Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gyakorlatilag milyen helyzetbe...

Gyakorlatilag milyen helyzetben ráz meg egy hajszárító, notebook, telefon a kádban?

Figyelt kérdés

Én ülök a kádban. Filmet nézek notebookon. Nyilván hozzá kell érnem néha, meg chat stb. Szabad közben áram alatt lennie, tehát töltőn lenni? A notebook ilyenkor szárazon egy széken van.

Eddig élek. :)

Mi van ha, önmagában beesik a notebook a vízbe töltő nélkül, mi van ha töltés közben esik bele, hogy közben áram alatt van?

Telefonnal ugyanez a kérdésem.


És a hajszárító. Bedugva felejtett, de kikapcsolt állapotban ráz-e ha beleesik, működve beleesik ráz-e. Mi a különbség, ha én teljes testtel benne ülök, vagy csak a lábam áztatom. De akkor ugyanez a kérdés: Ülök egy széken, áztatom a lában, közben hajat szárítok, ráz-e?

Kádban ülve nem szárítok hajat, veszélyes.


Továbbá: Vizes a testem fürdés után, és rögtön hajat szárítok. vizes kézzel, vizes testtel. Ez baj például?



2017. szept. 30. 17:40
 1/8 anonim ***** válasza:
72%

"Vizes a testem fürdés után, és rögtön hajat szárítok. vizes kézzel, vizes testtel. Ez baj például?"


Baj, elég nagy baj. Nagyon felelőtlen vagy, ilyen körülmények között bármikor megrázhat az áram, de úgy istenesen, nem csak tessék-lássék megcsíp. Ilyen hajszárítási mód bármelyik pillanatban a kórházba vagy a temetőbe juttathat, és ez nem vicc. Ezzel konkrétan Damoklész kardját rángatod alatta állva, teljes erőből. Ezt felejtsd el nagyon gyorsan, mert bármelyik hajszárításod az utolsó is lehet egyben, ha így folytatod.

Azzal pedig ne védekezz, hogy eddig még nem volt belőle baj, mert az első bajig senkinek se volt még baj.


Ha a laptop a kád mellett van egy széken, és a töltője pedig nem a kádon keresztül van húzva, hanem azzal ellentétes irányból kapja az áramot, akkor abból nem sok baj származhat (bár eleve nem egészséges vízzel telt kád mellett bármiféle háztartási hálózati eszközt működtetni, laptopot meg pláne nem (hacsak nem kapott vízálló, de minimum fröccsenésálló minősítést). Ha viszont A töltő mondjuk a kádon át megy, neadjisten az a fekete műanyag dobozka félig belelóg a kádba vagy ilyesmi, az megint csak nem jósol túl hosszú élettartamot a fürdőzőnek.


Hajszárító kikapcsolt állapotban elméletileg nem rázhat. Viszont az elmélet egy szép dolog, csak éppen nem minden háztartásban (értsd: valószínűleg a házak, lakások többségében nem) egyezik az elmélet a gyakorlattal. Mert lehet valahol valami csatlakozási hiba, megette már az idő, vagy eleve elkötötték, megrághatta az egér a vezetéket, eloxidálódott, akármi, és akkor már előfordulhat, hogy némi áram mérhető rajta kikapcsolt állapotban is. Vagy esetleg be van kapcsolva, csak a dugó a konnektorba nincs teljesen bedugva, így nem érintkezik. Ha viszont a hajszárító beleesik a kádba, megrántja a zsinórt, amitől a dugó megmozdul, áram alá kerül és máris kész a baj. Tehát ilyenre megint nem jó bazírozni, hogy "nem zúg, akkor biztos nem is ráz".


Az a biztos, ha csak megtörülközve, !!száraz!! gumipapucsban fogsz hozzá hajat szárítani, amikor a víz már mind lefolyt a kádból, akkor olyan nagy bajt már nem tudsz csinálni. Egyébként is sokkal olcsóbb a hajadból törülközővel kiitatni először a víz nagyját, mint azt a rengeteg vizet mind elpárologtatni a hajszárítóval.

2017. szept. 30. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Szirty ***** válasza:
100%

Alapvető, hogy a kádban ülve SEMMILYEN villamos berendezést nem használunk.

Az ostobaság és a tudatlanság között olykor keskeny a határmezsgye. Az egyik megbocsátható, a másik nem.


Technikailag:

"Mi van ha, önmagában beesik a notebook a vízbe töltő nélkül,"


Tönkremegy, belefolyik a víz. Megrázni nem fog.


"mi van ha töltés közben esik bele"


Ha a töltő megfelelően szigetelt a primer/szekunder oldal tekintetében (pl. kettős szigetelésű) és maga a töltő NEM kerül a vízbe, akkor valószínűleg túléled. ha a töltő is a vízbe kerül, akkor változások lehetnek a jövődet illetően.


"Mi a különbség, ha én teljes testtel benne ülök, vagy csak a lábam áztatom."


A rajtad átfolyó áram mértéke. Illetve az áram útja által érintett szervek.


"Ülök egy széken, áztatom a lában, közben hajat szárítok, ráz-e?"


Ez már nagyon durva (eszetlen) kockázatvállalás. Nyilván amíg száraz a kezed és nem ejted bele a vízbe a hajszárítót, addig élsz. De csak egyszer hibázol és véged lehet.


