Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit nevezünk Dodonai jóslatnak?

Happyking04 kérdése:

Mit nevezünk Dodonai jóslatnak?

Figyelt kérdés
Válaszokat köszönöm.

2018. jan. 2. 13:59
 1/3 anonim ***** válasza:
A jövőre vonatkozó többértelmű állításokat. Lehet, hogy az is elvárás, hogy a különböző jelentések az összes lehetőséget lefedjék, ebben nem vagyok biztos. De ilyet például úgy lehet csinálni, ha az állítás egyszerre jelentheti A-t és nem A-t is, amit sajnos a nyelvünk megenged.
2018. jan. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az elméletet elmondták előttem.Itt egy példa:Élve nem halva jössz vissza csatából.Vagy:élve nem,halva jössz vissza a csatából vagy :élve , nem halva jössz vissza a csatából.Ahogy látható,kétféleképp értelmezhető , attól függően , hová tesszük a vesszőt.Ez egy dodonai jóslat.

(A példát nem én találtam ki,olvadtam valahol.)

2018. jan. 2. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

Szerintem a klasszikus példa is ide sorolható, mikor Kroiszosz király azon döntése előtt fordult a jósláshoz, hogy megtámadja-e a perzsákat. A jóslat az lett, hogy ha átlépi Halüszt, a határfolyót, akkor egy nagy birodalom dől meg. Végül is a jóslat valóra vált, Kroiszosz elveszítette a háborút, és egy nagy birodalom dőlt meg… az ő birodalma.


Meg talán az a jóslat is ide sorolható, ha azt mondom, holnap valami váratlan dolog fog veled történni. Ha nem történne veled váratlan dolog, akkor is a jóslat beteljesíti magát, hiszen te azt vártad, hogy valami váratlan dolog történik veled, holott nem történt semmi. Te nem azt vártad, hogy nem történik veled semmi különös, így ez egy váratlan dolog lenne, nem ezt várnád. :-)

2018. jan. 2. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!