Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy köbméter víz miért töri...

Egy köbméter víz miért töri össze az autót, ha ráesik?

Figyelt kérdés
Egy tudományos filmben láttam, ahol egy markoló ráöntötte nem is olyan magasról a markolójából a vizet az autóra. Egy köbméter víz összetöri az autót, hogyha ráengedik. De hogyha ugyanez a mennyiség esőcseppek formájában esik az autóra, akkor nincs ami összetörje. Ez érthető, hiszen ha ráesik egy kugligolyó 10 méterről egy autóra, akkor előbb sérül meg az autó, mintha 10 méter magasról egy széttört kugligolyó darabkáit külön-külön ejtenénk az autóra. De kugligolyó kemény. A víz meg puha. Egy puha dolog akármilyen kemény is, nem fog tudni széttörni egy kemény dolgot. Mármint nyilván tekinthetjük az alumíniumot is puhának, de én nem alumínium puha dologra gondoltam, hanem mondjuk olyan puhára, mint a víz. Az aztán igazán puha. És mivel newtoni folyadék, ezért nem keményedik meg sebesség hatására (ütésre nem válik szilárddá), és bármennyire is kemény, ha arccal képes 10 méterről beleugrani egy ember a vízbe vízszintes testhelyzetben (és mondjuk meg is sérül, de azért nem hal bele), mégis hogyan képes széttörni egy köbméter víz egy autót (ha egy embert nem tör össze)? Alapból, az alsó molekulák már rég kifolytak oldalra, mire a felsők is érintkeznek az autóval. Egyszerre nem is éri a teljes víztömeg súlya a kocsit. Lásd, ha rádöntenek 30 centiről 10 liter vizet, akkor nem fogsz 10 kilós súlyt érezni a fejeden.
2017. febr. 6. 17:09
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

" az alsó molekulák már rég kifolytak oldalra, mire a felsők is érintkeznek az autóval"


Ha lassan öntöd, akkor lehet, de amúgy nem feltétlenül. A víznek is megvan a tehetetlensége, és mielőtt szétfolyhatna oldalra, nagy nyomást tud kifejteni. Ha mondjuk egy nagyobb hordó vizet egyben rádborítanak, akkor le tud dönteni a lábadról.

2017. febr. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
86%
A víz (folyadék) összenyomhatatlan. Ennek megfelelően benne a nyomás pillanatszerűen átadódik. Ha egy víztest eléri az autó tetejét, akkor (jelen példát véve) a tetőre 1 tonna erő hat. Annyit meg nem bír ki.
2017. febr. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
80%
kb 10 liter vízzel is ketté lehet vágni egy autót, lásd abrazív vízsugaras vágó. Nem a víz mennyisége számít, hanem a benne rejlő mozgási energia és hogy mekkora felületen kénytelen elnyelni az autó ezt.
2017. febr. 7. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

A hópihe elég kis ártalmatlan dolog, ugye?


Aztán mégis mit művel egy lavina.

Sok kicsi tömeg egy helyen, plusz sebesség.


A levegőnél nem sok puhább és könnyebb dolog van, nem?

Egy tornádó mégis tud kamionnal dobálózni.

Tömeg és sebesség együtt hat.

2017. febr. 7. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
52%

A kulcs a nyomás! Az egyszerre rázúduló víz elég nagy nyomást fejt ki ahhoz, hogy összetörje.

Képzeld, egy megfelelő nyomású levegő löket is össze tudja törni a kocsit. Pedig a levegő is "puha"

2017. febr. 7. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
Hova tünt egy csomó válasz az elejéről a sok hülyeséggel?
2017. febr. 7. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
Wadmalac szerint tömeg és sebesség, szerintem mozgási energia, ami kb ugyanaz, nem értem miért kell lepontozni. Szerencsére a természettőrvényeket nem demukratikus úton hozta a Termtő, nem pontozás és szavazás kérdése.
2017. febr. 7. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

"Wadmalac szerint tömeg és sebesség, szerintem mozgási energia, ami kb ugyanaz, nem értem miért kell lepontozni."

Én sem értem, gyakorlatilag ugyanazt mondtuk.

2017. febr. 7. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 dq ***** válasza:

" Egyszerre nem is éri a teljes víztömeg súlya a kocsit. "


De, éri.


" mint a víz. Az aztán igazán puha. "


Na és? Másik kísérlet. Van egy méter hosszú rudad, a végén egy vödör vízzel. Vízszintesen akarod tartani. A rudad elgörbül. Ebben triviálisan nem játszik szerepet az, hogy a víz puha-e vagy kemény.


Már csak azt kéne megindokolni, hogy jogunk van így elképzelni a szétfolyó vizet, olyannak, mintha nem is folyna szét, hanem mondjuk egy nagy kádban lenne az autó tetején.

Ha ezt átgondoltuk, akkor abból rögtön adódik, hogy nem számít hogy puha-e vagy kemény.


"Lásd, ha rádöntenek 30 centiről 10 liter vizet, akkor nem fogsz 10 kilós súlyt érezni a fejeden."


Ha hasalok és úgy zúdítanak rám 10 liter vizet (tudod mennyi az? Kérj meg valakit hogy tobjon rád egy lecsavart kupakú dobozos tejet, majd ezt szorozd be tízzel), akkor azt fogom érezni, hogy 10 kilót dobtak rám.


"és bármennyire is kemény, ha arccal képes 10 méterről beleugrani egy ember a vízbe vízszintes testhelyzetben (és mondjuk meg is sérül, de azért nem hal bele), mégis hogyan képes széttörni egy köbméter víz egy autót (ha egy embert nem tör össze)?"


Ráugrasz egy hegyre 20 cm-ről, vagy, rádesik egy hegy 20 cm-ről, szerinted ugyanaz?


---


tl;dr:


Azt kell elhinni, hogy a víz bármennyire is folyékony, mégis kb úgy adja és veszi a lendületet meg az erőket, mintha szilárd lenne. Ez Newton törvényeiből adódik -- ha valaminek a lendületét megváltoztatod, akkor ahhoz erő kell, legyen akármilyen puha is az a valami.

2017. febr. 8. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!