"Kádban ülve nem szárítok hajat, veszélyes."


Darwin díjas kísérlet.

[link]


"Vizes a testem fürdés után, és rögtön hajat szárítok. vizes kézzel, vizes testtel. Ez baj például?"


Baj! Ne csinálj ilyet!

2017. szept. 30. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Szirty ***** válasza:
62%

"És a hajszárító. Bedugva felejtett, de kikapcsolt állapotban ráz-e ha beleesik"


De még mennyire!

Ott van benne az áram. Alig várja hogy rajtad keresztül folyhasson. Az pedig rosszabb mint egy orgazmus!

2017. szept. 30. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ma még sok notebook kijelzőjének fénycsöves háttérvilágítása van, ami nagyfeszültségről üzemel. Ezt a nagyfeszültséget egy pici áramkör (az inverter) állítja elő az akkumulátor önmagában tényleg veszélytelen törpefeszültségéből. A notebookok háza alapvetően úgy van kialakítva, hogy ez a nagyfeszültség biztonságosan el legyen szigetelve a felhasználótól, viszont ezt a szigetelést nem méretezik arra az esetre, ha az eszköz nedves lesz, esetleg víz alá kerül. Bár már láttam notebookot, amire hirtelen nagy mennyiségű víz ömlött, és az gyakorlatilag a másodperc törtrésze alatt le is állt inverterestül, mindenestül. Ennek ellenére így, sok év villamosmérnöki múlttal, tucatnyi túlélt kisebb-nagyobb áramütés után sem szeretném kipróbálni, hogy egy kádban ülve, az átázott bőrömmel mit érzek addig, amíg a befolyó fürdővíz által okozott zárlat leállítja a nagyfeszt.

Szerintem neked sem kéne kipróbálni. Írták már: fürdés közben nem használunk semmilyen elektromos eszközt! (Természetesen a beültetett implantátumok, pl. pacemaker kivételével.)

2017. szept. 30. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Még egy kérdés: Strandra megyek télen, és könnyen megfázok, ha vizes hajjal vagyok órákig. Egy fürdőben párás-meleg a levegő,eleve izzad a fejbőröm,és a nyakamhoz közel eső hajrész mindig vizes, mert mégis odaér néha a víz.

Sajnos nekem fél óránként ki kell menni megszárítani a hajam. Átfutott az agyamon legutóbb is, de valójában vizes testtel, vizes fürdőruhában, vizes papucsban csak berohantam a hajszárítókhoz, ahol rendszerint víztócsa is van a mosdóknál, tehát abban álltam, vagy legalábbis vizes volt a padló.


Attól, hogy magamra tekertem egy száraz törölközőt, nyilván a lényegen nem változtat.

Ugye jól érzem, hogy ez is életveszélyes lehet?

2017. szept. 30. 22:17
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, nagyjából gondoltam, hogy veszélyes, és mindig figyelek, nem is történt eddig baj, hogy beleesett volna, de őszintén munka mellett,hajnali kelés, fizikai munka, fáradtan este nem ott van már a figyelmem, és bármikor lelökhetek valamit a vízbe, vagy figyelmetlenül helyezhetem a kád mellé és beleeshet, szóval ezentúl soha nem csinálok ilyet, megfogadom az összes tanácsot. Köszönöm!
2017. szept. 30. 22:21
 7/8 A kérdező kommentje:

Miért nem ráz meg a botmixer, ha krémlevest csinálok?

Fém a kése, fém az egész teste, a fogójánál egy kis műanyaggal, de az lényegtelen. Mindkét kezem nagy fém felületen van, ha fogom, és levest turmixolok, ami víz.


Most akkor ez nem veszélyes?

2017. okt. 29. 18:35
 8/8 Szirty ***** válasza:

Tisztázzuk:


Az áram és a víz akkor veszélyes egy háztartási gép esetében ha kettő találkozik.

Ha egy notebook vagy egy hajszárító beleesik a vízbe, azonnal belefolyik a víz a belsejébe és mindenfele vezetni kezdi az áramot keresve a föld fele vezető utat. Ha nincs "szerencséd" akkor ez az út rajtad keresztül fog vezetni ami halálos lehet.

Ezekbe a készülékekbe azért folyik bele a víz, mert nem arra tervezték őket, hogy a víz ne tudjon belehatolni.


A botmixer e tekintetben annyiban tér el a fentiektől, hogy tervezéskor figyelembe vették a folyadékokkal való érintkezést és megfelelően tömítették, szigetelték. A botmixer motorja (amiben "áram" van az a markolatánál van a tetején, amit nem merítesz bele a folyadékba. A folyadékba merülő forgó penge tengelye tömített, ott a víz nem hatolhat bele (legalábbis amíg jól működik). Ha az egész mixert belenyomod egy kád vízbe az már más eset, nem rendeltetésszerű használat.


A búvárszivattyú is teljesen víz alatt van és áram hajtja, és még fémből is van. Azt nem javaslom hogy üzemeltess a kádban ülve búvárszivattyút, de nem lenne bajod. Egyszerűen úgy van megalkotva hogy a víz ne kerüljön bele.

2017. okt. 29. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!