okkal old-e le. Lehet, hogy néhány hetente megsüttök egy patkányt a falban.
nem hiszem hogy patkányt sütnénk a falban mert általában akkor old le ha 1szerre meg laptop töltő számítógép mosogép és egyéb zavarszűrős cucc ami a föld felé vezeti a nagyfrekvenciás jeleket.
De többször leoldott anélkül is.
Elektrotanyán olvastam hogy a gagyi 30mA-es kínaiak már 20mA alatt is leoldhatnak.
FI relét ki lehet iktatni?
1. Ha a villamos hálózat auzután létesült, hogy a FI-relé kötelezően elő lett írva, akkor nem.
2. Ha régebben, akkor az érintésvédelem más, hatásos módszeréről megkell bizonyosodni a kiiktatás előtt. Hát ez magyarul a TN vagy TT képlet- és egyéb követelményeit jelenti. De az t tudni kell, hogy a mai szabványok a felülvizsgálatot a felülvizsgálat időpontjában érvényes szabványok szerint rendelik elvégezni, tehát régi berendezés sosem fog már megfelelő minősítést kapni, csak a részletezésben lenne leírva, hogy ez bizony valamikor rekonstruálandó. Így, ha meghóna valaki a FI-relé hiánya miatt, akkor érdekes bírósági tárgyalási napoknak lehetne elébe nézni, aminek persze megvan az az előnye, hogy ha nincs eléggé fűtve a tárgyalóterem, akkor sem fog a FI-relé kiktatója fázni.
"nem hiszem hogy patkányt sütnénk a falban"
Egy példamondatba sosem szabad belekötni, mert a példa az nem arról az esetről szól, hanem: valamely jelenségre kíván rávilágítani, de nem közvetlen formában, hanem valamely példára hivatkozva.
"általában akkor old le ha 1szerre meg laptop töltő számítógép mosogép és egyéb zavarszűrős cucc ami a föld felé vezeti a nagyfrekvenciás jeleket"
Na de ha tudjuk, akkro egyszerű a megoldás, kell még egy FI-relé, és ketétválasztani az áramköröket.
"De többször leoldott anélkül is"
Szóval mégse tudjuk. :)
"Elektrotanyán olvastam hogy a gagyi 30mA-es kínaiak már 20mA alatt is leoldhatnak."
Akkor ott ezentúl ne olvassál, mert a FI-relének a névleges érték fele fölött ki szabad oldania. Tehát az, hogy 20 mA-nél kiold, az nem hibája, hanem erénye a készüléknek. :)
Ha jogilag kérdezed, a FI relé kikapcsolása (áthidalása) - ha nem plombázott szekrényben van (általában nem) akkor nem minősül szabálytalan vételezésnek.
Több más előírást is megsért, azonban ezek inkább felelőséget rónak a tulajdonosra mint azonnali büntit.
pl: a gázkazánokhoz kapcsolódó FI relé kiiktatása a gázszolgáltatásból való kizárást kéne megával vvonnia, ha a katasztrófavédelem ellenőríz és lebukik a delikvens. (elméletileg az 5 éves felülvizsgálat elmaradása is ugyanez, mostanában enyhítették "tömörségi vizsgálatra" mert politikailag vállalhatatlan a szabályzás precíz betartásának következményei...)
A FI relé kiiktatása egy estleges halálesetes áramütés után (ilyenkor azért vizsgálódás van) bizony már bűncselekmény és a tulajdonos (még ha nem is bizonyított a tényleges elkövető személye) felelőssége megalapozott. (próba gombbal ki lehet próbálni és az áthidalt kikötött FI relé le nem oldása már a laikus tulajdonos számára is feltünő kell legyen, megalapozza a súlyos gondatlanság esetleg a szándékosság alakzatait...)
A jól villanyszerelt, kellően szigetelt hálózatok nyugodtan akár 5 vagy 10 mA es FI relékkel is védhetőek.
A FI relé szükséges rossz, de okosan használva nagyon biztonságossá teheti a házi áramellátást.
Javalom például (otthon így készítettem el a hálózatomat)
Különválasztani a világítási hálózatot, a konnektoros hálózettól, a konnektorokat különválasztani szintenként például,
különválasztani a kültéri fogyasztókat (pára, beázás stb) és a fontos fogyasztókat pl hűtőgépek, vízmelegítők, keringető szivattyúk és gázkazán)
Az így különválasztott áramköröket külön - külön védeni érzékeny FI relével, hogy:
Egy hiba ne okozzon az egész házban áramszünetet (kerti konnektor beázása, vizkiemelő szivattyú meghibásodása ne okozzon hűtőleolvadást.
Az így szétválasztott hálózatban a hibás készülék vagy vezetékszakasz hibafelderítése is egyszerűbb - nem az egész házban hanem célirányosan lehet hibát keresni.
a töbletköltség 1 helyett 5-6 FI relé egyszeri költsége ennyit bőven megér, hogy ne ragadjon oda az ember.
Ami meg a sült egert illeti:
A legérzékenyebb FI relé sem fog leoldani a nulla és a fázisvezető közé szorult egér sülésekor, ha az egy müanyag dobozban a földtől elszigetelten történik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!