Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy tekercseljek egy egyfázis...

Hogy tekercseljek egy egyfázisú szélgenerátort?

Figyelt kérdés
Szeretnék építeni egy egyfázisú szélgenerátort, milyen számításokkal tudnám kiszámolni hogy milyen huzalból? hány menetes stb legye

2017. szept. 1. 18:55
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Tévúton jársz. A szélgenerátorok viszonylag lassan forognak (max 500/perc), ezért sok pólusra van szükség., és az egyenletes radiális terhelésnek is a több pólus, több fázis kedvez. Szinte minden szélgenerátor 3 fázisú, a pólusok száma pedig 18-36. Azért három fázis, mert arra készen vannak olcsó egyenirányító hidak. Mivel a fordulattól függ a frekvencia, és a feszültség, ezért az egyedüli járható út az egyenirányítás, majd valami DC-DC, DC-AC konverter, vagy direkt akku töltés szabályzón keresztül. Az egyenirányítás miatt a három fázis sokkal kedvezőbb mint az egy, mert kevésbé lesz hullámos a jel alak.
2017. szept. 1. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 EagleHUN ***** válasza:
86%

Majdnem teljesen jól írja egyes.


Annyit javítanék rajta hogy ahány pólusú egy ilyen turbina annyi fázisa van! Viszont ha rögtön egyenirányítják (sima grace hidakkal, melyek lehetnek 1 és 3 fázisúak is) akkor összegezni tudják az energiát.


És végül ebből az összegzett energiából csinálnak 3 fázist, azért annyit mert a hálózat 3 fázisú és arra kell rádolgozniuk.

Tehát onnan 3 fázis egy ilyen erőműből csak a kimeneti inverteren jelenik meg!

2017. szept. 2. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 EagleHUN ***** válasza:

De ha te olcsón akarsz otthoni szélhasznosítást, ne kezdj tekercselni semmit.


Menj el a legközelebbi bontóba és vásárolj egy buszgenerátort.

Olyan 3kW körüliek és nem túl drága 10e huf körül megkapod.


Ezután már csak megfelelő helyet kell találnod neki meg valami lapátrendszert eszkábálnod.


Azért hogy az aerodinamikával se kelljen foglalkozni és a szélirányba állítással sem, javallott vertikális azaz függőleges tengelyű kanalas rendszerű lapátrendszert építened. Ezzel egyúttal megoldod a túlpörgésgátlást is.


Egy áttétel kerékpár alkatrészekből és láncból és majdnem készen vagy. Van egy csomó egyenáramod melyet akkukban tárolhastz. Rögtön vihetsz is ledes világításra. Vagy vásárolsz (esetleg építesz) rá invertereket 40k+/db és valamit meghajtasz róla.


Nagyjából minimum 100k-ból elég jól használható rendszert lehet kihozni!


2 fontos dolog:

- Visszatáplálás felejtős, nem éri meg, tehát csak saját használatra termelsz!


- A házcsúcsod fölé maximum 6m -el mehetsz engedély nélkül. (Ez a vertikálisnak bőven elég!)

2017. szept. 2. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem három szélgenerátorom is van, kettő áll, egy pedig raktárban. Mindegyik gyári, a raktáros 24V/600W, de 400Wattos lapátokkal, és egyedi sas festéssel. Gyönyörűen néz ki, a generátortest a madár törzse, a lapátok meg a szárnyai.Egy olyan sráccal festettem, aki motorokra, autókra szokott képeket festeni. Ez eladó, tetőállvánnyal 150-ért vihető. Nem sokat üzemelt, csak dísznek volt fent. Az országos építésügyi szabályzat úgy szól a szélgenerátorokról, hogy különállóan (melléképítményként) max.6 méter lehet a magasság (tengelyméret), házon pedig a gerinctől 3 m lehet a magasság. Helyileg ezt szigoríthatják, pl teljesen megtilthatják hogy fölrakd. Én végig jártam egy kemény engedélyezési procedúrát, 3 éven keresztül próbálta leszedetni a polgi meg a jegyző a generátoromat, de bebukták, pedig még rendeletet is hoztak "rámszabva".

Amiket én láttam mindegyiknek az volt a felépítése, hogy neodímium mágnes forgórész, sokpólusú állórész három fázis kimenettel. Így nem kell macerás gerjesztés, az egész olyan mint a régi kerékpárdinamó, megtekered és jön a delej. Ami három fázis lejön a generátorról, annak semmi köze a hálózati három fázishoz, sem feszültségben, sem frekiben nem passzol, úgyhogy a direkt visszatáplálás felejtős. Tudtommal csak a nagyon nagy 600kW-3MW generátorok direkt betáplálók, de azok egész más rendszerűek mint a háziak. A kicsiknél a járható út, a három fázist egyenirányítani a szabályzóban, majd ezzel már lehet bármit kezdeni. Nekem az egyikre rá van kötve egy visszatápláló inverter (WindiBoy 3800), a kisebb pedig direkt szabályzón keresztül tölt egy 48V akkupakkot. Most rendeltem hozzá egy kütyüt, amivel ez is visszatáplálós lesz. A fő gond a szélgenerátoroknál a túlpörgésvédelem, most nem megyek bele, mert egy könyvet lehetne írni róla, de még csak most kezdik korrekt módon megoldani a dolgot. Eddig az volt a módi, hogy egy bizonyos határfeszültségnél egy relé rákapcsolt a generátorra egy műterhelést, az pedig elfűti a fölös energiát. A mostani megoldások már kifinomultabbak, alap a PWM (pulzusszélesség-moduláció), és az MPPT szabályzás. Ez itt egy elég jó szabályzó [link]

Régebben én is agyaltam egy ikarusz generátoron, be is szereztem egyet, azt hiszem 2,2 kW-os. Én speciel egy dízelmotorra akartam rákötni, és úgy visszatáplálni, de szélgenerátornak is jó lehet. Vadi új, még az árcédulája is rajta van, 30 ropiért megválnék tőle, a réz ami benne van legalább 15 kg. Én már nem akarok buherálni ilyeneket, amikor készen ezerszer jobbak vannak. Úgy vagyok már vele, amennyi időt elbaxnék vele, annyi idő alatt 5 X annyit megkeresek amennyiért egy profit vehetnék.

