Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik energiatárolási módszer...

EagleHUN kérdése:

Melyik energiatárolási módszer felelne meg leginkább Magyaroszágnak?

Figyelt kérdés

[link]



Probléma a megújulók hektikus működése (legtöbbször nem akkor termelnek amikor kellene). Az erőműveket drága és káros is eszerint szabályozgatni kellene vagyis leállít visszakapcsol...


A Dunakanyarba terveztek ha jól tudom szivattyús tárolóerőművet is, de a Bős-Nagymarosival együtt el is bukott. Elcsúfítaná a tájat ha ott a hegyek belsejébe víztározókat faragnának.

Más helyen erre a típusra még lehetőségünk sincsen!


Az akkumulátoros tárolással az a gond hogy oda vissza kell alakítgatni az energiát.

Kivéve persze ha pl az egyébként is egyent előállító szélerőműveket és naperőműveket köteleznénk a tárolásra. Akkor csak a tárolási veszteség jelentkezne, és akkor kapcsolnának a hálózatra ha tele van az akku is. Így ha hirtelen eláll vagy kihagy a szél vagy nap (felhő miatt pl) akkor van áthidalás!


Szóval szerintem Magyarországnak a sűrített levegős felelne meg a legjobban. Esetleg a lendkerekes.


Persze még vannak lehetőségek.

Például a napkémény erőművek eleve hőt tárolnak. Így az egyetlen naperőműtípus mely éjjel is működik.

[link]

[link]

[link]


Véleményetek? Egyéb ötleteitek? Hozzáfűznivalótok?



2017. jún. 5. 19:44
 1/9 anonim válasza:
9%
Napelem.
2017. jún. 5. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
1-es A napelem előállít, de nem tárol...ráadásul nem túl hatékony és veszélyes elektronikai hulladékká válik 20 éven belül...nem ez a kérdés...
2017. jún. 5. 20:45
 3/9 anonim ***** válasza:
Ez egy nagyon összetett kérdés, ami eleve azzal indulna, hogy szükséges lenne-e egyáltalán. Sok a gazdasági (pénzügyi), geopolitikai, műszaki-technológiai, ökológiai, +egyéb aspektus. Csak a műszaki része is külön történet, pl. saját fejlesztés legyen, vagy meg kell vennünk a technológiát, stb.
2017. jún. 5. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ami most megy a németeknél, az a házi akkumulátor a napelemes rendszerek kiegészítéseként. Ezek az akkumulátorok jellemzően 2-7 kWh kapacitásúak, miközben a háztartás napi fogyasztása 15-30 kWh. Úgy van méretezve a kapacitás, hogy a napelem által termelt nappali csúcsot eltárolja az esti csúcsra. Ezzel több "legyet "is ütnek egy csapásra.

1. Az akkumulátor telepítési, üzemeltetési költsége azt a fogyasztót terheli, aki tevőlegesen hozzájárul a hálózat teljesítményingadozásához. Ez támogatandó, ezért a telepítés költségeinek 30%-át térítik a tulajnak.

2. Ez a legjobb hatásfokú megoldás, mivel az energiát nem kell elszállítani egy távoli központi tárolóba, hanem helyben történik a tárolás-felhasználás.

3. Egy óriási központi akkumulátortelep hatásfoka sem jobb mint egy kis akkumulátor hatásfoka, mivel a nagy telep hatásfokát is a kis elemi részegységek hatásfoka határozza meg.

4. Az akkumulátoros energiatárolás vesztesége akkumulátor, és töltéstől függően 10-20%. A többi tárolás hatásfoka ezt meg se közelíti.

5. Az akkumulátoroknak nem kell nagy beruházással, felügyelettel épületeket, erőművi méretű csatlakozást kiépíteni, mivel a több tízezer jellemzően pár kWh kapacitás szétoszlik az egész hálózaton, és jó esetben "házon belül" terheli a rendszert.

6. Azzal hogy levágják a nappali betáplálási, és az esti vételezési csúcsot, kb 20-30% rendszer teljesítmény igényt lehet csökkenteni.

7. A tulaj anyagilag is jól jár, mivel a visszatáplált áramért kevesebb pénzt kap, mint amennyibe a vételezett kerül. Az eltárolt energiát nem táplálja vissza, hanem este házon belül felhasználja, és ezt nem "látja" a szolgáltató.

2017. jún. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3-as ezek inkább már a gazdasági környezeti vonatkozásai amiket soroltál.


És egyébként persze hogy szükség lenne rá.

Jelenleg azért nem adnak ki engedélyt szélturbina építésre mert rángatja a hálózatot.

Jelenleg azért van még mindíg éjszakai áram, miközben egyre kevesebben használják, mert nem éri meg lekapcsolni az erőműveket éjjelre és valahova tenni kell a töblettermelést...

2017. jún. 6. 05:46
 6/9 A kérdező kommentje:

Ez nagyon jó válasz volt 4-es.

A Németek élen járnak ebben is, érdemes lenne tőlük tanulni.


Én látnék rá lehetőséget hogy a szélfarmokat kötelezze az állam ilyen akkumulátoros tárolás kivitelezésére!

Lévén sokkal nagyobb termelők mint a házi napelemesek.

(Pl a Nátrium szulfidos akkus tárolással.)

2017. jún. 6. 05:50
 7/9 Wadmalac ***** válasza:

Kicsit várjunk a dologgal.

Ugyanis most több párhuzamos, kisebb-nagyobb mértékben eltérő módszer született magas hatásfokú vízbontásra, illetve sok párhuzamos, elég pozitív fejlődést mutató módszer van ipari mértékű hidrogén-tárolásra.

Ha ezek közül csak egyetlen út is beválik, ennél jobb hatásfokú energiatárolás nem kell és még környezetvédelmi szempontból sem aggályos.

2017. jún. 6. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

A vízbontásosat tudnád linkelni?

Gondolom nem arról a régi régi mikrohullámokra építő konteóról van szó.


A hidrogén tárolása maga aggályos.

Azon kívül hogy nincs az az anyag amin ne szivárogna át, még tönkre is teszi, "beötvözi" a tárolóedényt amitől megváltoznak annak tulajdonságai! Legtöbbször negatív irányba.

Ipari mértékben meg cseppfolyósan a legjobb tárolni, ami megint olyan energia befektetés aminek veszteségei vannak.


Ezek ellenére valóban ez lehetne a legjobb mindközül.

Csak addig még várni kell rá.

Addig a probléma megmarad sőt súlyosbodhat is.

2017. jún. 6. 08:20
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

"A vízbontásosat tudnád linkelni?"

fuff, érdemes keresgélni, van vagy 4-5 fajta.

Van, ami napkazános-katalizátoros izzításos, van több, ami meg valamilyen katalizátorral turbózza meg a hagyományos vízbontást, van, ami katalizátorral és napfénnyel bont.


"A hidrogén tárolása maga aggályos.

Azon kívül hogy nincs az az anyag amin ne szivárogna át, még tönkre is teszi, "beötvözi" a tárolóedényt amitől megváltoznak annak tulajdonságai! Legtöbbször negatív irányba."

Ez csak a hagyományos fémtartályokra igaz.

Vannak nanocsöves kompozit-kerámiás, grafénes stb. megoldások, ahol ez a probléma nem lép fel.

Plusz a nagy koncentrációjú tárolásra vannak már nagyon jó vegyi megoldások, ahol a hidrogén hidridek formájában tárolható.

Egy személyautónál gond lehet a relatív lassú kinyerés, de egy erőmű-telepnél már nem.

2017. jún. 6. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!