Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen közel kell kerülniük...

Milyen közel kell kerülniük egymáshoz a H atommagoknak, hogy beinduljon a fúzió?

Figyelt kérdés
Ha pl. nincs elektronhéjuk, vagyis ionizált H gázzal számolunk? Tudományosan ki lehet számolni? És mekkora taszítóerő van ekkor köztük?
2010. máj. 28. 21:18
 1/10 anonim ***** válasza:
22%
ez téged komolyan érdekel?
2010. máj. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
76%
Egymilliárd fog hőmérsékletnek megfelelő sebességgel kell telibe ütközniük. Magas nyomás esetén (mint a csillagok magjában) elég a 10-15 millió fok is. taszítóerőt könnyen kiszámolhatod Coulomb törvény szerint.
2010. máj. 28. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
De van egyáltalán olyan közelség, ahol beindul a fúzió, vagy szó szerint egymásba kell olvasztani az atommagokat ill. mitől is indul be a fúzió? Ha nagyobb erejű elektromos térrel taszítjuk kívülről az atommagokat, akkor akármennyire közelíthetjük egymáshoz őket?
2010. máj. 28. 22:30
 4/10 anonim ***** válasza:
10^-15 méter az erős-kölcsönhatás határtávolsága, s ami ennél közelebb kerül egymáshoz, akkor beindul a fúzió.
2010. máj. 29. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ami körülbelül megfelel min. 149000 voltos gyorsító feszültségnek. A fúzió beindításához, ami tényleg energiát tud termelni, vagy nagy hőmérséklet, vagy nagy részecske-sűrűség van szükség. A földön 100 millió fokra szokták melegíteni a plazmát. Ez megfelel ennek a gyorsító-feszültségnek.
2010. máj. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
33%
ti nemvagytok normálisak
2010. máj. 29. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ha gyorsítót használunk, akkor az kevesebb energiát igényel, mint a mágneses megoldás. Akkor miért nem így csinálják? Ha mágneses térrel összefogjuk a plazmát, de gyorsítóval ütköztetjük az atommagokat? Ez nem is nagy feszültség, de jól gondolom, hogyha több atommagot ütköztetünk (több mint kettő), akkor annyival nagyobb feszültség is kell?
2010. máj. 29. 17:34
 8/10 anonim ***** válasza:
A feszültség nem olyan nagy de tényleg. Azonban egy gyorsító esetében nem garancia, hogy deutérium atomok eltalálják egymást. Ezért nagy intenzitással kell rendelkezzen a sugárnyalábnak. Sok részecskének kellene egymás mellett tartózkodnia, ahhoz hogy tényleges energia-termelés történhessen. Egy ilyen gyorsító működtetéséhez már sokkal nagyobb energia kellene, mint a 150 ezer volt. Sőt több energia kellene hozzá, mint amit a fúziós során ténylegesen felszabadul( asszem 4 Mev/ fúziós reakció). És itt van az ok, hogy miért nem működik). Kísérletezésre, neutron-ágyú készítésre pontosan ezt használják, de energia-termelésre nem jó( sajnos).
2010. máj. 29. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
De a [volt] önmagában nem takar energiamennyiséget, a nyaláb árama pedig rettentően kicsi, akkor mégis milyen formában igényel annyi energiát?
2010. máj. 29. 18:17
 10/10 anonim ***** válasza:

várjál nem igazán értetted az elektronvolt igenis energia mértékegység 1 ev=1,602*10^-19 Joulal. Két mód létezik ennek létrehozására.

1. Magas hőmérséklet és nyomás: az ütközés során nagyon közel kerülnek egymáshoz. Ezt egy nagy-teljesítményű lézerrel, vagy a mágnesekkel egyben tartott plazmát, elektromágneses mezővel fűtjük, esetleg némi mikrohullámmal lehet elérni.( tényleges energiatermelés itt várható)

2. Fogunk két részecske-gyorsítót, amit egymással szemben állítunk. No meg deutériumot meg tríciumot( de jó deutériummal is, sima hidrogén nem biztos, hogy jó, mondjuk azt hiszem jó lehet), amit először gerjesztéssel megfosztunk elektronjaitól, majd a két ágra külün-külön 75 ezer voltos gyorsító feszültséget kapcsolunk( mondjuk egy feszültség-sokszorozó áramkörrel, de amit felvesz közben áram az nem kicsi). Ha folyamatosan pótolni tudod a protonokat akkor folyamosan működni fog. És pont itt a gond,az ipari használatnál. Míg az első esetben egyszer kell bejuttatni a hidrogént, és azt felmelegíteni 100 millió fokra, és az aztán jó darabig ellesz ott, majd ismét újra újratölteni. Addig a második esetben folyamatosan pótolod a gázt és ami első körben nem egyesült héliummá, azt már nehezen tudod kiválogatni( na jó meg lehet oldani, de az megint plusz energia befektetés)

2010. máj. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!