Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan mérik az órák pontosságát?

MartinovHardware kérdése:

Hogyan mérik az órák pontosságát?

Figyelt kérdés
Nemrég futottam bele egy dokumentumfilmben egy olyan órába ami állítólag 130 millió évenként késik 1 másodpercet. Engem az érdekel, hogy ezt miből állapítják meg. Úgy gondolom egy óra pontosságát csak egy még pontosabb órával lehet ellenőrizni, de itt ez nyilván nem járható út...

2017. ápr. 16. 17:36
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen pontosság csak atomórával érhető el, melynek működési elve, hogy egy meghatározott elem rezonancia frekvenciáját mérik minél nagyobb pontossággal. Másodpercenként több tíz milliárd a rezgésszám (gigahertz), amelyet mindenféle trükkös módszerekkel megmérnek. A frekvenciamérés pontosságából tudják származtatni a tényleges pontosságot, mivel az atomi rezgés az állandó.
2017. ápr. 16. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ez csak tip de veszel mondjuk 100 db orát és megnézed hogy mennyivel mérnek mást 1 év után. A külömbségböl lehet ilyenre következtetni.


A múgy a legpontosabb jelenleg 300 millio év alat egy másodpercet csuszhat


[link]

2017. ápr. 16. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A cézium atomját gerjesztik mikrohullámmal és a gerjesztéshez felhasznált energia megegyezik azzal az energiával amit visszaad.
2017. ápr. 16. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, ezeket magam is tudtam, de úgy gondolom más lehet a megoldás, hiszen a frekvencia mérése is időmérés igazából...
2017. ápr. 17. 16:23
 5/10 anonim ***** válasza:
Az idő mint olyan, a saját érzékelésünk által észlelt dolog. Létezik, mert meg tudjuk mérni egy olyan atommal ami jelen van és megvizsgálható.
2017. ápr. 17. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
önkényesen lett kijelölve az alapegység, a másodperc egy atom rezgése alapján, ehhez viszonyítják a többi órát
2017. ápr. 17. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 EagleHUN ***** válasza:

"hiszen a frekvencia mérése is időmérés"


Nem feltétlenül! Két frekvenciát is összehasonlíthatsz, az eredőjükből elég sok következtetés vonható le!

2 különböző frekvencia 2 különböző hullámhosszának eredői lehetnek pl lissajous görbék.

Ilyeneket oszcilloszkóp is szépen ki tud rajzolni.

(Vagy valamilyen kettős inga.)

Tehát ha van két atomórád és mind a kettő ugyanazon elven működik pl céziummal.

Akkor nagyon könnyen és nagyon pontosan összehasonlítható mennyire térnek el egymástól a frekvenciáik!

(Mindezt anélkül hogy közben időt mértél volna!)

2017. ápr. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A homokórát, napórát kivéve, az összes időmérőnk a frekvenciamérésen-számoláson alapul. A mechanikus órákban a gátlómű eredményezi azt, hogy periodikusan ismétlődő szakaszokra felbonthassuk az idő folytonos szövetét. Az ingaóráknál ezt a frekvenciát az inga lengési periódusa határozza meg, ami 1/4-1 Hz. A rugós óráknál (karóra)ez már 4-10 Hz. Mindkét óratípus eredendően pontatlan, mivel a működtető erő üzem közben folyamatosan változik ( ahogy lazul a rugó, úgy gyengül a rugóerő is). Nagy előrelépés volt a kvarcóra, mert a kvarcrezgés már elég stabil a frekvencia pár tíz-száz ezer Hz. A kvarcnál a probléma a hőstabilitás, és a frekvencia elmászása a feszültség ingadozásnál ( amikor merül az elem, akkor elkezd késni).

Persze ez egy laboratóriumi óránál kiküszöbölhető állandó hőmérséklet,stabil táppal, de belép a pontosságba a frekvenciamérés hibahatára. Az atomóra annyival jobb a kvarcnál, hogy nagyságrendekkel nagyobb frekvenciával dolgozik. Általános a cézium használata, aminek a rezgési frekije több mint 9 milliárd Hz. De csinálnak már mindenféle atomórát, rubídiumból, hidrogénből, sőt már koharens fényből (lézer) is. Azért csinálnak ennyi félét, mert az egyik olcsó, a másik tartós, a harmadik kisméretű, stb. Pl. műholdakon nem kell nagyon nagy pontosság, elég egymillió év/ másodperc, viszont legyen kicsi, könnyű, és ne fogyasszon sokat. Ha nagy pontosságot akarnak, pl etalon órának, akkor már terrahertzes fényt használnak 300 millió év/másodperc pontossággal. Itt a méret, fogyasztás nem számít. A pontosság meg úgy adódik, hogy adott a frekvenciamérés pontossága, ami legyen mondjuk 1/100.000

a mért frekvencia legyen 100 teraHz, ami kiírva 100.000.000.000.000. A kettőt elosztva megkapod az 1 másodperces a hibahatárt másodpercben kifejezve. Ezt kifejezed évben, ami 317 millió lesz.

2017. ápr. 17. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Azt hiszem ezt a magyarázatot vártam, így már világos minden. Köszönöm szépen!
2017. ápr. 17. 18:47
 10/10 anonim ***** válasza:
Arról van szó, hogy a fentebb leírt módszerek konkrét természettörvényeket használnak. A jól meghatározott természettörvények sajátossága, hogy matematikai eszközökkel le tudják írni a lezajló folyamatot, a jellemzőit, így tehát vannak számszerű értékek (amelyek valamely korábban szabványban leírt megegyezést takarnak). Ezután a mérőeszközt úgy tervezik, hogy előre tudják, mire kell vigyázni, mi befolyásol mit, az "óra" tehát egy természeti folyamat kölcsönhatáson alapuló olyan mérése, ahol ügyelnek arra, hogy a mérőeszköz ne befolyásolja az éppen mérendő sajátértékeket. Aztán már a korábbi közmegegyezés szerinti szabvánnyal történő összehasonlítás adja a számszerű értékeket.
2017. ápr. 17. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!