LED-es lámpánál ha lejjebb tekerem a fényerősséget kisebb teljesítményt vesz fel a hálózatból?
Kedves Gyula!
Ki kell hogy javítsalak!
Hálózati feszültségről ú.n "fényerőszabályozóval" végzett feszültség változtatás minden esetben fázishasításos elven működik. Amit meg te írtál az meg 12 vagy 24 voltra, egyenáramú kimeneti feszültségű tápegységes táplálásra igaz.
Kedves Kérdező!
Váltakozó feszültségen lakossági felhasználásra minden esetben csak fázishasításos eszközöket lehet beszerezni.
A fázishasítás minden esetben triak közreműködésével történik. A potméteren keresztül a hálózati feszültség pozitív, vagy negatív hulláma tölt egy unipoláris kondenzátort. A kondenzátorra egy diak van kötve, a diakra, meg a triak gátja. A diak, mind pozitív és negatív feszültség esetén is 32V körüli feszültségen kezd vezetni. Így a triak gyújtása (bekapcsolása) nagy biztonsággal mindig ugyan azon értéken következik be. A potméterrel azt lehet állítani, hogy a triak a színusz hullám a kezdeti 0 fok és a végponti 180 fok illetve a kezdeti 180 fok és a végponti 360 fok között a triak bekapcsolása hol következzen be. Ha a gyújtás 0 , illetve 180 fok közelében következik be, akkor a kimeneten nagyjából teljes szinuszhullám, azaz maximális teljesítmény vehető ki a kimeneten. Ekkor a szinte nincs tapasztalható zavarjelenség a fogyasztón. Ahogy változtatjuk a gyújtási szöget 180, illetve 360 fok irányába úgy csökken a kivehető teljesítmény. miközben a fogyasztón megjelenő tranziens jelenségek 90/270 fok gyújtási szög felé tartva egyre erősödnek. Itt van a szinuszhullám tetőpontja. Ekkor a fogyasztón hirtelen változik a feszültség 0-ról 325V-ra (230 Volt effektív szorozva gyök kettővel). Ez a fogyasztót rendkívül igénybe veszi.
Ebből az következik, hogy igaz a hálózatból felvett teljesítmény megváltozik, de emellett létrejönnek olyan káros összelengéses villamos jelenségek a szabályozó és a LED lámpa elektronikája között, ami a LED lámpa elektronikájának idő előtti pusztulásához vezet.
Emellett még létrejön egy rakás másik jelenség is, de ezt már nem írom meg.
Üdv.
Rendben, leírtad hogyan működik a 40 éves triakos őskövület, amikor még a 100-as izzó fényerejét állítgattuk a tekergetős kapcsoló-fényerőszabályzóval, és amikor levettük a fényerőt, úgy zörgött a szabályzó, majd kiesett a falból. Nem beszélve arról a zavarról, amit visszaküldött a hálózatba.
A ledek korszakában már a PWM az aktuális technika, és mondhatni filléres tucatárúról beszélünk "káros" mellékhatások nélkül. [link] vagy [link] esetleg okos házba plc-ről vezérelhető [link] otthoni barkácsolásra : [link] Sokan elfelejtik olyan világban élünk, ahol a tegnap még elérhetetlen technológiája mára már filléres tucatárú. A mobiltelefonom hardvere ötször keresztbe veri az öt évvel ezelőtti asztali PC-met teljesítményben, a többiben meg már fényévekre jár tőle.
Kérlek ez mind szép és jó!
DE ez mind törpeszültségű készülék és egyenáramú. A tápegység kimenete is az. Továbbá ezeket mind LED szalaghoz gyártották és nem LED lámpához. A többsége használható 12 és 24 VDC-ről egyaránt, de megnézem, hogy a dimmelhető E27, E14, GU10, G9, vagy R7S fejjel szerelt LED lámpát TE, hogy vezéreled vele. Ugyanis a kérdező pont erre kíváncsi. Mivel ezek a lámpák itt, az országban mind kisfeszültségről, azaz 230 VAC-ról vannak működtetve.
Ez nagyon nem mindegy...
12...24 VDC nem egyenlő 230 VAC.
További szép napot.
Tirisztoros szabályozónál igen kevesebbet fog felvenni amennyiben bírja a ledes világítótest és az elektronikája.
Saját tapasztalat hogy a fénycsöves világítás elektronikáját konkrétan tönkreteheti egy ilyen tirisztortos fényerő csökkentő megoldás. Pár ilyen energiatakrékos fénycsövest sikerült kinyírni mire kibukott a dolog mi is a probléma...
Ledessel már nem lett kipróbálva mert kicseréltem sima kapcsolóra a szabályozót inkább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!