2017. szept. 2. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de maradnék az egy fázisnál. Esetleg valaki tudna abban segíteni ha van egy 9 tekercses generátorom, és ha nem hármasával kötöm össze hanem sorba kötöm mindet akkor egyfázisú lesz?
2017. szept. 2. 07:54
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Fent van a neten szerintem a Barabás-Karsai: Villamos forgógépek tekercselése
2017. szept. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Néhány embernek az elején:


A forgógépek fázisszáma és póluspárjainak száma alapvetően két külön dolog.


3 fózisú (fázisonként, de ezt így szokás alapértelmezetten érteni a tekercselők közt) 1 póluspárú tekercelésben 3000 ford/perc a forgómező forgási sebessége.

A képlet n=60 f/p, ahol n = forgómező fordulatszáma ford/perc, f a tápláló feszültség frekvenciája Hz, p a (fázisonkénti) póluspárok száma.


A szélgenerátorhoz:

légcsavertól függően a fordulatszám alapján 3 fázisú, tőbb álló pólusú tekercelés alkalmazása a szokásos. Ehez jön még hozzá, hogy a forgórész is több un. kiképzett pólust tartalmaz neodínium mágnesekkel.

A tekercelésből jövő feszültséget egyszerű autógenerátoroknál is haznált hídegyenirányítóvel szokás egyenirányítani (fázisonként 2 combos dióda)

A többi különösen Solar Gy válasza helytálló.

2017. szept. 3. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
83%

A 3 fázisú tekercselés oka: Alapvetően a szimmetria és a láncolhatóság és a technológia határozza meg.

1 fázisú is lehetne, de így a kerület 2/3 a nem lenne betekercselve, így a termelvény lüktető egyenáram lenne.

A 2 fázisú megoldás a szimmetria miatt azonos az egyfázisúval, csak ellenfázisban lennének (semmi haszna, mert a két fázisban indukált feszültség mindenkor egymással pont ellentétes. Láncolás és egyenirányítás után ezért pontosan az egyfázisú esethez hasonló egyenfeszültség az eredmény. (2n*k, ahol k nagyobb 1, n a fázisok száma, ott hasonló a helyzet, valamint a kerületen a tekercselemek eloszlása sem egyenletes, mert mindíg egymásra jönnek ki a pólusok.

a szimmetrikus 3 fázisú tekercselés ezzel szemben láncolható (deltába kapcsolva belső áramok eredője zérus) így a 6 tekercs kivezethető 3 fázisvezetővel.

A pólusok (tekercselt mágneses pólusok száma inkább technológiai kérdés de messzire vezet) a forgórész tényleges pólusainak száma annyi, amennyit kialakítanak rajta.

Igazából a pólusok számá a vezetőkeresztmetszetről, pólusonkénti menetszámról olyan megfontolások alapján kell dönteni mint a rendelkezésre álló mechanikai energia fordulatszáma, a tekercselés számára rendelkezésre álló hely, és a tekercselemek kihaználtsága. Vegyük észre, hogy szimmetrikus hídegyenirányító esetében egy fázistekercs kihaználása 33% (amíg rajta folyik az áram, a kommutációt figyelembevéve) 2*60 villamos fok időnek felel meg csak)

ezen csak fázisonkénti egyenirányítással és egyenirányítónként külön inverterrel lehet segíteni.

Ezért van az, hogy sokfázisú, fázisonként egypólusú, fázisonként egyenirányított és felhasznált szélgépek tekercselemeinek a kihasználtsága (azonos forgógépből, különböző tekercselés eseteit tekintve) lényegesen jobb, nagyobb.

2017. szept. 3. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Hm.

Egy fázisú gépnél a kerület 2/3-át tekercselik be. Betekercselhetnék az egészet, de a feszültség nem nőne.

Két fázisnál hozzá kell tenni, mit értünk két fázis alatt, mert egyes alkalmazásoknál a 90 fokos fázistolást. Szinkron gép tekercselésnél is.

A három fázis fő előnye a forgógép szerkezetet tekintve az, hogy a sávtényező addig nőtt jelentősen, további fázisoknál már alig nő, másrészt hogy a 3 fázisú teljesítmény az első, amelyik egyenletes, azaz ha a terhelés szimmetrikus, akkor nem rángatja a hajtó gépet.


Az alapeseti három fázisú tekercselésből egyet ki kell hagyni, a maradék kettőt meg sorba kötni, úgy lesz egyfázisú a generátor, pont az említett 2/3 betekerést megvalósítva. A sorba kötést úgy a legegyszerűbb ellenőrizni, hogy meg kell pörgetni valamivel, és a két sorbakötött tekercs feszültségének nagyobbnak kell lennie, mint az egy tekercs feszültségének (nem kétszer akkorának, kisebbnek).

2017. szept. 3. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!