2018-ban a napenergia vagy a szélenergia éri meg jobban?
A NASA rég kifejlesztett a piacon kaphatóaknál sokkal jobb minőségű napelemeket, melyek előállítási költsége viszont méregdrága, így kb csak az űrtechnológiában használják őket. És még ezeknek az "ultrajó" napelemeknek a hatékonysága is alulmarad a legolcsóbb piacon megvehető szélturbinák hatékonyságánál.
A napelemek többi problémájáról most inkább ne is ejtsünk most sok szót (alacsony élettartam, törékenység, uv érzékenység, felhős időszakok, ha tönkremegy veszélyes hulladéknak számít, + Magyar viszonylat hogy adót vetettek ki rá: [link] ...)
Sőt mivel a napkollektor sokkal jobb hatékonyságú, a napelemnél abba mindenképpen érdemes beruházni minden háztartásnak! Ez erősen támogatandó!
Azaz miért vegyünk napelemet ha van annál sokkal hatékonyabb és sokkal olcsóbban elérhető naphasznosító technológia?
Nézzük számokban a napelemeket és szélturbinákat:
A top napelem hatékonysága mindössze 44.7% volt 2015-ben, de ezt valószínű meg sem tudnánk fizetni, vagy ha igen sosem térülne meg. (Persze ez változott, változhat és változni is fog hisz folyamatos a fejlesztés fejlődés ezen a téren.)
Forrás:
[link] #/media/File:PVeff(rev141113).jpg
Na ezt a 44%-ot még egy alap szélturbina is simán hozza!
Szóval a szélturbina a beérkező szelet sokkal hatékonyabban hasznosítja, az 1kw-ra eső ára töredéke a napelemnek, jó karbantartás mellett az élettartama viszont sokszorosa, ám ha mégis tönkremegy 99% ban újrahasznosítható NEMveszélyes hulladék keletkezik (ez is szempont)...
A szélturbinát csak egy kicsit nehezebb háztartásnál alkalmazni, telepíteni mint a napelemeket.
Az energia tárolására és átalakítására kb ugyanaz az akkupark és inverter park szükséges, szóval ez a része sem az árba sem a hatékonyságba nem szól bele.
Itt van néhány összehasonlító oldal is a nappal széllel és van atommal is:
Na de mindkettőnek az a baja hogy nem mindig van.
Erre is találtak már megoldásokat! A legtöbb ilyen ötvözi a napenergiát a szélenergia hatékony hasznosításával.
Igaz ezek egyike sem háztartásban kivitelezhető sajnos.
Az egyik legígéretesebb a napkémény erőmű, mely tulajdonképp a kéményhatás, üvegházhatás, hőtárolás és a meleg levegő felszállás kombinálásával szélenergiává alakítja a beérkező napsugárzást.
Mivel hőkülönbségen alapul és az üvegházban a talaj felmelegszik így ez az egyetlen naperőmű típus mely ÉJJEL is működőképes és ezzel kiküszöböli azt hogy éjjel nincs napsugárzás!
https://www.youtube.com/watch?v=0tWlP0knKQU
Van még pl naptorony is, az USA -ban épült egy melyet tükörmező vesz körül. De ezzel befürödtek az amcsik. Környezetvédelmi okok miatt nemrég korlátozni kellett és majdnem bezárni, mert a madarak megsültek a levegőben és tömegével potyogtak le miatta...
Nagyon elkalandoztam.
Szóval napkollektor mindenkinek legyen a háztetőn! (A modern darabok télen is kellően hatékonyak maradnak!)
Ha ez már megvan akkor lehet gondolkodni egy kis szélturbinán, visszatáplálás nélkül (azaz legjobb az egyenáramot helyben tárolni és felhasználni pl ledes világításban, de vannak egyenről is üzemeltethető háztartási gépek is).
A napelemet meg továbbra is vegyék meg a sznobok hogy támogatva legyen a további fejlesztésük. :)
Mondjuk még ez is érdekes, most leltem:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!