Létezik olyan műszer, aminek semmi köze emberi érzékszervekhez?
Úgy értem, ami nem az élővilágban fellelhető valamely érzékszerv észlelési tartományát bővíti. Olvastam egy random könyvben (néha olyat is kell), hogy ember még nem készített olyan mérő- ill. megfigyelőeszközt, ami "túl" lenne valahogyan az érzékszerveink szerinti jelenségeken, ami azzal a céllal lett volna megépítve, hogy teljesen új (bocs a pontatlanságokért, sietek, rövidítek) paramétereket mérjen, akár képet alkosson mindenféle nem elektromágnesesen, nem hangterjedéssel, nem kémiai összetétel vizsgálatával, nem közvetlen mechanikai letapogatással, stb-vel (van még?) működő eljárással. Erre alapozta azt a kijelentést, hogy elvileg létezhet még a világnak számunkra teljesen láthatatlan és megmérhetetlen, de egyébként megfelelő kütyüvel, eljárással majd jól adatokká varázsolható része.
Nem szeretnék hitvitákba bonyolódni, kérlek titeket, tartsátok tisztán a válaszaitokat :) Elsősorban olyan bizonyító (vagy erősen valószínűsítő) erejű, világos érvelés érdekelne, ami alátámasztja azt az állítást, hogy LEHETnek tökéletesen felderítetlen észlelési tartományok. Emellett annyit tudok érvelni, hogy _egyébként_ miért ne lennének? És az "egyébként" szó azért kell, mert valamiért nagyon erősen úgy sejtem, hogy épp az ezoterikus, de rendszerelméletileg is való igaz "minden mindennel összefügg, egészet alkot" miatt már RÉG találtunk volna újabb mérhető nyalánkságokra utaló nyomokat, túl minden biológiai érzékszerven.
Legjobb lenne, ha néhányan elkezdenék sorolni az ilyeneket, mert egész könnyen lehet, hogy csak én nem találkoztam eggyel sem! Természetesen ha minden kétséget eloszlató pár mondatot vagy linket tudsz hozzáfűzni a "nincsenek ilyen, ma még nem észlelt vetületei a valóságnak" oldalhoz, az is hatalmas köszönetre méltó! Persze nem a frekvencia növelésével, méretek csökkentésével kapcsolatos korlátokra gondolok :) Köszönet előre is minden meglátásért :) Hatalmas lesz reméljük :)
Mondjuk az atomok közötti kölcsönhatások mérése szerintem eléggé különbözik attól amit mi észlelünk a saját érzékszerveikkel. Tehát ha mondjuk kötéserösséget mérsz egy molekulában, az szerintem nem az érzékszerveink kibövítése, hanem valami más, bár nem túl fantasztikus dolog. De nem biztos hogy jól gondolom.
Vagy ott van a radioaktivitás. Szintén nem érzékeli az ember, de müszerekkel remekül mérhetö. Az erre specializálódott gépek általában a bomlás során keletkezö részecskéket detektálják, ezt megintcsak az emberi testtöl különbözö érzékelésnek gondolnám.
Az idö mérése szintén elvont dolog, mérjük folyton, de nem igazán érzékeljük.
Persze ezek mellett lehetnek még olyan jelenségek amik mérhetöek, csak még nem jutott eszünkbe megmérni öket, ezért nem létezönek gondoljuk.
Bevallom olyan mintha érteném, de nem értem :D
Például elektromágneses - mágneses teret milyen érzékszervünkkel érzékelünk?
(Jó, igen elektromágneses sugárzást érzékelünk egy kis tartományban)
Tehát ez az érzékszerves dolog nem igazán stimmel... esetleg utalhatott arra a könyv, hogy nem mértünk még olyat aminek a hatását érzékszerveinkkel nem tudjuk felfogni.
Tehát így pl. a mágneses erő mérése nem számít, hisz látjuk, érzékeljük hogy a mágnes vonzza a vasat, ugyangy mondhatjuk, hogy az árammérés se sámt, hisz látjuk a villámot, meg érezzük ha megüt az áram... de akkor is ott van pl a radioaktivitás, a röntgen suggárzás, meg rengeteg dolog... amiket nem csak hogy nem érzékelünk, de egyéb módon se igazán tudunk csak úgy megtapasztalni a mindennapokban műszerek nélkül.
Arról volna szó, hogy nem biológiai, receptorsejteken alapuló (vagy ha találnak mást, olyan is:D) "műszereink" mérési tartományának kibővítése, hanem receptorként nem létező eljárás, észlelhetetlen típusú dologra.
Ez elég okos érv egyébként a szellemizékkel (egyesek szerint párhuzamos létsíkon mozgó idegen civilizációk) kapcsolatosan, ami persze értelmetlenül sok kezelhetetlen kérdést vet fel rögtön. Ezeket letojandó hadd jegyezzem meg: nem mondom azt, hogy léteznek ilyen tartományok, de azt se, hogy nem.
A részecskesugárzások nagyon-nagyon mindent elsöprő példák arra, hogy igenis kimozdultunk rég az "emberközpontú" fizika-szemléletből. Az elektromos áram gyakorlatilag újból részecskeáramlás, csak szilárd anyagban, és tényleg, épphogy csak megfigyelhető az emberi testben (meg ugyebár lehet békát fociztatni vele), konkrét érzékszerv nem tudósított senkit a felfedezése előtt, hogy ilyen is van :) Hacsak a rájákat nem.... :D Hm, nehéz téma ez, rühellem a random könyveket!
Minden meglátást szívesen fogadok, butaság volt túlszűkítenem :)
Egyébként a végső kérdés ezzel kapcsolatban az a hülyén hangzó, hogy be tudjuk-e láttatni azt, hogy mindent mérünk, megfigyelünk, amit lehet, de legalábbis nincs számottevő hiányzó terület? Természetesen a fizikai korlátokba és költségkorlátokba ütköző határértékeken túli tartományokat nem számítva :) A végső kérdéshez tartozik még, hogy az ellenkezőjét (van, amire nincs antennánk, tutira) be tudjuk-e láttatni? (persze ismétlem: nem a "túl nagy lenne a freki" típusú válaszok az érdekesek:)
És nem lehet, hogy pusztán fordítási pontatlanságról van szó? Feltételezem nem magyar szerző könyve.... Én azt mondanám, a mérés az ember számára érzékelhetővé és feldolgozhatóvá teszi az olyan dolgokat, amiket csak közvetve vagy még úgy sem képes pontosan, és mértékletesen érzékelni.
(Egyébként engem is becsapott a kérdés, mert én úgy hittem, neked "nem jó" az olyan mérés, ami végül is emberi érzékszerveket vesz igénybe, illetve azokon keresztül "dolgozzuk fel". De lássuk be egy műszer leolvasása is az már, hiszem a szemünk jó esetben kell hozzá ...)
maci
Tényleg! Elvégre egész mélyen boncolgatja a miszticizmus nagy kérdéseit, simán belefér, hogy így kerülgeti a "mentális" szót :D
Belenézek majd, aztán többet tudunk... Mindenesetre elgondolkodtató a "fehér foltok a fizikában" kérdéskör, amikor "láthatatlan világok" kerülnek szóba, még ha kissé túl drámai is így megfogalmazni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!