Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy 1 kg-os -5°C-os jeget,2...

Egy 1 kg-os -5°C-os jeget,2 kg 20°C-os vízbe tesszük. Mennyi a termikus egyensúly beálltát követően a hőmérséklet?

Figyelt kérdés

m1 = 1 kg

T1 = 268,15K


m2 = 2 kg

T2 = 293,15K


Tk = ?


a víz fajhője: 4,2 kJ/kg*K

a jég fajhője: 2,01 kJ/kg*K

a jég olvadáshője: 335 kJ/kg


Mekkora lesz a jégnek és a víznek a tömege az egyensúlyt követően?


2017. okt. 10. 22:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Jellemzően az ilyent a Házifeladat kérdések kategóriában szokás kiírni, de természetesen itt is segítünk, csak máskor lény körültekintőbb. Szóval: hol akadtál el, meddig jutottál, mivel próbálkoztál, az miért nem ment?

Egy vázlatos kérdéssor, lássuk ebben meddig jutottál.


Ismered az energiamegmaradás törvényét?

Ezt tudod alkalmazni a leadott és felvett hőkre?

Ismerzz olyann képletet, ami a felvett/leadott hőt a megadott értékekkel köti össze?

Be tudsz helyettesíteni ebbe a képletbe?

A kapott egyenletet meg tudod oldani?


Az alapján, hogy hol akadtál el, szívesen segítek/segítünk.

2017. okt. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Qle = Qfel


Q = c*m*(T2 - T1)


c1*m1*(T1 - Tk) = c2*m2*(Tk - T1)



p*V = m*R*T

2017. okt. 13. 19:49
 3/7 anonim ***** válasza:

Kezdetnek nem rossz, bár nem értem, az utolsó egyenlettel mit akarsz, az gázokra vonatkozik. Lássunk először is egy elég fontos dolgot: Gondolom, már olvasásra is megsejthető, hogy a jég fog megolvadni, és nem a víz megfagyni.

Ebből aztán az alábbi módon lehet okoskodni:

1. Ki tudod számolni, mennyi hő kell a jégnek ahhoz, hogy megolvadjon (vedd figyelembe az olvadási hőt is, és ha a továbbiakban látens hőként hivatkozom rá esetleg, tudd, hogy erről van szó).

2. Megnézed, ennyi hő elvonása mennyire hűtené le a vizet, tegyük fel, hogy mondjuk x fokra.

3. Ezután az első három általad megadott képlettel elég könnyen le tudod vezetni, hogy mennyi lesz 1 kg 0°C-os, és 2 kg X°C-os víz keveredési hőmérséklete. Mivel ugyanarról az anyagról van szó, még a fajhőkre sem lesz szükség.


Lehet, hogy egy egyenlettel is fel lehet írni a dolgot, sőt, szinte biztos vagyok, de így számomra átláthatóbb a dolog.

2017. okt. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

1. Nem tudom megoldani.


2. Nem tudom megoldani.


3. Ezt sem tudom.


Illetve mi az olvadáshő jele? Tm?

2017. okt. 14. 18:45
 5/7 anonim ***** válasza:

Az olvadáshő általában delta_h_M, vagy legalábbis nem tudom szebben leírni. Az alábbi Wiki cikk első sorában felleled (bár ezt magadtól is megtalálhattad volna némi guglizással):


[link]


Na akkor lássuk az egyenleteket.

Először is, mennyi hő kell a megolvasztáshoz? Az alábbi képlet adja meg(ahol dT a hőmérsékletkülönbség):


Q = m*c*dT + m*dhM


Ahol dhM a látens hő.

Szedjük szét egy kicsit ezt az egyenletet.

m*c*dT - Ez a hőmennyiség kell ahhoz, hogy felmelegítsük a jeget -5°C-ról 0°C-ra.

m*dmH - Ez pedig a megolvasztáshoz.


Ebbe csak be kell helyettesíteni az értékeket, amik meg vannak adva:

m - 1 kg

c - 2,01 (mivel jégről van szó, annak a fajhője játszik)

dT - mivel -5-ről kell 0-ra mennünk, ez 5

dhM - 335


Mindezeket behelyettested, és azt kapod, hogy

Q = 345,05 kJ


(kicsit fáradt vagyok, ajánlom a számítások ellenőrzését)


Most kiszámolod, hogy ez mennyivel hűti le a vizet. Ugyanazt a képletet kell használni, csak látens hő nélkül.


Q = m*c*dT


Ebből dT-t kifejezve:


dT = Q/(m*c)


Ismét behelyettesítve:

dT = 41,08


Itt valami nincs rendjén, mert ennyit nem tud a víz lehűlni, hiszen csak 20 fokos, és az is abszurd, hogy a végén az egyensúlyi állapot hidegebb legyen, mint az elején a leghidegebb része a keveréknek. A megoldás itt is a látens hőben keresendő.


Az ellentmondás észrevétele után megvizsgáljuk, a víz összesen mennyi hőt tud leadni a jégnek, amíg le nem hűl 0°-ra:


Q = m*c*dT = 2*4,2*20 = 168 kJ


Ez, bár elég a jég 0°C-ra való melegítéséhez, a megolvasztásához azonban nem. Így a kérdésre a végső válasz az, hogy az egyensúlyi hőmérséklet 0°C lesz. Lesz az elegyben a kezdeti víz, a kezdeti jégnek egy kis, megolvadat része, és a kezdeti jég szilárd formában megmaradt része.

2017. okt. 14. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. A megmaradt jég és a víz tömegét hogyan lehetne kiszámolni?
2017. okt. 15. 15:42
 7/7 anonim ***** válasza:

Azt hinném, mostanra már megtanultad, hogy kb. ugyanazokkal a képletekkel kell dolgozni, csak mindig mást helyettesítünk be.


Először kiszámolod, mennyi hő kell a jég felmelegítéséhez 0°C-ra, majd azt, hogy ez a vizet mennyire hűti le. Ehhez mindent megtalálasz a fenti kommentemben, számításaim szerint 18,75 fokra hűl le ezzel a víz.


Ezután megnézed, hogy ez a víz mennyi hőt tud leadni a jégnek, amíg le nem hűl 0°C-ra:

Q = m*c*dT

Ahol dT = 18,75

Ekkor Q = 157.5 kJ

Majd megnézed, hogy ez mennyi jég megolvasztásához elegendő.


Q = m*dmH

m = Q/dmH = 0,47 kg


Tehát 0,47 kg jég olvad meg, és válik vízzé (megteheti, mivel nem vér. Tudom, rossz vicc). Ezt levonod az eredeti 1 kg jégből, és megvan, mennyi jég maradt; illetve hozzáadod az eredeti 2 kg vízhez, és megvan, mennti víz lett.

2017. okt. 15. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!