Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy differenciál egyenletet...

Egy differenciál egyenletet mikor nevezünk állandó együtthatósnak?

Figyelt kérdés
Én arra tippelnék, hogy akkor, amikor az ismeretlen függvény, illetve annak összes deriváltja előtt szerepel egy konstans együttható. De nem vagyok benne biztos.
2014. nov. 27. 21:40
 1/8 anonim ***** válasza:

Majdnem. Inkább az a lényeg, hogy CSAK konstans együttható szerepeljen előttük, azaz:


Egy DE állandó együtthatós, amikor az ismeretlen függvény, illetve annak összes deriváltja előtt (csak) egy konstans együttható szerepel. (Ha figyeled, akkor a te definíciódhoz képest csak a 'szerepel' szó került a mondat végére.)


Nem konstans együttható például a keresett függvény változójának egy másik függvénye lehet. Például:

f'(x) = gyök(x)*f(x).

2014. nov. 27. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Értem, és attól még állandó együtthatós marad, ha az együttható(k) értéke 1, illetve szerepel benne egy egyedülálló konstans tag?


Pl.: y'' + 2y' - 3y + 4 = 0

2014. nov. 27. 21:57
 3/8 anonim ***** válasza:
Azt kell nézni, hogy melyik együttható változik abban a kifejezésben, amit leírtál. Ha egyik sem, akkor állandó együtthatós.
2014. nov. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
És az én példámban hogyan lehet megállapítani, hogy melyik a változó együttható? Ezt már ránézésre meg lehet állapítani, vagy a feladatban megadják?
2014. nov. 27. 22:50
 5/8 anonim ***** válasza:

Az y'' együtthatója mennyi? – 1.

Hogyan változik az 1, ha az x-et ezerszeresére növeled, vagy elkezdesz kézen állni?


Az y^0 együtthatója 4. Hogyan változik a 4, ha az x-ből 10000-edik gyököt vonunk, és megtámadnak minket a marslakók?


Na ugye. Akkor ezek az együtthatók változnak? (Ráadásul elég az, hogyha az x változtatásával nem változnak, szóval ha a marslakók támadása esetén abból a 4-esből véletlen 5-ös lenne, akkor sincs baj.)

2014. nov. 27. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Onnan ismerszik meg, hogy SZÁMOKKAL (!!) vannak az y-ok megszorozva.
2014. nov. 28. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
És függvényegyütthatós, ha mindegyik tagban szerepel legalább egy fv. az ismeretlen fv.-en kívül?
2014. nov. 29. 17:02
 8/8 anonim ***** válasza:

"És függvényegyütthatós, ha mindegyik tagban szerepel legalább egy fv. az ismeretlen fv.-en kívül?"


Rossz megfogalmazás. Ez alapján a cos(x)*y'+4y=0 az nem függvényegyütthatós, mert nem minden tagjában van függvény...

Ha van olyan tagja, ami függvénnyel van szorozva, akkor már rég nem konstans együtthatós.

2014. nov. 29. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!