Hányféle atom létezhet a periódusos-rendszerben?
Ha tudnak, akkor ez egy szeles korben ismert tudas lenne, es neked nem kene ezt a kerdest feltenni :D
Nem tudjuk, mennyi letezhet. Termeszetesen ki lehet szamolni azt a felso hatart, ahol az atom nem tudja magat egyben tartani semmikeppen, vagy az egesz annyira tomor lesz, hogy fekete lyukka esik ossze, de megmernem kockaztatni ez nagyon-nagyon sok ezer proton + neutran kornyeken van.
Egyeb elkepzeles az, hogy bizonyos rendszam folott mar az elektron felho es a protonok nem tudnak elegge kozel (es elegge tavol hogy az elektron ne legyen valoban az atommagban elegge nagy esellyel). Amennyire emlekszem (es utana kene nezni) ez valahol 170 proton korul van.
Jelenleg az az elkepzeles (vagyalom) hogy talalunk majd egy "Island Of Stability" ami (elkepzelesek szerint) valahol a 126 rendszamu elemek korul lenne, ahol a mostani szokasos toredek masodpercek helyett valamivel hosszabb eletu atomok is letezhetnek. Erre egyelore nincs bizonyitek.
De a lenyeg: ahogy fejlodik a kvantumfizika ugy derul ki egyre tobb minden, amit nem tudunk - tehat ez a hard limit ami bar, biztosan letezik (ha mashol nem hat a feketelyukka omlo atommagnal) egyelore nem ismert.
hat, nem igazan mondtam jol:
Itt vannak a vegso elkepzelesek. Az elso valasz nagyreszet vedd semmisnek :)
#3-mas, most r*hadt okosnak képzelheted magad, pedig: az elemek atomok. Hiányoztál mikor a Venn diagrammokat rajzolgattátok 5.ben?
Az elemek halmaza az atomok részhalmazát képezi. Mint a rovar meg a bogár vágod... Nem minden atom elem, de minden elem atom.
Üdv, főjj a levedben - visszanyalt a fagyi :D
ja és hogy konstruktív megjegyzésem is legyen idemásolom wookiepédia első sorát a kémiai elemről:
"A chemical element or element is a species of atoms having the same number of protons in their atomic nuclei (i.e. the same atomic number, or Z)."
Azért van itt félreértés rendesen, már elnézést.
A periódusos rendszerben jelenleg _118_ elem (és nem atom) van (és nem 125), lásd: [link]
Az eddig ismert elemekből stabil izotópok csupán az ólomig (82-e) vannak (A bizmut összes izotópjáról kimutatták, hogy bomlik).
Az urán (92-es elem) feletti rendszámúak pedig már nem találhatóak meg a természetben, mind mesterségesen lett előállítva (egyes feltételezések szerint a neptúnium még lehetett, csak mára már mind elbomlott).
A mesterséges elemek közül is csupán a plutónium és az amerícium felhasználhatóságáról tudok, a többi elem létrehozása már csupán a kíváncsiság, és elméleti munka, gyakorlati hasznuk nincsen, és egyenlőre semmi jel, hogy legyen.
A jelenleg előállított utolsó elem, az oganesszon "0,9 milliszekundumos felezési idővel bír" (!!!)( [link] Na most ennek már a detektálása sem lehet piskóta, s akkor még a létrehozás, ilyesmik...
Nem tartom kizártnak, hogy a távoli jövőben esetleg pár elemmel tovább jutnak, ugyanakkor szerintem a közeljövőben nagyon már nem várható új elem, de ha lesz is, nem gondolnám hogy az olyannyira jelentőségteljes legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!